Слово Патріарха Йосифа. Документи. Матеріали. Світлини. 1917-1984 /
Культурно-мистецький фонд ім. Митрополита Андрея Шептицького, Львів. Український Каталоцький Університет ім. св. Климентія Папи, Рим. Постуляційний Центр Української Греко-Кталицької Церкви, Львів. Центральний Державний Історичний Архів України, Львів / Ред. кол.: Іван Хома, Богдан Прах, Роман Тереховский, Михайло Петрович, Оксана Гайова. - Львів, Гердан, 2003 - 240 с.

© Культурно-мистецький фонд ім. Митрополита Андрея Шептицького
© Художнє оформлення, Юрко Кох

Видання цієї книги здійснене за фінансового спияння о. мітрата Івана Шевціва


Зміст

Всупне слово

Перелік використаних джерел

Список загальних скорочень

Біблійні скорочення

Перелік документів

Документи і матеріали

Світлини


БОЖОЮ МИЛІСТЮ
ЛЮБОМИР ВЕРХОВНИЙ АРХИЄПИСКОП ЛЬВІВСЬКИЙ
КИЄВО-ГАЛИЦЬКИЙ МИТРОПОЛИТ
ЄПИСКОП КАМ'ЯНЦЯ-ПОДІЛЬСЬКОГО
КАРДИНАЛ РИМСЬКОЇ ЦЕРКВИ
ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ!

Дорогі у Христі!

У рік Патріарха Йосифа кардинала Сліпого, Владики-Ісповідника, який для усіх нас є символом вірності Богові, Його святій Католицькій Церкві та українському народові, пропонуємо Вашій увазі видання "Слово Патріарха Йосифа", збірник документів та матеріалів з його спадщини.

Патріарх Йосиф - це нині вже історична постать, яку Боже Провидіння Своєю особливою турботою про нас дало нам, як ясний приклад до наслідування. Подібно до свого духовного учителя - Митрополита Андрея Шептицького - він закликав і кличе усіх нас своїм словом до праці, до жертви для святої справи церковної єдності, котру заповідав нам Ісус Христос: "щоб усі були одно, як ти, Отче, в мені, а я в Тобі, щоб і вони були в нас об'єднані; щоб світ увірував, що Ти мене послав" (Йо 17,21).

Через відсутність єдності там, де на неї найбільше можна б було надіятись, ще немає сподіваного успіху. Тому Патріарх Йосиф з таким жалем і сумом говорив: "Де згода, там і перемога". Тієї згоди для перемоги нам сьогодні потрібно не менше, аніж раніше, - в усіх ділянках, як суспільних, так і церковних. Неодноразово Патріарх Йосиф, звертаючись до нас, наголошував: "Тільки народ-моноліт говорити може своє тверде слово".

Патріарх Йосиф упродовж цілого Свого життя був вірним своєму твердому слову: і під час заслання, і в час перебування на волі, завжди і всюди, за принципом, що добро Церкви і народу не сміє нам зникати з-перед очей. Слуга Божий Йосиф закликає своїм словом наш народ і сьогодні до взаємної любові, до згоди, до єдності: "Ідіть слідами Слуги Божого Андрея, який ціле життя своє посвятив великій ідеї єдності християн, ставши благовісником єдності Христової Церкви. Ставайте всі в обороні прав Української Католицької Церкви, але бороніть права Української Православної Церкви; так само жорстоко знищеної чужим насиллям...". "Отож заповітую вам усім: моліться, працюйте і боріться за збереження християнського роду і за весь Український народ, і просіть Всемогучого Бога, щоб Він допоміг нам завершити нашу тугу за єдністю і наші змагання за церковне з'єднання у здвигненні Патріархату Української Церкви". Це було заповітне бажання Патріарха Йосифа, і дай Господи, щоб ми увиділи Його здійснення у ці ювілейні роки.

Тож просім Господа, щоб вихід у світ цього збірника допоміг нам усім примиритися одне з одним та знайти світло Христової істини, яке поведе нас до вічного щастя та спасіння у Господі.

Благословення Господнє на Вас!

Львів, 25 січня 2003 р.Б.
+ Любомир


Шановний читачу!

До Ваших рук передаємо цінний збірник "Слово Патріарха Йосифа. Документи. Матеріали. Світлини. Збірник документів, який доповнює знання про великого духовного провідника українського народу Йосифа Патріарха Сліпого.

Хотів би в особливий спосіб звернути Вашу увагу на два опубліковані тут документи, які характеризують постать бл. п. Патріарха Йосифа, а саме:

Всі інші друковані послання, проповіді Патріарха становлять досконале джерело пізнання історії нашої Церкви. Матеріали підібрано в хронологічному порядку, представляючи львівський, сибірський та римський періоди діяльності Патріарха.

З усіх висловів випливає одна провідна думка - велика відповідальність за долю Української Церкви і українського народу. Саме ця відповідальність дозволила бл. п. Патріарху в усіх умовах і важких випробуваннях нести надію своїм вірним, не опустити жодної нагоди, щоб гідно їм служити.

Передрук документальних матеріалів здійснений зі збереженням стилістики та правопису оригіналу. Виключно у випадках цілковитої невідповідності мови автора нормам сучасної української мови, редакційна колегія залишила за собою право внесення належних змін до авторського тексту.

Щиросердечно хочу подякувати всім, хто причинився до випуску цього збірника: особливо, Блаженнішому Патріарху Любомиру, Преосвященному Владиці Івану Хомі, редколегії і видавництву "Ґердан".

о. Богдан Прах

На початок
На початок