Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

ЗМІ: Цитата місяця, або Хроніка абсурду


Лідери в інформуванні громадськості про "архівну справу":

"Майдан"
"Поступ"
"Україна молода"


"[...] Солом'янський базар. Неподалік близько 15 років зяє кістяком просто неба недобудований архівний "хмарочос" [...]"

"Наші архіви мають бути з приміщенням, - каже Тетяна Люта. Десь треба зберігати все те надбання, яке у нас є [...]"

"Всі у світі ховають архівне надбання у захищених місцях - під землею, у скелях. Зрештою, у Протасовому яру можна було б побудувати [...]"

"Про міру "відкритості" архівів в Україні [...]. "Такого не було навіть за Сталіна, - каже Тетяна Люта. - Усі відомства після 25-70 років зберігання передавали все на державне зберігання".

(Ярослава Музиченко. Загадка архіву // Україна молода, 06.10.2006. - С. 18)


"Я вам скажу по секрету, майданівських форумних дописувачів архівна справа взагалі по великому рахунку не гребе, і ніколи не гребла..."

("Майдан", Вільний форум, 17-09-2006 05:08, Mary)


"[...] саме на такий сумний висновок напрошується випадок, який стався з подарованим донькою відомого українського композитора з Канади Дмитра Кардаша, який за вказівкою архівного начальства був конфіскований міліцією минулого року у Львові й досі не повернутий на вимогу власників."

("Майдан", Заяви та звернення, 29-06-2006 20:22, Галина Сварник)

Прим.: Документи з архіву Дмитра Кардаша ніколи не передавалися до Центрального державного історичного архіву України, м. Львів (див. інформацію ЦДІАЛ України від 06.09.2006); як з'ясувалося, офіційним шляхом вони взагалі не перетинали державний кордон України (див. інформацію Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України від 07.09.2006)


"[...] Не знаю, чи хотів би Г. Боряк запроторити згаданих вище вільнодумних "простих українців" за ґрати, як це було в пріснопам'ятному СРСР [...]"

(Ірина Калинець - Президентові. Припинити сваволю україножерів! Майдан-ІНФОРМ, 28-06-2006)


"И вообще, считает Киркевич, уникальные вещи не стоит держать в архивах."

"Среди коллекционеров [документов] цены бытуют договорные, поскольку в стране не проводятся аукционы и никто не издает каталоги"

(Сегодня, 24.05.2006)

Прим.: Запрошуємо до одного з українських аукціонів "Лоток"


"[...] Сварник также сообщила, что еще в 1999 году Служба Безопасности Украины передала 12 тысяч дел осужденных и репрессированных в исторический архив [?!], но и этих дел в архиве нет."

(Обком, 22.05.2006)

Прим.: архівно-слідчі справи репресованих ніколи не передавалися до ЦДІАЛ; вони зберігаються у Державному архіві Львівської області. Див. інформацію директора Держархіву Львівської області В. Куцинди (30.05.2006)


"[...] "Додам, що у цій справі правоохоронні органи допитують людей, яких вже немає у живих, та не допитують свідків, які допомогли б розкрити справу", - повідомила Г. Сварник [...]

Письменниця Ірина Калинець повідомила, що, за її даними, розслідування справи гальмують високопосадовці."

(Майдан-ІНФОРМ: 19-05-2006 20:26)


"[Від мікрофільмування] псуються самі документи [...]

Я багато років пропрацювала в архіві - копій у нас дуже мало, - повідомила Галина Сварник"

(Західна інформаційна корпорація, 19 травня 2006 р.)


"Документи з Центрального державного історичного архіву у Львові зараз практично відкрито продають у київських клубах колекціонерів та антикварних крамницях, - повідомила сьогодні, 5 травня, Західну інформаційну корпорацію Галина Сварник [...]"

""В одній з антикварних крамниць ми бачили ці документи на власні очі і відзняли на камеру", - зазначила Г. Сварник."

(Майдан-ІНФОРМ: 05-05-2006 13:01)


Науковці Дрогобицького університету:

"Ми просто шоковані агресивною, непрофесійною, в дусі 37-го року позицією Головархіву України, зокрема, його керівника Боряка, який, очевидно, забув, що на дворі 2005 рік. Якщо він не розуміє, що нині шила в мішку не втаїти, то повинен подати у відставку. Цікаво знати, чи пан Боряк пожежу в Кам'янець-Подільському архіві, крадіжки в Державному архіві Львівської області та ін. також вважає звичайними? Може, вони є звичайними для нього самого?"

"Українській науковій громадськості пора покласти край кадебістькій системі, котра досі панує в українському архівному господарстві"

(Вісник Комітету захисту архівів, квітень 2006, № 2, с. 29-30)


"[...] Комітет захисту архівів України, котрий фактично перебрав на себе частину обов'язків державних органів влади."

(Вісник Комітету захисту архівів, квітень 2006, № 2, с. 4)


"[...] наукова громадськість хоче, щоб новим керівником [ЦДІАЛ] була людина, обрана на основі відкритого конкурсу. Очевидно, ті, хто підписався під листом, мають свої кандидатури на цю посаду, проте жодних прізвищ наразі не називають."

(Віра Карпинська, Комітет захисту архівів України знову звернувся до Президента України // Гомін України (Торонто), 20.03.2006, № 12)


"Профессор Ярослав Дашкевич [...] ныне пытается предать огласке факт двух убийств хранителей львовского фонда, которые хотели свидетельствовать по этому делу" [...]

"Еще со времен Ленинского декрета о централизации архивов эта система была под контролем КГБ и НКВД. Охранники фондов вовремя ставили печати, вовремя все записывалось" [...]

"После пожара помещения Хмельницкого архива были затоплены, и ныне документы хранятся на мясокомбинате в морозильных камерах.
Работники архива постепенно их сушат" [...]

"Жутко становится, когда я вспоминаю, по какой схеме принимались по истечении 75 лет документы из ЗАГСа в Николаевском архиве. Все сваливалось в кучу, а ведь архив - это сложнейшая государственная работа, которая запущена на всех уровнях" [...]

"Нам проще ехать в Москву или Варшаву, где бесплатно можно поработать с любыми интересующими нас документами. Там нет табу на материалы, как в Украине" [...]

"Я сама была в американском штате ЮТА, где находится штаб-квартира мормонов, и работала с уникальными выписками. Хотелось бы знать, как они туда попали [...] ?" [...]

" [...] в 90-е годы в Российский государственный архив обратился директор Амстердамского архива, чтобы поработать в главном партийном архиве. Но по договору, который был составлен между двумя сторонами, после цифровой сьемки архив сам не имел права использовать оригиналы ".

"Исчез и до сих пор не найден директор Росгосархива" [...]

"Многие работники архивов, которые отдали этому делу всю свою жизнь, ныне имеют инвалидность. В 50-е годы они получили немалую порцию дуста, которыми спасали изьеденные жучками документы. На таких как я - уже в 70-е годы - проводили другие эксперименты [помітно! - Ред.]. Мы щеточкой этот дуст со страниц сметали".

"На защиту архивов Украины выступили ученые и профессора - люди, занятые именно научной деятельностью [...] "

(Татьяна Люта. Останемся без памяти // Дело, 01.02.2006, № 16 (68))

Довідково: Тетяна Люта, колишній працівник ЦДІАК, кандидат історичних наук (науковий керівник - Геннадій Боряк), викладач кафедри історії Києво-Могилянської академії, член Комітету захисту архівів


"у одного з львівських колекціонерів-дослідників під час обшуку знайшли кілька старих конвертів, які були взяті з архівної макулатури.
Пан Сварник [...] минулого року витяг 10-15 конвертів і документів з поштовими штампами й печатками та передав їх колекціонеру, який досліджував історію української пошти"
" [...] дирекція архіву не була готова до публічного розголосу і до діалогу з науковцями. Старі чиновники, які залишилися в державних установах, часто неспроможні працювати в прозорих умовах громадянського суспільства"

(Ярослава Музиченко. Білі нитки "архівної справи". У львівському архіві замість документів "підшивають" кримінал // Україна молода, 24.02.2006, № 36)


"Досі [...] не оголосили масштабів крадіжки [...] Сучасне архівне керівництво намагається будь-якою ціною, шляхом фальсифікацій даних применшити втрати архіву"

(Галина Буняк. На захист архіву стане Президент? // Поступ, 12.02.2006, № 29, с. 4)


" [Іван Сварник] звинувачував директора ЦДІАЛ і Геннадія Боряка у причетності до крадіжок в архіві"

(Високий замок, 06.02.2006, № 21, с. 5)


" [...] винести пергаментну грамоту, Універсал Хмельницького чи листи Грушевського може будь-хто будь-якої миті"
"Коли мене і мою сестру звільнили, атмосфера [в архіві] стала спокійніша [...] Багато хто зітхнув із полегшенням"

(Іван Сварник. Інтерв'ю газеті "Ратуша", 26.01.2006)


"За останні рік (sic!) Д. Пельц відзначилася тим, що гальмувала та зводила на манівці слідство [...] створюючи прикриття для мафіозного бізнесу [...] Трудящі архіву (sic!) стурбовані можливістю відходу заслуженого директора на незаслужений відпочинок"

(Майдан-ІНФОРМ, 09.01.2006)


"Як стало відомо "Поступу", Діана Пельц, відставки якої працівники Центрального державного архіву України у Львові домагались уже досить довго, оголосила про намір піти у відставку"

(Галина Буняк. Архів буде без голови? // Поступ, 04.01.2006)


" [...] Во Львовской ОДА и областном совете считают причастным к исчезновению львовских архивов председателя Госкомархива Геннадия Боряка [...]

[...] А сейчас стараются сделать вид, что, возможно, вообще ничего не украдено.

[...] в Польшу вывезти документы из архива достаточно просто и реально.

[...] Почему персоны (Пельц, директор Львовского архива, Боряк и Табачник), относительно невиновности которых у общественности есть большие сомнения, чувствуют себя довольно уверенно?

- Они уверены в своей безнаказанности, так как имеют каких-то высоких покровителей.

[...] Кириленко новый человек, он не является ни человеком Кучмы, ни человеком Табачника, ни Боряка, наконец [...] ".

(Иван Сварнык: Во Львовском архиве - новые пропажи // Обсерватор, 10.12.2005)

На початок
На початок