Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України

Урочистості з нагоди відзначення 90-річчя
від дня створення системи архівних установ України

14 вересня 2007 р., об 11.40


14 вересня 2007 року за участю урядовців, керівництва міста і району, представників державних та іноземних архівних установ, міжнародних архівних організацій, широкої громадськості відбудуться урочисті заходи з нагоди відзначення 90-річчя від дня створення системи архівних установ України.

Початком організації архівної справи та системи архівних установ стало утворення у вересні 1917 року Бібліотечно-архівного відділу у складі Департаменту мистецтв Генерального секретарства освіти Української Центральної Ради. Головним завданням його була підготовка архівної реформи та створення системи державних архівних установ. Першим головою Державної архівної служби був О. С. Грушевський. У квітні 1918 р. його змінив В. Л. Модзалевський, відомий історик, архівознавець та археограф, 125-річчя якого відзначалося у квітні цього року.

Протягом цих років, поступово та невідхильно, працівники архівних установ втілювали у життя архівну реформу, запропоновану В. Л. Модзалевським. Головний її зміст полягав у створені системи державних архівів та архівних установ. І на сьогодні підпорядкована Держкомархіву України мережа архівів включає 693 установи. Національний архівний фонд України що налічує понад 54 млн. одиниць зберігання, є величезним культурним та інформаційним потенціалом, у якому зосереджено пам'ять держави і народу за тисячолітню писемну історію. Найдавніші слов'янські документи Національного архівного фонду України датуються X століттям.

За 90 років державна архівна служба України здобула заслужений авторитет й повагу не тільки в Україні, а й у міжнародного архівного співтовариства. Зокрема, з 1956 року вона є членом Міжнародної ради архівів - неурядової всесвітньої професійної організації, що діє під егідою ЮНЕСКО. Держкомархів провадить активну закордонну діяльність, представляє державу на міжнародних професійних форумах (Міжнародний конгрес архівів, Міжнародна конференція круглого столу архівів), бере участь у професійних форумах, має двосторонні угоди з архівними службами та національними архівами багатьох країн світу.

За час існування державної архівної служби в Україні ми вперше відзначаємо цю подію, і тим самим сподіваємось нагадати, а може і відродити відчуття значущості цієї справи у громадськості, нагадати, що з плином часу пам'ять нації лише стає ціннішою. Та як це не сумно у ХХІ столітті проблеми архівістів лишилися такими самими; теж потрібно рятувати, зберігати, охороняти та повертати українські архіви з-за кордону.

У рамках святкування 13 вересня 2007 року буде проведено наукові читання, присвячені В. Л. Модзалевському, керівнику державної архівної служби у 1918-1920 роках (у приміщенні Центрального державного архів-музею літератури і мистецтва України за адресою: вул. Володимирська, 22а). Початок читань о 9.00.

14 вересня 2007 року відбудуться урочистості в приміщенні Національної філармонії України, де також буде представлено фотодокументальну виставку "90 років державній архівній службі України. Витоки та сучасність".

До участі у церемонії запрошені: Віце-прем'єр-міністр України Дмитро Табачник, Міністр культури і туризму України Юрій Богуцький, перший заступник Глави Секретаріату Президента України Іван Васюник, перший заступник Міністра закордонних справ України Володимир Огризко, Голова Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України Едуард Прутнік, директор Інституту історії України Національної академії наук України, академік Валерій Смолій та інші.

Урочисті заходи відбудуться в Національній філармонії України об 11.40 за адресою: Володимирський узвіз, 2.


Телефон для акредитації представників ЗМІ: 273-30-54, 275-45-22.

E-mail: olisniak@archives.gov.ua, inform@archives.gov.ua

На початок
На початок