Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України

До 90-річчя проголошення Акта Злуки
Виставка документів Національного архівного фонду України

20-27 січня 2009 р.,
Київський міський Будинок вчителя


22 січня 1919 року у Києві було проголошено Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку Західної Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою "в одноцільну суверенну народну республіку". "Однині, - зазначається в Універсалі, - народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднанними дружними зусиллями всіх своїх синів будовати нероздільну самостійну державу українську на благо і щастя всього її трудового народу".

З нагоди святкування 90-ї річниці проголошення Універсала про злуку (Акта Злуки) в Київському міському Будинку вчителя (вул. Володимирська, 57) з 20 по 27 січня 2009 року експонується виставка документів Національного архівного фонду України, присвячена цій історичній події. На виставці представлено близько 60 документів з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади і управління (ЦДАВО) України, Центрального державного кінофотофоноархіву (ЦДКФФА) України ім. Г. С. Пшеничного, Державного архіву Сумської області - невеличка частина документальної спадщини періоду української революції, що зберігається в центральних державних архівах та державних архівах областей України.

Різноманітні за характером і змістом архівні матеріали відображають знакові події Української національної революції. На шляху до незалежності та власної державності треба було долати чимало перешкод, найсерйознішу з яких створювали об'єктивні чинники - тривалий розвиток двох частин України у різних цивілізаційних полях і державних системах, істотні відмінності в ментальності, ціннісних орієнтаціях, політичній культурі. На виставці представлено документальні свідчення складного, багатого за формами і динамікою розвитку процесу українського національно-визвольного руху після падіння Російської й Австро-Угорської імперій, до складу яких входили українські землі. Створення і діяльність Центральної Ради, перших українських урядів, проголошення самостійної і незалежної Української Народної Республіки, розробка конституційних засад держави репрезентовано документами ЦДАВО України, серед яких: Універсали Центральної Ради, Закони УНР та Української держави, постанови та звернення українських урядів, листування видатних державних та політичних діячів того часу. Фотодокументи ЦДКФФА демонструють "зупинені миттєвості" революційних подій, знімки "головних дійових осіб" історичних подій - державних і політичних діячів.

Прагнення українських земель до об'єднання в єдину соборну незалежну українську державу засвідчують представлені на виставці Ухвала Української Національної Ради про злуку Західно-Української Народної Республіки з Українською Народної Республікою (3 січня 1919 року), Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку з Західно-Українською Народною Республікою (22 січня 1919 року), інформація про святкування на Софійській площі у Києві проголошення Акта злуки, фотографії мітингу на Софійській площі за участю президента Західно-Української Народної Республіки, працівників центральних державних установ УНР, присвяченого цій знаменній події.

22 січня 1919 року увійшло до генетичної пам'яті нації, викликавши, зокрема, до життя у 1990 році т. зв. "Українську хвилю" - живий ланцюг поміж Києвом і Львовом, що його утворили сотні тисяч українців.

Під час проведення виставки демонструватиметься відеоролик, підготовлений за кінодокументами ЦДКФФА України, до 90-річчя проголошення Акта Злуки.


Державний комітет архівів України
03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 24
Веб: www.archives.gov.ua
Ел. пошта: mail@ archives.gov.ua
Конт. особа - Романович Світлана Володимирівна
Тел. 273-30-54, 8-097-14-90-493
Ел. пошта: sromanovich@archives.gov.ua

Центральний державний архів вищих органів влади і управління України
03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 24
Веб: www.archives.gov.ua/Archives/index.php?tsdavo.org.ua
Ел. пошта: tsdavo@archives.gov.ua

Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного
03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 24
Веб: www.archives.gov.ua/Archives/index.php?tsdkffa.archives.gov.ua
Ел. пошта: mail@tsdkffa.archives.gov.ua

Державний архів Сумської області
40030, м. Суми, вул. Садова,49
Веб: www.daso.sumy.ua
Ел. пошта: pm@arxiv.sumy.ua

На початок
На початок