Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного архіву Тернопільської області
8.06.2007

Родина Барвінських

Рід Барвінських один із найдавніших в Україні, походить із с. Барвінок коло Дуклі (повіт Кросно). Генеологічні джерела фіксують появу Барвінських на Зборівщині у середині XVII століття.

8 червня Тернопільщина відзначає 160 річчя від дня народження найвидатнішого представника славного галицького роду Олександра Барвінського. Цій події присвячена виставка, яка відкривається в Обласному Архіві під назвою "Родина Барвінських".

Олександр народився в с. Шляхтинці в родині священника і громадського діяча Осипа Барвінського. У 1857 році вступив до гімназії у Тернополі, де за рекомендації свого товариша Івана Пулюя бере активну у таємному товаристві "Громада".

У 1868 році Олександр Барвінський вступає на філософський факультет Львівського університету. Після закінчення - вчителює спочатку в Бережанах, а з 1871 року в державній семінарії Тернополя.

Завдяки його старанням, у червні 1876 року в Тернополі засновано філію товариства "Просвіта", де він був секретарем правління. За невтомну працю центральний відділ "Просвіти" висловив Олександру Барвінському спеціальну подяку, а у 1891 році його було обрано почесним членом.

У 1886 році видатного громадського діяча було обрано членом Ради Тернополя, про що свідчить протокол засідання Магістрату від 2 червня 1886 року із підписом Олександра Барвінського. Даний документ знаходиться на зберіганні в фондах архіву.

Великою заслугою нашого земляка є те, що за його почину саме в Тернополі було започатковано видання педагогічної бібліотеки "Руська історична бібліотека". Саме при виданні підручників для середніх шкіл вперше використовувався український фонетичний правопис.

15 липня 1880 року у Тернополі народився син Олександра - Богдан Барвінський, а 20 лютого 1888 року - Василь Барвінський. Метричні книги Тернопільської греко - католицької парафії, що зберігаються в архіві, зафіксували ці знаменні дати.

Богдан - історик, архівіст, бібліотекознавець. Досліджував історію освіти та церкви в Україні, зібрав матеріали до генеології роду Барвінських. Автор історичних праць: "Історії Русі", "Історичні причинки. Розвітки, замітки і матеріали." В бібліотеці держархіву зберігаються перевидання перелічених творів.

Василь - композитор, піаніст, музикознавець. З 1916 року професор і директор Вищого Музичного Інституту ім. М. Лисенка у Львові. Депутат Народних зборів Західної України. У 1944-1948 роках професор і ректор Львівської консерваторії. У 1948 році засуджений більшовиками на 10 років ув'язнення. Перебував на засланні у Мордовії у 1964 році реабілітований.

Композитор Барвінський - представник неоромантичного напрямку з нахилом до імпресіонізму, автор інструментальної етнографічної картини "Українське весілля", кантати "Заповіт".

Ще один представник славного галицького роду - Володимир Барвінський, брат Олександра, навчався в першій гімназії ім. В. Поля м. Тернополя, про що свідчить журнал успішності за 1885 рік, який зберігається в Держархіві. Володимир - один із членів засновників "Просвіти", "Рідної школи", перший редактор політичного часопису "Діло". Під літературним псевдонімом "Василь Барвінок" вийшли в світ його повісті "Скошений цвіт", "Безталанне сватання".

Барвінський Осип навчався в Львівській духовній семінарії входив до складу товариства "Громада". А з 1878 року був парохом на Зборівщині.

Тернополяни пам'ятають про внесок Родини Барвінських в розвиток укранської освіти, науки і культури. Зокрема у Тернополі названо вулицю на їх честь, у 2003 році Чортківському педагогічному училищу прсвоєно звання Олександра Барвінського, а у 2005 році у Шляхтинцях Тернопільського району відкрито постамент цій могутній талантом людині.

Більш детальніше про описані події можна дізнатись переглянувши виставку, яка експонується в обласному архіві.


Провідний спеціаліст Державного
архіву Тернопільської області          Ольга Дишлюк


Фоторепортаж

 

На початок
На початок