Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


3 лютого 2012 р.

У приміщенні Державної наукової архівної бібліотеки (вул. Солом'янська, 24, м. Київ) Державною архівною службою України проведено круглий стіл з питань відкритого доступу до документів радянського періоду

У круглому столі взяли участь Голова Державної архівної служби України О. П. Гінзбург, відповідальні працівники Укрдержархіву, директор Галузевого державного архіву СБ України С. П. Лясковська, директор Державного архіву МВС України Н. І. Татусь, заступник директора ЦДАВО України О. Б. Берковська, директор ЦДАГО України В. С. Лозицький, заступник Голови Українського інституту національної пам'яті, д. і. н., проф. Д. В. Вєдєнєєв, д. і. н., проф. А. С. Чайковський, голова вченої ради УНДІАСД, д. і. н., проф. С. Г. Кулешов, науковий співробітник Інституту архівознавства Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського К. Є. Новохатський, Голова всеукраїнської правозахисної організації "Спільна Дія" Р. О. Бортник, історик В. В. Корнілов, голова всеукраїнської громадської організації “Союз – Народна пам'ять” Я. О. Жилкін, голова всеукраїнської громадської організації "Пошук – Дніпро" С. М. Лященко, представники Центру досліджень визвольного руху В. М. В'ятрович та Я. Ясиневич, представники засобів масової інформації, ін.

У ході круглого столу розглянуто питання доступу до архівних документів радянського періоду, зокрема, до архівно-слідчих справ та справ реабілітованих.

У вступному слові Голова Державної архівної служби О. П. Гінзбург зазначила, що державними архівами проводиться постійна робота з розсекречення архівних документів та забезпечення доступу до них відповідно до вимог Конституції України, Законів України "Про звернення громадян", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про Національний архівний фонд та архівні установи", постанови Верховної Ради України від 24 грудня 1993 року № 3812-XII "Про тлумачення Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні".

Директор ГДА СБУ С. П. Лясковська поінформувала, що архівом протягом 2011 р. отримано 941 звернень громадян та запитів наукових установ і громадських організацій щодо надання інформації про жертви політичних репресій та їх долю. З них 932 виконано позитивно (повідомлено про долю, надано можливість ознайомитися з архівними матеріалами, надано довідки, переслано до архівних установ за місцем зберігання документів, рекомендовано звернутися до установ України та Росії, де можна продовжити пошук інформації). Лише у 9 випадках, коли родинні стосунки заявника з репресованою особою не встановлено, рекомендовано у відповідності до вимог чинного законодавства отримати дозвіл від репресованого або його нащадків.

Доступ до документів радянського періоду перебуває під постійним контролем керівництва державних архівних установ системи Укрдержархіву, ГДА СБ України та Держархіву МВС України.

У ході обговорення учасниками круглого столу висловлено думку щодо необхідності у подальшому продовжити конструктивне обговорення розглянутих питань.

На початок
На початок