Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


1 серпня 2014 р.

Зі вступним словом на відкритті круглого столу виступила директор держархіву Миколаївської області, к.і.н. Лариса Левченко, яка ознайомила присутніх із проектами бібліотек, архівів і музеїв Європи, присвяченими Першій світовій війні - "Europeana Collections 1914-1918", "European Film Gateway 1914-1919", "Europeana 1914-1918 Family History Roadshows" та підкреслила важливість спільних зусиль інститутів пам’яті у справі висвітлення "забутої" війни, яка проте справила визначальний вплив не лише на подальшу історію народів Європи, а й усього світу, у тому числі України.

Директор гуманітарного інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, к.і.н. Олег Бобіна доповів про місце Першої світової війни в історії людства, вказав на її катастрофічні наслідки та людські жертви. Заступник завідуючого військовою кафедрою Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського, к.і.н. Сергій Василенко у своїй доповіді вказав на те, що під час Першої світової війни змінилася стратегія ведення бойових дій, з’явилися нові види родів військ та зброї, а саме авіація, підводні човни, танки, хімічна зброя. Однак, попри все, це не злякало людство і почуття патріотизму було на високому рівні. Доцент кафедри історії України Інституту історії та права Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського, к.і.н. Владислав Пархоменко висвітлив події часів Першої світової війни на Миколаївщині, звернувши увагу на мобілізаційні заходи, формування підрозділів збройних сил у Миколаєві, бойові подвиги окремих офіцерів та солдат, допомогу пораненим воїнам, родинам загиблих, біженцям, діяльність лазаретів. Доповідач підкреслив, що у наукових дослідженнях Першій світовій війні не приділено належної уваги, у тому числі у Миколаєві цей круглий стіл є першим заходом, спеціально присвяченим "забутій" війні з 1918 року. Разом із виступом В.Пархоменко презентував свою монографію "У войны забытое лицо… Малоизвестные страницы Первой мировой", видану Миколаївським національним університетом імені В.О.Сухомлинського 2011 року (179 с.).

Керівник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності та відповідальний секретар обласної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, к.і.н. Сергій Макарчук вказав на уроки, які має винести світ та Україна з історії Першої світової війни. Перший з них – це непорушність кордонів та міжнародних угод. На жаль, останні події в Україні довели, що сьогодні зруйновано систему міжнародних договорів із безпеки. Другий урок – це необхідність підтримання балансу сил в Європі. Третій урок – усвідомлення того, що наша країна, яка знаходиться на кордоні між Заходом і Сходом, повинна бути єдиною державою, оскільки ідея поділу України на Західну і Східну була привнесена ззовні саме за часів Першої світової війни. Старший науковий співробітник, дослідниця Миколаївського некрополю, Тетяна Губська погодилася із тим, що тема Першої світової війни була "задвинута", а її учасники опинилися у "безіменній зоні". Вона розповіла про дослідження захоронень офіцерів, що брали участь у війні, на миколаївському цвинтарі, вказала не необхідність реставрації надмогильних пам’ятників. Т.Губська представила власну працю "Город мраморных ангелов: Очерки", що вийшла друком у миколаївському видавництві Ірини Гудим 2012 року (376 с.). Дослідниця запропонувала вшанувати пам’ять загиблих у війні хвилиною мовчання.

Старший науковий редактор робочої груи обласної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій Сергій Березний представив учасникам круглого столу план заходів, присвячених 100-й річниці Першої світової війни та зазначив, що в області вони реалізовані повністю.

Завідувач гуманітарного відділу Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки імені О.Гмирьова Марина Саричева запропонувала присутнім огляд літератури з фондів бібліотеки на тему "Нетлінна сторінка історії: до 100-річчя від дня початку Першої світової війни 1914-1918 років".

Державний архів Миколаївської області представив учасникам круглого столу презентацію "Перша світова війна в документах Державного архіву Миколаївської області", підготовлену співробітниками архіву: к.і.н. Л.Левченко, к.і.н. О.Серединським, М.Мельник та В.Левицьким.

У заключному слові директор Державного архіву Миколаївської області Лариса Левченко та директор Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки імені О.Гмирьова Надія Богза підтримали ідею співпраці бібліотек, архівів і музеїв у справі висвітлення суспільно-значущих тем в історії українського народу, однією з яких має стати історія Першої світової війни, якій за радянських часів не приділялося належної уваги, а також забезпечення належного зберігання та удоступнення історичних джерел для досліджень шляхом створення страхових фондів та оцифровування.

У роботі круглого столу взяли участь науковці, представники державних органів та органів місцевого самоврядування, навчальних закладів м.Миколаїв, засобів масової інформації, які виступили з коментарями, задавали питання та взяли участь в обговоренні.

На початок
На початок