Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Довідкова інформація

У центрі всієї масштабної багатопланової роботи з показу нашому народові й усьому світові справжнього обличчя Голодомору 1932-1933 років перебувають архівні документи. Вони складають грунтовну фактологічну базу, первинний матеріал для аналітичних побудов та висновків. Водночас у кожному документі - вражаюча сила справжнього свідка злочину режиму і відчаю нашого народу, його сили духу, його спротиву.

Найбільшу кількість документів, що містять інформацію про причини та наслідки геноциду українського народу виявлено в ЦДАГО, державних архівах Вінницької, Київської, Кіровоградської, Одеської, Херсонської, Черкаської, Чернігівської областей. ЦДАВО проведено упорядкування документів Надзвичайної Конгресової комісії США з дослідження голодомору в Україні.

Робота з виявлення документів з інформацією про Голодомор, його причини і наслідки проводиться також у регіонах, територія яких не постраждала від голоду, а саме в державних архівах Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Рівненської, Чернівецької областей.

Результати проведеної державними архівами роботи з виявлення документів з інформацією про Голодомор презентуються в експозиціях документальних виставок, виставок он-лайн на офіційних веб-сайтах державних архівів, у тематичних збірниках документів. Як правило, до експозицій виставок включено архівні документи, що відображають випадки самогубств та канібалізму в цей час, високу смертність у дитбудинках, масові випадки голодної смерті серед селян, а також резолюцій державних органів про вивезення всіх колгоспних фондів у рахунок хлібозаготівлі, актів медичних комісій про обстеження стану здоров'я робітників заводів, копій записів у книгах РАЦС про смерть за 1932-1933 рр., повідомлень іноземної преси на трагічні події 1932-1933 років в Україні.

До 81–х роковин Голодомору 1932-1933 років Центральним державним архівом кінофотофонодокументів України ім. Г. С. Пшеничного розміщено на офіційному веб-сайті архіву фрагмент документального фільму "Незнаний голод" (1983 р., Комітет дослідження українського голодомору (Монреаль, Канада), реж. Тарас Гукало) з фондів архіву.

На початок
На початок