Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Заступник Голови Державної архівної служби України Ігор Бондарчук взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради з питань культури та духовності, на якому розглядалось питання «Про шляхи вирішення проблеми переміщення музейно-архівних фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України та Музею Української революції 1917–1921 років у зв’язку з реконструкцією будівель».
У заході взяли участь заступник Міністра культури України – керівник апарату Т. В. Мазур, заступник Голови Державної архівної служби України І. В. Бондарчук, інші працівники Укрдержархіву: заступник директора департаменту – начальник відділу зберігання та обліку Національного архівного фонду І. С. Паламарчук, начальник відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Т. Р. Музика, начальник відділу взаємодії із державними органами та інформаційно-аналітичного забезпечення К. Г. Сорока, а також директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМ України) О. В. Чижова, директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки І. М. Мага, директор Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства (УНДІАСД), виконавчий директор Спілки архівістів України О. Я. Гаранін, директор Центрального державного електронного архіву України Ю. С. Ковтанюк, заступник Голови Держкомархіву (2003-2009) К. Є. Новохатський, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Н. M. Куковальська, інші працівники Національного заповідника, а також діячи культури, науки та громадські діячи, зокрема директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, академік НАН України М. Г. Жулинський, заступник директор цього Інституту С. А. Гальченко, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Д. В. Стус, кінокритик, кінознавець, кіносценарист, заступник Голови Національної спілки кінематографістів України, Голова Комісії з регламенту та етики Спілки С. В. Тримбач, кінокритик, кінознавець, головний редактор журналу «Кіно-Театр», член Правління Національної спілки кінематографістів України Л. І. Брюховецька та ін.
Директор ЦДАМЛМ України О. В. Чижова розповіла про результати огляду приміщень, що пропонувалися Фондом Державного майна України для переїзду архіву. Під час доповіді демонструвалася презентація з зображеннями зазначених приміщень. О. В. Чижова повідомила, що жодне, запропоноване приміщення, не відповідає затребуваним вимогам, визначеним законодавчою та нормативно-правовими базами України з питань архівної справи, а саме: не за рівнозначною площею, яку нині займає архів, не за умовами зберігання документів Національного архівного фонду (далі – НАФ) та музейних предметів, не для облаштування експозицій тощо (вул. Якутська, 3, вул. Гарматна, 2). Слід зазначити, що представник Фонду Державного майна України підтвердила відсутність у переліку приміщень м. Києва відповідного приміщення, крім приміщень, що розташовані в промислових об’єктах, які непридатні для забезпечення збереженості документів НАФ та музейних предметів.
Варто сказати, що ЦДАМЛМ України є найбільшим подібним архівом у Європі. Архів працює одразу за трьома напрямами: архівним, бібліотечним та музейним. Крім особових документальних фондів видатних українських діячів літератури та мистецтва, що налічують більше ніж 1,5 млн. документів Т. Г. Шевченка, І. Я. Франка; І. С. Нечуя-Левицького, Б. Д. Грінченка та багатьох інших найвідоміших представників української нації. В архіві зберігається численний бібліотечний фонд, що містить багато видань із особовими автографами, а також створено меморіальні кабінети поета А. С. Малишка, композитора П. І. Майбороди, кінорежисера О. П. Довженка, художника М. П. Глущенка, письменників І. К. Микитенка, Ю. І. Яновського та ін.
У ході обговорення найбільш прийнятним рішенням, яке підтримала більшість присутніх та до якої дослухалися члени Комітету, була пропозиція заступника Голови Укрдержархіву Бондарчука І. В. щодо негайної добудови однієї із веж незавершеного будівництва, що розташовується в комплексі споруд центральних державних архівних установ України (м. Київ, вул. Солом’янська, 24). Цю позицію безкомпромісно підтримало керівництво Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України: директор, академік НАН України М. Г. Жулинський та його заступник С. А. Гальченко. На думку архівістів та більшості присутніх, це єдине правильне рішення, що свідчить про державницьку позицію, дає змогу раціонально розпорядитися державними коштами. Крім того, як роз’яснив начальник відділу взаємодії із державними органами та інформаційно-аналітичного забезпечення К. Г. Сорока, такий підхід дозволяє вирішити питання не тільки остаточного розташування ЦДАМЛМ України, а й інших архівів, що на сьогодні вимушені орендувати приміщення в м. Києві, та суттєво покращити умови зберігання документів НАФ, а також забезпечити відвідувачів більш комфортними для роботи читальними залами, зокрема ЦДАМЛМ України – приміщеннями для розташування більшої кількості музейних експозицій та меморіальних кімнат.
Комітетом з питань культури і духовності Верховної Ради України було прийнято рішення щодо звернення до Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана з пропозицією невідкладного вирішення зазначеної проблеми та взяття на особистий контроль питання виділення ЦДАМЛМ України приміщення та грошей на його облаштування, а також переїзд або грошей на добудову та оснащення вежі, що розташована в комплексі споруд центральних державних архівних установ України. Зазначимо, що, у разі виділення нового приміщення, архівісти наголошували про його передачу на баланс ЦДАМЛМ України.

Матеріали у ЗМІ:

1. «Архів-музей літератури і мистецтва можуть виселити із Софії» // Історична правда
2. «У Києві архів-музей літератури і мистецтв виселяють у промзону» // ZIK
3. «Центральний архів-музей літератури і мистецтв виселяють у промзону Києва» // Українська правда «Життя»
На початок
На початок