Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Відвідувачам архіву презентовано виставку документів, присвячену Голокосту ( 1941 – 1943 рр) в області. На виставці експонуються кольорові фотокопії архівних документів із фондів Державного архіву Дніпропетровської області й газетних матеріалів, які розкривають нацистську расову політику, складовою якої була політика планомірного знищення євреїв.
У жовтні 1941 р. міські євреї були зібрані біля Головунівермагу в центрі міста і під конвоєм направлені до нагірної частини міста. Там, на території лісорозсадника, протягом двох днів було розстріляно 11 тисяч городян. На виставці представлено план місця розташування поховання 11 тисяч євреїв м. Дніпропетровська, закатованих та розстріляних 13–14 жовтня 1941 року.
Наприкінці 1941 року окупанти вирішили створити в Дніпропетровську гетто. У грудні 1941 р. на вулицях міста було розвішано відозву голови міської управи до євреїв з оголошенням, що євреї будуть переселені до єврейського кварталу. В документі містилася вимога, щоб представник кожної єврейської родини з'явився до будівлі СД “для штемпелювання паспортів”. Серед експонатів виставки – повідомлення про початок реалізації домашнього майна із квартир “комуністів та жидів”, звіт за листопад 1941 р. про реалізацію майна, конфіскованого у жителів м. Дніпропетровська у жовтні 1941 р. і переданого на комісію Дніпропетровському міськпромторгу;•оголошення про початок роботи дитячого садка № 5 з 18 листопада 1941 року з назвою “Про прийом дітей усіх національностей крім “жидів”; оголошення відділу соціального забезпечення Дніпропетровської міської управи про перереєстрацію всіх пенсіонерів, “крім жидів” (1941 р.); оголошення про реєстрацію 29.12.41 р. єврейських паспортів з метою переселення єврейських родин у гетто м. Дніпропетровська. Згідно з проведеним підрахунком єврейського населення, у грудні 1941 р. у місті залишилося 156 чоловіків, 427 жінок і 227 дітей. На виставці представлені: стаття “Заходи по розв’язанню жидівської проблеми” в окупаційній газеті, про єврейське гетто в м. Дніпропетровську (1942 р.); повідомлення голови міськуправи від 06.06.1942 про призначення уповноваженого в гетто і використання труда євреїв для устрою гетто в м. Дніпропетровську.
Донині не знайдено жодного документального підтвердження, чи було у Дніпропетровську дійсно влаштовано гетто? Однак відомо, напевно, що фашисти вирішили в місті “єврейське питання” остаточно: за статистичними даними на 1 травня 1943 р. у Дніпропетровську не залишилося жодного єврея.
На виставці розміщено акт з обліку збитків в м. Дніпропетровську (1943 р.); план місця розташування поховання 20 тисяч мирних громадян і військовополонених, які були розстріляні або закатовані фашистськими загарбниками в період окупації (1943 р.); фотографії з місця ексгумації радянських громадян м. Дніпропетровська, розстріляних або закатованих окупантами (1945 р.); фотографії меморіалів, встановлених у місцях масових розстрілів та ін.
Відвідати виставку можна у приміщенні Державного архіву Дніпропетровської області (вул. М. Грушевського, 89) з 26 по 31 січня 2018 р. з 10.до 17.00.
На початок
На початок