Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


На виставкових стендах розміщено понад 50 документів, майже 40 світлин, а також ілюстрації, схеми, карти. Виставка об’єднала першоджерела, що перебувають на зберіганні в архівах м. Києва, зокрема Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України, а також документи державних архівів Житомирської та Чернігівської областей, музею Національного університету ім. Тараса Шевченка та Державної наукової архівної бібліотеки, м. Київ. Хронологічно документи охоплюють кінець березня 1917 року – 2006 рік, їх умовно об’єднано у два блоки.
Документи, що увійшли до 1 блоку, відтворюють події, які відбувалися напередодні бою під Крутами – загострення взаємовідносин між УНР та Росією, перебіг подій у січні 1918 року під станцією Крути на Чернігівщині, а також «Про назрівання вирішального бою між українськими і радянськими військами на підступах до Києва» (9 січня 1918 р.), «Про відправку військ з Києва для боротьби проти радянських військ» (10 січня 1918 р.), «Із запису розмови по прямому проводу командувача всіх радянських військ М.А. Муравйова з начальником штабу боротьби з контрреволюцією на півдні Росії Д.І. Медведєвим» (17 січня 1918 р.).
Другий блок документів присвячено вшануванню подвигу юнаків після їх загибелі та десятиліття потому – в роки Другої світової війни, у післявоєнний час українською діаспорою в Канаді та в роки вже незалежної України – «Про збори родичів студентів і школярів, загиблих під Крутами, для обговорення питання про перепоховання тіл» (8 березня 1918 р.); «Про рішення Малої Ради перепоховати тих, що загинули під Крутами, в Києві» (9 березня 1918 р.), «Оголошення та програма святкової академії у річницю бою під Крутами» (1956 р.) тощо. Два стенди присвячено відкриттю в 2006 році та експозиції Меморіалу Героям Крут.
Дослідників новітньої історії України та Чернігівщини зацікавлять документи, що перебувають на зберіганні в Державному архіві Чернігівської області, це: «Лист військового сотника самостійного війська України Василя Павленка до І.Л. Шрага про організацію в Чернігові сотні» (27 березня 1917 р.), стаття, розміщена на шпальтах «Черниговской земской газеты» 5 квітня 1918 р., «Пам’яті юнаків – героїв, замордованих під Крутами».
На початок
На початок