Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


У процесі підготовки до виставки співробітники архіву виявили документи про події буржуазно-демократичної революції в Угорщині.
Гніт Габсбургів та розвиток капіталізму, що не давав розвиватися економіці та культурі Угорщини, стали головною причиною революції 1848-1849 років. У ній боротьба проти феодально-поміщицького ладу злилася з боротьбою всього угорського народу за незалежність та проти панування династії Габсбургів.
15 березня 1848 року в м. Пешті почалося повстання міського населення, до якого доєдналися студенти. Повстанці на чолі з великим угорським поетом-демократом Ш.Петефі звільнили політичних ув’язнених, захопили типографію та опублікували маніфест з вимогами радикальних реформ. У цей же день був сформований Комітет народного спасіння, до якого перейшла вся влада. Рішенням комітету була відмінена цензура та оголошено призов в національну гвардію.
Революція поширилася також на Підкарпатську Русь. В Ужгороді, Мукачеві та інших містах обговорювалась та доповнювалась програма угорських демократів. Широкого розмаху набув селянський рух.
Наляканий такими подіями австрійський імператор Фердінанд I 17 березня 1848 року доручив формування уряду Л. Батяні, до складу якого увійшов і Лайош Кошут – головний організатор боротьби угорського народу. Під тиском народних мас уряд прийняв закони про відміну кріпосного права, відповідальність уряду перед парламентом, самостійність.
У зв’язку з загрозою нападу військ Єлаліча, бана Хорватії, ставленика Габсбургів Національні збори з подання Кошута 11 липня 1848 року прийняли рішення про озброєння 200-тисячної армії. Намагання уряду добитися компромісу з Габсбургами викликало гнів революційно-демократичних сил. Ш. Петефі закликав вирвати «з рук уряду та депутатів владу, надто довірливо надану їм народом».
11 вересня 1848 року війська Єлачіча вторглися в Угорщину. 16 вересня Національні збори створили комітет захисту батьківщини на чолі з Л. Кошутом. 29 вересня війська Єлачіча були розбиті. Кошут вимагав наступу на Відень, але реакційне офіцерство саботувало революційну боротьбу. 30 жовтня верхньодунайська армія угорців була розбита. Ще 3 жовтня королівський маніфест оголосив про розпуск Національних зборів та ввів в Угорщині стан облоги. 22 грудня Л. Кошут звернувся від імені Комітету захисту батьківщини до селян - захищати революцію, організовувати партизанські загони. 5 січня 1849 року австрійці зайняли Буду і Пешт. 13 серпня 1849 року командуючий визвольними військами капітулював.
Революцію придушили об’єднані сили габсбурзької Австрії і царської Росії.
З документів, що належать до цього періоду, необхідно назвати наступні:
 1. Рішення Угорських національних зборів в м. Пешт про призначення Кошута Лайоша вождем національно-визвольного руху.
 2. Законопроект про створення армії гонведів.
 3. Розпорядження прем’єр-міністра в м. Будапешт про організацію жупних національних гвардій із добровольців.
 4. Наказ вождя угорського національного руху Кошута Лайоша про підняття угорського прапора на всіх фортецях Хорватії та Трансільванії.
 5. Розпорядження керівника буржуазної революції в Угорщині про прийняття мір проти вторгнення царських військ на територію Угорщини.
 6. Протокол жупного комітету оборони про комплектування гонведської армії та ополчення, про витрати на озброєння та обмундирування революційної армії Угорщини.
 7. Документи про створення в жупі пересувної національної гвардії.
 8. Відомості про розміщення, забезпечення транспортом, житлом та продовольством військових частин на території Березької жупи.
 9. Розпорядження Міністра внутрішніх справ Угорщини про введення надзвичайного стану в жупі.
 10. Відомості коменданта фортеці в м. Мункач про облік робіт з укріплення фортеці в зв’язку з наближенням російських військ.
 11. Заклик міністра Внутрішніх справ Угорщини до населення про вступ в добровільну народну армію та надання матеріальної допомоги.
 12. Повідомлення під жупана Угочанської жупи Егрі Яноша про участь населення жупи в народно-визвольній війні.
 13. Заклик міністрів Угорщини до населення про організацію народного ополчення.
 14. Повідомлення Міністра внутрішніх справ в Будапешті про призначення МігальїГабора урядовим комісаром на території, яка населена русинами.
 15. Заклик вождя угорського національно-визвольного руху Лайоша Кошута про підписку державного займу.
 16. Заклик управлінь жуп Зольської, Земпленської, Егерської та Пештського бургомістра про підтримку революційної армії та ін.
  1. Організатори виставки висловлюють надію, що ці документи зацікавлять як широке коло відвідувачів архіву, так і дослідників, які вивчають історію нашого краю.
На початок
На початок