Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


У відкритті виставки взяли участь: Рибачук Юрій Анатолійович, заступник Міністра культури України, Голова журі Державної літературної премії ім. Олеся Гончара; онука Олеся Гончара; Найда Руслан, скульптор і графік, чоловік Лесі Гончар;Мушкетик Юрій Михайлович, письменник, Герой України; Гальченко Сергій Анастасійович, заступник директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України; Піжук Юрій Миколайович, голова Профспілки працівників державних установ України; Щербак Микола Григорович, доктор історичних наук, професор, Голова Спілки архівістів України; Валентин Микитович Сперкач, український режисер-документаліст, заслужений діяч мистецтв України, член Національної Спілки кінематографістів України, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка; Кіраль Сидор Степанович, літературознавець, доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України; Гоян Ярема Петрович, письменник, журналіст, мистецтвознавець, член НСПУ, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії України iм. Т. Шевченка; Кононенко Петро Петрович, вчений-українознавець і громадський діяч, доктор філологічних наук, професор, член журі Державної літературної премії ім. Олеся Гончара; Сидоржевський Михайло Олексійович, голова Національної спілки письменників України, головний редактор «Української літературної газети»;Перебийніс Петро Мойсейович, поет, журналіст, громадський діяч; Виродова-Готьє Валентина Гаврилівна, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України, професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури; відповідальні працівники Державної архівної служби України; директори та співробітники державних архівів; представники творчих спілок, митці, науковці та поціновувачі української літератури та культури ХХ ст.
Тетяна Баранова зазначила, що за своє довге, плідне й доброчесне життя Олесь Гончар став прикладом для цілого покоління патріотів, і слово його ніколи не втратить своєї ваги, своєї живої сили. Віра в народ України, у його майбутнє, вірність ідеї відродження нації й держави, історії й культури, невтомна праця заради цієї мети – ось що асоціюється з іменем письменника у всіх, хто знайомий з його життєвим шляхом і творчістю.
Заступник Міністра культури України Юрій Рибачук звернув увагу гостей урочистого відкриття, що дуже символічним, є те, що виставковий проект представлено у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України, одним із ініціаторів створення якого став саме Олесь Гончар.
Гармонійним доповненням урочистого відкриття виставки став виступ учнів спеціалізованої школи № 76 імені Олеся Гончара.
В експозиції виставки представлені оригінали цінних архівних документів, що зберігаються у ЦДАМЛМ України, копії архівних документів, надані родиною Олеся Гончара та архівними установами, які долучились до виставкового проекту, що різнопланово відтворюють основні віхи життя і творчості письменника-класика. Відвідувачі зможуть побачити запис про народження Біличенка (Гончара) Олександра Терентійовича з метричної книги Покровської церкви с. Кам’янка Кам’янської волості Новомосковського повіту Катеринославської губернії, наданий Державним архівом Дніпропетровської області, особисті документи, рукописи автобіографії письменника різних років, листування, начерки майбутніх літературних творів, виступів, цінні світлини, ілюстрації до творів Олеся Гончара, виконані відомими українськими художниками В. С. Куткіним, Г.В. Малаковим, І. М. Селівановим, С.Г. Якутовичем та ін.
Особливий інтерес відвідувачів викликали документи про цькування роману «Собор», який вийшов друком у 1968 р., але невдовзі був вилучений з літературного процесу. Роман став епохальною віхою у творчій та життєвій долі письменника і був спрямований проти русифікації українців та варварського нищення довкілля, закликав стати на захист національних духовних цінностей українського народу. У експозиції виставки будуть представлені листи, статті, спецповідомлення Управління КДБ при Раді Міністрів УРСР, протоколи партійних зборів з різних областей, що ініціювали і роздмухували погромницьку кампанію проти роману «Собор» та його автора, яку розпочала обласна Дніпропетровська і підхопила всеукраїнська компартійна преса.
У рамках заходу відбувся перегляд документального фільму режисера-документаліста, заслуженого діяча мистецтв України, члена Національної Спілки кінематографістів України, лауреата Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка Сперкача Валентина Микитовича, присвяченого Олесю Гончару, що зберігається у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного.


На початок
На початок