Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Виставка підготовлена на виконання Указу Президента України №85/2018 від 26 березня 2018 року «Про відзначення у 2018 році Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні».
В експозиції - копії документів з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Державного архіву Полтавської області, приватної колекції полтавця Б. Ю. Тристанова.
На відкриття виставки було запрошено учнів Полтавської ЗШ І-ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка, представників ЗМІ, державних службовців, краєзнавців, представників громадськості.
Експозиція виставки  складається з двох основних розділів. Документи першого розділу розповідають про окупаційну політику Третього Райху в Україні у 1941-1944 роках. Зокрема, містяться об'яви, оголошення, накази та агітаційні матеріали нацистської влади, а саме: об'яви про обов'язковий перепис населення (1941 р.), оголошення польового коменданта про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів (1941), Пам’ятка про нагальні завдання в роботі голів районів і міст (голів волостей і старост сіл) (1942 р.). У центральній частині розділу представлено документи, що розповідають про створення нацистською владою на теренах Полтавщини низки концентраційних таборів та жахливі умови перебування у них радянських військовополенених. Про долі приречених розповідають особові фільтраційні справи військовополонених, тогочасні світлини, витинки з місцевих періодичних видань «Зоря Полтавщини», «Полтавська думка», свідчення очевидців та ін.
У другому розділі містяться документи, які свідчать про трагічні долі сотень тисяч молодих людей, які у період Другої світової війни опинилися на чужині, на примусових роботах передовсім у Німеччині. Найбільш інформативні документи цього напряму – фільтраційні справи та листи остарбайтерів. Представлені документи є різними, в залежності від обставин та часу їх написання. Листи невільників Третього Райху, зокрема, свідчать, що остарбайтерів активно використовували як німецькі, так і радянські ідеологи. Свідченням таких маніпуляцій є, приміром, копії так званих «патріотичних листів» остарбайтерів за кордон до неповерненців із розповідями про «щасливе і заможне» життя краян під сонцем сталінської конституції.


На початок
На початок