Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


«Такой образчик хлеба я оставил моим детям для назидания…»
(О.Т. Сорокін)
Унікальна знахідка – хліб часів Голодомору 1932-1933 років – виявлена під час проведення планових робіт з науково-технічного опрацювання справ фонду 263 Центрального державного архіву громадських об’єднань України – «Колекція позасудових справ реабілітованих. 1918-1950».
Шматочки хліба збереглися в архівній кримінальній справі № 65567 стосовно Сорокіна Олексія Тимофійовича.
Він народився у 1877 році у с. Клепачі Хорольського повіту на Полтавщині. За соціальним походженням – із селян. У 1889 році закінчив народне училище, а у 1900 році – вчительські курси. Згодом працював вчителем співу. Впродовж 1912-1916 років служив регентом Кубанського козачого військового хору. Після 1917 року працював на різних роботах – вчителем співу, робітником, регентом церковного хору.
Сорокін О.Т. був заарештований 26 червня 1941 року в м. Києві. На час арешту він проживав з дружиною Тищенко-Сорокіной Зінаїдою Савівною за адресою м. Київ, вул. 1-а Лугова, 40-а, кв. 5. Їх донька померла за рік до арешту батька. Працював регентом хору Вознесенської церкви на Байковому кладовищі. У липні 1941 року Сорокіна О.Т. етаповано до м. Новосибірськ, де слідство за його справою було продовжено. Відповідно обвинувальному висновку Сорокін О.Т. звинувачувався у тому, що в колі духовенства систематично виказував контрреволюційні погляди антисемітського характеру, вихваляв фашистський лад у Німеччині, агітував проти заходів партії та уряду, тобто у вчиненні злочину, передбаченому ст. 58-10 ч. 1 КК РРФСР. У пред’явленому звинуваченні Сорокін О.Т. винним себе не визнав.
Рішенням Особливої наради при НКВС СРСР від 12 жовтня 1941 року Сорокіна О.Т. за «антирадянську агітацію» заслано до Красноярського краю строком на 5 років. У документах справи відомості про його подальшу долю відсутні. Реабілітований Сорокін О.Т. 20 квітня 1989 року Прокуратурою УРСР на підставі ст. 1 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 16 січня 1989 року «Про додаткові заходи з відновлення справедливості стосовно жертв репресій, що мали місце в період 30-40-х і начала 50-х років».
Згідно реабілітаційного заключення відомості про місце перебування родичів Сорокіна Олексія Тимофійовича, а саме: дружини, брата – Сорокіна Юхима Тимофійовича, 1885 року народження, який мешкав у м. Лубни, та сестри – Чмут Парасковії Тимофіївни, не були встановлені.


На початок
На початок