Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Виставка, приурочена 30-й річниці Народного Руху України, підготовлена на основі документів із фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України та Центрального державного кінофотофоноархіву України ім.Г.С.Пшеничного.
Мета заходу полягала в інформуванні громадськості про документальні джерела щодо ролі і місця Народного Руху України у відновленні незалежності нашої держави та розбудові демократичних основ державотворення, а також про зародження та становлення громадянського суспільства в Україні, уособленням якого був Народний Рух України на зламі 1990-х років.
Відвідувачі виставки мали змогу крізь призму архівних документів простежити складний шлях трансформації Народного Руху України від масової громадсько-політичної організації до провідної політичної партії. Зокрема, процес створення Народного Руху України відтворили Статут і Програма, стенограма та організаційні матеріали Установчого з’їзду 8–10 вересня 1989 року, вітальні телеграми до його учасників від громадських організацій з усього світу.
Оглядаючи експозицію, відвідувачі ознайомилися з документами про доленосні події 1991 року і мали змогу оцінити значущу роль Народного Руху України в них, а саме у проголошенні Акта про незалежність України 24 серпня та проведенні Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року.
Документи розповідають про організовані Рухом масові суспільно-політичні акції – “живий ланцюг єднання” між Києвом і Львовом, присвячений річниці проголошення дня Злуки УНР і ЗУНР, святкування 500-ліття українського козацтва на Запоріжжі, підняття на щоглі біля будівлі Київської міської ради національного синьо-жовтого прапора тощо.
На виставці вперше демонструвались оригінали документів Народного Руху України: членський квиток та посвідчення учасника Установчого з’їзду, ухвали та друковані видання керівних органів Руху і його місцевих осередків та ін. Перед відвідувачами було реконструйовано процес перетворення документального надбання політичної партії у складову Національного архівного фонду – від моменту надходження на зберігання в архів до ознайомлення з ним усіх, хто цікавиться історією Народного Руху України зокрема та історією Української держави загалом.
Під час відкриття виставки демонструвалися маловідомі фотодокументи та відеоролик з Установчого з’їзду Руху.
У відкритті виставки взяли участь перший заступник Голови Державної архівної служби України Іван Кісіль, директор ЦДАГО України Ольга Бажан та заступник директора ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного Тетяна Ємельянова, засновники та члени Народного Руху України, зокрема, із привітальним словом виступили Іван Заєць, В’ячеслав Коваль та ін., директори і працівники архівних установ, науковці, представники громадськості і ЗМІ.


На початок
На початок