Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

ПРЕС-РЕЛІЗ
ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ АРХІВІВ УКРАЇНИ
27.04.2007

Документальна виставка
1947: Акція "ВІСЛА" - апогей депортаційних операцій 40-50-х рр. ХХ ст.
(До 60-х роковин "остаточного" розв'язання української проблеми)

Історія українського народу в ХХ ст., як і більшості інших народів, переповнена трагічними датами, які є у всіх на слуху. Нині виповнюється 60 років від дня початку Акції "Вісла" - військової та каральної операції комуністичної влади Польщі проти етнічних українців, які мешкали на східних польських теренах, з метою створення однонаціональної польської держави. Переселення (обмін населенням) з УРСР почалося ще 1944 року; тих, хто не хотів переселятися, у 1947 році брутальними методами вивозили на західні польські землі, котрі засвоювалися після звільнення їх від німецького населення.

Крім "вирішення" національного питання, Акція "Вісла" мала на меті остаточний розгром загонів Української повстанської армії, які перебували на теренах Польщі і могли із зброєю в руках захисти місцеве населення. Тому переселення набрало одразу ж брутального характеру: обидві сторони вчиняли збройні акції - каральні (польська армія та служба безпеки) та відплатні акції (УПА за підтримки населення).

Саме такі фотодокументи представлені на онлайновій виставці. Вони походять з двох джерел - матеріали Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного та ілюстрації, опубліковані у спільному українсько-польському виданні із серії "Польща та Україна у тридцятих - сорокових роках ХХ ст. Невідомі документи з архівів спецслужб". - Т. 5: Акція "ВІСЛА". 1947. - Варшава; Київ, 2006.

На виставці представлено лише незначну частину таких документів. До кінця 2007 р. ми плануємо істотно поповнити і оновити виставку за рахунок архівних документів, виявлених у центральних та обласних державних архівах.

На початок
На початок