Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Обережно! Архіви на аукціонах


НОВИНИ З АУКЦІОНІВ:
ІСТОРІЯ НА ПРОДАЖ. З ЯКИХ АРХІВІВ?

Прес-реліз Державного комітету архівів України
22 лютого 2006 р.

На сайті американського аукціону "Історія на продаж" ("History fos Sale") , який привертає увагу відвертою рекламою ("180 тисяч автографів на продаж. Aвтентичність - 100%. Помірні ціни. Доступні усі категорії [документів]") і промовистою назвою: "Історія на продаж" нещодавно з'явилися як мінімум сім документів, вилучених з архівних справ, з явними ознаками приналежності до державного архівосховища.

Йдеться про три автографи Й. Сталіна (1936 р. - за 45 тис. доларів; 1938 р. - за 25 тис.; 1931 р. - за 30 тис.) ;


№1 Автограф Й. Сталіна 1936 р.

№2 Автограф Й. Сталіна 1938 р.

№3 Автограф Й. Сталіна 1931 р.

один - В. Молотова (1939) - за 999 доларів ..


№4 Автограф В. Молотова 1939 р.

Три наступних документи, - це окремі аркуші, вилучені, ймовірно, з одного архівного масиву за 1947 р.:
лист секретаря Запорізького обкому КП(б)У Л. Брежнєва до секретаря ЦК КП(б)У Л. Кагановича за 2,5 тис. доларів ;


№5 Автограф Л. Брежнєва 1947 р.

два документи за підписом Голови Ради Міністрів УРСР М. Хрущова - за 4,4 тис. та 4,9 тис. доларів.


№6 Автограф М. Хрущова 1947 р.

№7 Автограф М. Хрущова 1947 р.

Переважна більшість т. зв. "автографів" являють собою по-варварськи вилучені (скоріше - видерті!) із справ перші аркуші офіційних документів з резолюціями адресатів або останні - з підписами авторів. З огляду на "технологію" викрадення це, ймовірно, зроблено дослідниками у читальних залах (зберігач фондів, маючи час, діяв би, напевно, не так грубо і більш вдумливо).

Респектабельний власник антикварної лавки, шанована у світі колекціонерів людина, президент кампаніії "Історія на продаж" Тодд М. Аксельрод, скромно називає свою колекцію однією з найбільших у світі, яку він збирає протягом 38 років. Тодд Аксельрод є автором кількох книг на теми антикваріату, зокрема "Практичного посібника з історичних документів" для колекціонерів з підзаголовком: "Як заволодіти історією" .

Турботливий антиквар забезпечує тексти усіх російськомовних документів кваліфікованим перекладом англійською мовою. А для зручності пошуку надає повний список авторів автографів (понад 15 тис. прізвищ) .

Подібний до зазначених документ з'явився на іншому знаменитому американському аукціоні - iBeй ("eBay"). Це - оригінал наказу РВР від 15.12.1919 № 343 за підписом Льва Троцького з усіма ознаками приналежності до відповідного архівного фонду за 8-9 тис. доларів.


№8 Автограф Л. Троцького 1919 р.

Одразу після виявлення на аукціонах оригіналів документів з ознаками вилучення з архівних справ Держкомархів надав відповідні доручення щодо експертизи цих документів і посилення контролю за користуванням документами з підписами політичних лідерів ХХ ст. у читальних залах. Про знахідку поінформовано російських колег.

За даними попередньої експертизи, усі згадані документи походять з фондів федеральних архівів Російської Федерації. Українські документи 1947 р., походження яких з’ясовується київськими і московськими спеціалістами, ймовірно, входили до складу архіву Микити Хрущова, вивезеного свого часу до Москви.


Прес-служба
Держкомархіву України

тел.: 044 275-03-44
факс: 044 275-36-55
E-mail: press@archives.gov.ua

На початок
На початок