Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного архіву Тернопільської області

21.03.2007


Гром'як Роман Теодорович народився 21 березня 1937 р. в с. Глушин Бродівського району Львівської області. Навчався в місцевій сільській школі. Продовжив навчання в Бродовському педучилищі. Закінчивши його з відзнакою, Р. Гром'як вступив у 1955 р. на історико-філологічний факультет Львівського педагогічного інституту. У зв'язку з переведенням Львівського педінституту в м. Дрогобич, навчання закінчив у Дрогобицькому педінституті ім. І. Франка. Учителював на Хмельниччині і Тернопільщині.

У 1964 р. вступив до аспірантури Львівського університету ім. Франка, став кандидатом філософських наук (1969 р.). Викладав на кафедрі естетики і теорії літератури Донецького університету. Протягом 1971-1975 рр. Р. Гром'як працював доцентом кафедри Тернопільського фінансово-економічного інституту, деканом фінансово-економічного факультету. Доктор філологічних наук (1982 р.), професор (1983 р.), академік Академії наук вищої школи України (1994 р.). Завідував кафедрою української та російської літератури Тернопільського педінституту ім. Галана.

Член Спілки письменників України з 1983 р.

Р. Гром'як - перший голова обласної Ради Всеукраїнського товариства української мови ім. Шевченка "Просвіта". Очолював обласну організацію Демократичної партії партії України, обирався народним депутатом колишнього СРСР. У 1992-1994 рр. був Представником Президента України в Тернопільській області.

Почав публікуватися ще в студентські роки. Виступає як теоретик літератури, літературний критик і публіцист. Автор книжок "Літературно-художній образ" (1970 р.), "Естетичне освоєння дійсності" (1972 р), "Що доведено життям" (1988 р.), "Література золотого вересня. Критичний огляд" (1989 р.), "Художня література і духовне життя суспільства", "Верет або Як я став народним депутатом СРСР і що з того вийшло" (1992 р.) та інші. У даний час працює на викладацькій ниві.

У державному архіві відкрилась виставка присвячена 70 - річчю від дня народження Р. Гром'яка. Життєвий шлях та професійну, громадську діяльність висвітлюють автобіографія (рукопис) Р. Гром'яка та особовий листок з обліку кадрів. Зацікавлення викликають щоденникові записи студентських років. Численні грамоти за 1951-1982 рр., що свідчать про успішне навчання та активну громадську діяльність Р. Гром'яка. Представлені документальні матеріали - машинописи дисертацій на здобуття наукових ступенів кандидата філософських наук і доктора філологічних наук, рукописи та машинописи статей, опублікованих у газеті "Вільне життя" 1977 р., список друкованих праць за 1965-1983 рр.

На виставці представлено низку документів родини Гром'яків (1941 р.), Р. Гром'яка під час навчання у Бродовському педучилищі, на службі в армії, на цілині, під час навчання в інституті, на конференціях, та ін. Про балатування в народні депутати СРСР від Тернопільського виборчого округу № 516 Р. Гром'яка нагадують листівки та плакати, передвиборча платформа. Про активну депутатську діяльність свідчать накази і звернення виборців, картки прийому виборців, журнали обліку особистого прийому громадян. Збереглося і листування народного депутата з виборцями з питань релігійних конфліктів за 1989-1990 рр., трудових конфліктів і працевлаштування пенсійного забезпечення, виділення житлової площі, депутатські запити. Та ін.


Фоторепортаж

 

 

 

 

На початок
На початок