Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

ІНФОРМАЦІЯ
прес-служби Державного комітету архівів України

Одним з невідкладних заходів щодо збереження архівних цінностей України, визначених в однойменному розпорядженні Президента України від 13 квітня ще минулого 2005 року, є будівництво, реконструкція та облаштування комплексу споруд центральних державних архівів України на вул. Солом'янській у м. Києві - головного сховища Національного архівного фонду. Доповідні записки Держкомархіву, що неможливо архіви залишити "на потім", бо "потім" Україна може залишитися без минулого, здається, нарешті потрапили в руки "тих" людей. Вагомими аргументами стали також пожежі і крадіжки в архівах. Як би там не було, отримавши президентське розпорядження, архівісти радісно заворушилися: треба закласти в бюджет кошти на будівництво, підтвердити за новими вимогами права на зарезервовану для них здавна територію, швидко спроектувати сучасні архівосховища - не гірші, ніж у Будапешті, Празі чи Санкт-Петербурзі.

Незабаром вже обабіч дванадцятиповерхового головного корпусу, збудованого ще у 60-ті роки минулого століття, височіли дві п'ятнадцятиповерхівки, з'єднані сучасними затишними читальними і виставковими залами. Правда, усе це було на кресленнях архітекторів. Правда і те, що містобудівна рада схвалила їхні рішення.

Про те, що всі ці наміри й рішення є здійсненими, свідчила урядова постанова, якою було затверджено державну програму розвитку архівної справи з 70 млн. гривень на згаданий проект.

Вчасно було зібрано документи, необхідні для підтвердження прав Дирекції з експлуатації комплексу споруд центральних державних архівних установ України на користування земельною ділянкою, виділеною виконкомом Київміськради ще 59 років тому. Ці права було підтверджено у рішенні Київміськради, майже одностайно проголосованому 6 жовтня 2005 року.

Проте, згадана Дирекція не отримала цього рішення і відповідно Акта на землю.

Очевидно, комусь у колах, безпосередньо причетних до землі у столиці, глянувся зелений шматочок за залізобетонним парканом на Солом'янці. Та й володільці цього паркану викликали лише посмішку - якість архівісти. Так з'явилися претензії усього на 20 соток з 2,48 гектари, призначених Дирекції, з боку якогось Товариства з обмеженою відповідальністю "НВ".

Подальший перебіг подій викладено не лише в численному листуванні, яке, зрозуміло, не відоме широкому загалу, але й кількох газетних публікаціях з промовистими заголовками "Земля ваша? Будет наша!" (Газета по-киевски, 17 січня 2006 р.), "Элитное" жилье против исторической памяти, или Практика Киевской мэрии" (Украина и мир сегодня, 27 січня-2 лютого 2006 р.), "Архівний детектив" (Урядовий кур'єр, 21 березня 2006 р.).

Аж ось Прокуратура міста Києва за зверненням Державного комітету архівів установила повну безпідставність зазіхань ТОВ "НВ" і ще 24 січня 2006 року листом на адресу Київської міської державної адміністрації (КМДА) здавалось би, поставила остаточну крапку у цьому нібито спірному питанні та рекомендувала "прийняти рішення відповідно до регламенту роботи Київської міської ради".

Проте, рішення, проголосоване Київською міською радою ще 9 місяців тому, апаратом КМДА не виконується. Неодноразові доручення уряду з цього питання вперто ігноруються. Натомість спостерігається активне прагнення дезінформувати Кабінет Міністрів України щодо суті цього питання і усіляко його зволікати.

Крім використання сфальшованих планів земельної ділянки - додатків до рішень Київміськради - та використання посилань на рішення 1957 року щодо зміни меж ділянки уздовж вулиці Народної (зараз А. Головка) як підстави для виокремлення 20 соток вздовж вулиці Дачної (зараз О. Пироговського) зацікавлені особи вдалися до наступної фальсифікації: нещодавно на оригіналі проекту Київради, підготовленому для підписання мером, зафарбовано коректуючою рідиною візу начальника юридичного управління КМДА А. О. Бабіч.

Така відверта метушня пояснюється вичерпаністю інших засобів зволікання. У ході розмови Голови Держкомархіву Г. В. Боряка з Головою КМДА Л. М. Черновецьким 31 травня цього року останній пообіцяв підписати зазначене рішення Київради, як тільки воно ляже йому на стіл.

А один з відповідальних працівників приймальні Голови КМДА у розмові з Головою Держкомархіву наприкінці червня 2006 р. повідомив, що минулорічне рішення Київради про закріплення земельної ділянки за Дирекцією з експлуатації комплексу споруд центральних державних архівів нібито передбачається винести на сесію ради нового скликання 17 липня 2006 року. З якою метою?

На нашу думку, послідовно і неухильно реалізуються наміри згадуваного ТОВ "НВ", представник якого під час зустрічі з керівництвом Держкомархіву прямо заявив, що ними вкладено у цю землю гроші і, до поки не буде досягнуто потрібної йому домовленості, рішення щодо земельної ділянки Держкомархів не отримає.

То яка ж влада панує в Україні, якщо чотири безсилі?


11 липня 2006 року


Прес-служба Держкомархіву України
Тел. 275-04-33
Факс: 275-36-55
Електронна скринька: oshalenko@archives.gov.ua

На початок
На початок