Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України

Омбудсман України відзначила внесок державних архівів
у демократизацію українського суспільства

21 травня 2009 р.

21 травня 2009 року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Н. І. Карпачова відвідала Державний комітет архівів України та ознайомилася з діяльністю центральних державних архівів. У ході зустрічі вона відзначила важливість роботи архівістів у плані збереження культурної спадщини України, забезпечення ефективної діяльності органів влади та подальшій демократизації суспільства, адже згідно стратегії ЮНЕСКО щодо розвитку архівної справи доступом до архівних документів реалізується одне з основних прав людини - право на інформацію.

За понад 10 років існування інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в його діяльності накопичилося багато цінних документів, що викликало на порядок денний питання їх архівного зберігання. З цією метою представникам служби омбудсмана надано методичні рекомендації щодо організації власного архіву та особливостей збереження документів.

Було також обговорено питання необхідності добудови нової черги комплексу центральних державних архівів по вул. Солом'янській, 24, адже за більш ніж півстоліття його експлуатації сховища заповнено документами на 100 %, а існуючі технологічні системи і комунікації вже не забезпечують гарантованого збереження унікальних пам'яток минулого.

Інше важливе питання, яке відмітила під час зустрічі Н. І. Карпачова, - це проблема створення та функціонування широкої мережі трудових архівів, покликаних надати громадянам інформацію про стаж їх роботи та розмір заробітної плати, що є особливо актуальним з огляду на велику кількість ліквідованих підприємств, установ та організацій в Україні. Отримання громадянами відповідних архівних довідок є важливим аспектом у забезпеченні права людини на інформацію.

Виконання запитів, спрямованих на соціальний захист та забезпечення прав громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства як на території України, так і за її межами посідає одне з провідних місць у роботі державних архівів і згідно з Законом України "Про Національний архівний фонд та архівні установи" здійснюється безкоштовно. Щорічно державні архіви України надають велику кількість архівних довідок соціально-правового характеру, зокрема, про підтвердження статусу ветеранів війни, учасників бойових дій, в'язнів гетто, концтаборів, тюрем, примусових працівників, вивезених до Німеччини та інших країн Центральної та Східної Європи під час Великої Вітчизняної та Другої світової воєн; про нагородження, трудовий стаж, розміри заробітної плати; про реабілітацію репресованих, депортованих громадян; про проходження військової служби у повоєнний період, участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (до виконання цих запитів громадян залучаються й галузеві державні архіви). Довідки, надані державними архівами, є підставою для визнання прав громадян на компенсаційні виплати, отримання передбачених законодавством пільг, встановлення (збільшення) розмірів пенсій.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Н. І. Карпачова висловила стурбованість нинішнім залишковим фінансуванням архівної галузі, проте зазначила, що попри всі об'єктивні негаразди архівісти продовжують сумлінно забезпечувати доступ суспільства до документів Національного архівного фонду, які є неупередженими свідками історичного минулого.


Держкомархів України
03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 24
Тел.: 235-13-44
Конт. особа з питань акредитації ЗМІ - Романович Світлана Володимирівна
273-30-54, 8-097-14-90-493
E-mail: pr@archives.gov.ua

На початок
На початок