Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз Державного комітету архівів України
Центрального державного архіву громадських об'єднань України

Ювілейна документальна виставка "Провісники свободи, державності і демократії.
Народному Руху України - 20 років"
та презентація однойменного збірника документів

16 вересня 2009 р., 12.00


16 вересня 2009 року о 12.00 у приміщенні Малого виставкового залу Центра ділового та культурного співробітництва "Український дім" (вул. Хрещатик, 2; 2 поверх) відбудеться урочисте відкриття документальної виставки "Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України - 20 років" та презентація однойменного збірника документів, підготовленого Центральним державним архівом громадських об'єднань України.

Мовою архівних документів і матеріалів експозиція відтворює багатогранну діяльність Народного Руху України, зародження якого в умовах однопартійної системи і невдоволення частини українського суспільства діями влади знаменувало утворення широкої народної опозиції, дало поштовх виникненню і становленню багатопартійності, і нарешті, виявилося важливим кроком у поваленні тоталітарного режиму та розбудові нової демократичної держави.

Основу експозиції виставки складають документи і матеріали з фондів "Народний Рух України" та "ЦК Компартії України", що зберігаються у Центральному державному архіві громадських об’єднань України і є унікальним за тематичною універсальністю комплексом джерел з новітньої історії України.

Окрім того, до експозиції увійшли документи ЦДАВО України, ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, ЦДАМЛМ України, Департаменту архівного забезпечення СБУ, державних архівів Волинської, Донецької, Закарпатської, Запорізької, Львівської, Полтавської, Тернопільської, Сумської, Чернігівської та інших областей. Загалом пропоновані документи тематично представляють широкий спектр історичних подій, пов'язаних із становленням і діяльністю Народного Руху України.

Виставка у хронологічному порядку репрезентує складний шлях, який пройшов Рух: від організаційного становлення як масової і незалежної громадської організації, започаткованої на Установчому з'їзді 8-10 вересня 1989 року, до поступової трансформації, а згодом і перетворення його на IV Всеукраїнських зборах НРУ 4-6 грудня 1992 року в провідну політичну партію.

Відвідувачі виставки мають можливість ознайомитися з масштабною, напруженою роботою Центрального проводу Руху, його регіональних осередків щодо вироблення стратегії і тактики діяльності, організації низки масових суспільно-політичних акцій, зокрема, "живого ланцюга" між Києвом і Львовом, присвяченого річниці проголошення дня Злуки УНР і ЗУНР, святкування 500-ліття запорізького козацтва на Нікопольщині та у Запоріжжі, підняття на щоглі біля приміщення Київської міськради національного синьо-жовтого прапора, де були присутні понад 100 тис. киян і гостей столиці України з різних регіонів тощо.

За цих умов, як свідчать документи виставки, ЦК Компартії України змушений був радикально змінити свою тактику: від повного несприйняття і відкритої протидії перейти до ведення публічних дискусій з представниками Руху. Документи, що експонуються на виставці, доводять, що, незважаючи на шалений тиск з боку партійних і правоохоронних органів, Народний Рух України перебував у епіцентрі державного і суспільно-політичного життя України, впливав на прийняття важливих політичних рішень, твердо стояв на національно-державних позиціях, обстоював збереження національної ідентичності українського народу, його самобутньої культури.

На виставку запрошені члени Організаційного комітету з підготовки та відзначення у 2009 році 20-ї річниці Народного Руху України за перебудову, відповідальні працівники Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств та відомств, Перший заступник Голови Матяш І. Б. та апарат Держкомархіву, керівники та фахівці державних архівних установ України, представники засобів масової інформації.


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ
Романович Світлана Володимирівна
тел. 273-30-54, 8-097-14-90-493
sromanovich@archives.gov.ua

На початок
На початок