Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України
та Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років"

Відкриття документальної виставки "Війна. Документ. Пам'ять. Маловідомі сторінки"

27 жовтня 2009 р., 15.00
м. Київ, вул. Івана Мазепи, 44


27 жовтня 2009 р. о 15.00 у виставковому залі Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" (приміщення головної експозиції) відбудеться відкриття документальної виставки "Війна. Документ. Пам'ять. Маловідомі сторінки", присвяченої 65-й річниці визволення України від нацистських загарбників. Це другий захід циклу, запланованого у спільній програмі діяльності Держкомархіву України та Меморіального комплексу.

Документи центральних та обласних архівів України, матеріали Меморіального комплексу, експоновані на виставці, репрезентують деякі маловідомі факти історії України, які часом мають неоднозначне чи суперечливе трактування. Виставка містить близько 300 документів, систематизованих у 10 тематичних розділів.

Перший розділ виставки "Етапи соборності України" присвячений тривалому та суперечливому процесу формування незалежності України, основним віхам на шляху возз'єднання майже всіх українських етнічних земель у складі єдиної держави.

Другий розділ "Українці під нацистською окупацією" містить офіційні документи окупаційної влади, інформаційні дані про кількість знищених українських громадян, висновки Надзвичайної комісії з розслідування злочинів окупантів.

Про одну з маловідомих сторінок війни - багаторазове визволення українських населених пунктів – розповідають документи третього розділу "У вогняному валу війни" Відомо, що Харків, Суми, Житомир ворогові вдавалося захопити повторно, а на честь визволення Житомира навіть салюти в Москві лунали двічі. Але мало хто знає, що лише на Житомирщині 269 населених пунктів кількаразово переходили з рук в руки.

Діяльності польових військкоматів присвячено четвертий розділ "Мобілізація на визволених територіях", де на прикладі одного села Кіровоградщини за допомогою неупереджених документів-сповіщень про загибель аргументовано й переконливо показано трагедію новобранців, які загинули через кілька днів після призову.

Цікавими та маловідомими є матеріали п'ятого розділу "На тебе, Боже, уповаю", що рядками фронтових листів і спогадів свідчать про те, як у хвилини смертельної небезпеки віруючі, а незрідка й переконані атеїсти, зверталися до Всевишнього за допомогою.

Трагедії народів Криму присвячено документи шостого розділу. Про депортацію татар, вірменів, греків свідчать офіційні директиви, накази та доповідні записки по районах щодо кількості спецпереселенців, матеріали Героїв Радянського Союзу - кримських татар, сповіщення про загибель воїнів Червоної армії, родини яких теж були депортовані.

Архівні матеріали сьомого розділу "Українсько-польські відносини. Переселення. 1944 р." неупереджено констатують, як десятки тисяч людей було перевезено за сотні кілометрів від домівки, поселено в необлаштованих умовах, несприятливому кліматі, часто без грошей і роботи за фахом.

Війна завдала Україні величезних збитків. Країна лежала в руїнах, спустошена, спалена. Про відбудову соціально-економічної сфери, визначення першочергових об'єктів в регіонах України, мобілізацію на відбудовчі роботи населення, профільних спеціалістів, залучення військових з'єднань, військовополонених ворожих армій йдеться в однойменному восьмому розділі.

На виставці підкреслюється той факт, що Перемога врятувала українців від фізичного винищення нацистами, що вперше за багато століть українці з'єднались у межах одного політичного утворення, а це, в свою чергу, значно вплинуло на піднесення національної свідомості. Зрештою, Україна як одна з держав-переможниць у війні стала членом ООН. Матеріали, присвячені участі української делегації у роботі Міжнародної конференції у Сан-Франциско, вміщено у дев'ятому розділі.

"Відлуння війни" - такою є назва останнього, десятого розділу. Його документи розповідають про першочергові заходи щодо сиріт, вдів, інвалідів, про пошук рідних і близьких, який ведеться десятиріччями і як естафета пам'яті передається від дітей ветеранів до онуків і правнуків.

Музейні матеріали та архівні документи пропонованої виставки дозволяють стверджувати, що будь-яка історична тайна піввікової, навіть вікової давнини, захована під секретними грифами, затушована військовою цензурою, закопана глибоко в землі чи затоплена водою, у будь-який момент здатна пролити світло правди на реальні події воєнної доби.

У відкритті виставки планується участь членів Організаційного комітету з підготовки та відзначення 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років, відповідальних працівників Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства культури та туризму України, Державного комітету архівів України, Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років", Інституту історії України НАН України, державних архівних та музейних установ України, представників засобів масової інформації.


Документальну виставку відкриває заступник Генерального директора Меморіального комплексу
"Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" Л. В. Легасова

Виступ Голови Державного комітету архівів України О. П. Гінзбург

З експозиції документальної виставки

Відвідувачі оглядають експозицію виставки


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ
273-30-54, 097-14-90-493 (Світлана)
sromanovich@archives.gov.ua


Додаткова інформація: тел. 285-94-52 (Наталія Філатова)
nmhpw@ln.ua
www.warmuseum.kiev.ua
На початок
На початок