Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України

Документальна виставка "Геноцид українського народу: Голодомор 1932–1933 рр."

27 листопада 2009 р., 12.00

27 листопада 2009 р. о 12.00 у приміщенні Київського міського Будинку вчителя (вул. Володимирська, 57) відбудеться відкриття документальної виставки "Геноцид українського народу: Голодомор 1932–1933 рр.".

Мовою архівних документів експозиція виставки відображає складне продовольче становище періоду 1932–1933 рр., високу смертність від виснаження та голоду, випадки самогубств, трупо- та людоїдства, торгівлі людським м'ясом, занесення на "чорну дошку" сіл, що злісно саботують хлібозаготівлі, а також відповідних резолюцій державних органів, актів медичних комісій про обстеження стану здоров'я робітників заводів, копій записів у книгах РАЦС про смерть за 1932–1933 рр., відомостей про засуджених трійками та особливою нарадою про колегії ДПУ УСРР, повідомлень іноземної преси на трагічні події 1932–1933 років в Україні.

Особливу увагу привертає повідомлення секретаря Одеського обкому КП(б)У про факт самогубства уповноваженого по хлібозаготівлі у с. Сасівка Зінов'євського району (1932 р.) з фондів Держархіву Кіровоградської області. Як зазначається у документі, 23 грудня 1932 р. до Зінов'ївського району прибув тов. Мошинський. Після "тщательного инструктажа" його направили у с. Сасівка, до якого вже було застосовано ряд жорстоких репресивних заходів (занесення на "чорну дошку", виселення "контрреволюційного елемента"). У ніч з 30 на 31 грудня тов. Мошинський вчинив акт самогубства, "разрезав горло перочинным ножиком". Це був лише один з випадків, коли людська мораль прийшла у конфронтацію з необхідністю сумлінно і сліпо виконувати приписи радянської влади.

Промовистими є таємний лист уповноваженого Наркомату зовнішніх справ УРСР Луся до заступника голови Одеського облвиконкому про те, що він не заперечує проти видачі 20 кг пороху та 40 кг шпроту для забезпечення бригад по охороні врожаю (1932 р., Держархів Одеської області).

Страждали і сім'ї функціонерів радянської системи. Про це свідчить заява курсанта І. П. Красюка до Черкаської районної робітничо-селянської інспекції про надання допомоги його родині, яка голодує (1933 р. Держархів Черкаської області): "Прохаю вашого ходатайства взять во вниманіе за мою сімю (за жінку і дитину). Вони здихають з голоду...".

Документи, що стосуються Голодомору 1932–1933 років, вдалося виявити також в областях, які на той час не належали до Радянської України. Так, у фондах Держархіву Тернопільської області виявлено матеріали, які свідчать про численні випадки незаконного перетину радянсько-польського кордону у 1932–1933 рр., та надання "перебіжчикам" фінансової допомоги, відомості про проведення богослужіння за померлими голодною смертю в Східній Україні тощо.

На виставку запрошені відповідальні працівники Секретаріату Кабінету Міністрів України, Комітету з питань культури та духовності Верховної Ради України, Міністерства культури та туризму України, Міністерства закордонних справ України, Українського інституту національної пам'яті, інститутів системи НАН України, керівники та апарат Держкомархіву, керівники та фахівці державних архівних установ України, представники засобів масової інформації.

Виступають (зліва направо): директор Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського П. Сохань, Голова Державного комітету архівів України О. Гінзбург, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України Н. Маковська, директор Наукової бібліотеки імені О. Ольжича О. Кучерук

Науковий співробітник ЦДАВО України К. Криворучко надає інтерв'ю парламентському телеканалу "РАДА" за документами, представленими на виставці

Під час відкриття документальної виставки

Ознайомлення відвідувачів з експозицією виставки


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ
273-30-54, 097-14-90-493 (Світлана)
sromanovich@archives.gov.ua

На початок
На початок