Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України

1 грудня 1991 року.
День Національної Згоди


1 грудня 2009 р. у приміщенні ДП Центр ділового та культурного співробітництва "Український дім" відкриється виставка архівних документів, присвячена знаковим подіям кінця 80-х - початку 90-х років ХХ ст. Саме в цей час український народ зробив свій вирішальний вибір, підтвердивши на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 р. Акт проголошення незалежності України.

На виставці представлено близько 110 документів Національного архівного фонду України з фондів провідних архівів України: Центрального державного архіву вищих органів влади та управління (ЦДАВО) України, Центрального державного архіву громадських об'єднань (ЦДАГО) України, Центрального державного кінофотофоноархіву (ЦДКФФА) України ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва (ЦДАМЛМ) України. Різноманітні за характером документальні свідчення відображають складний період переходу від республіки до держави, зростання політичної активності суспільства, зародження багатопартійної системи, появу опозиції, перші кроки до незалежності, проголошення незалежності України та підтвердження цього історичного вибору волевиявленням українського народу на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 р. У цей доленосний день на питання: "Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?" ствердну відповідь "Так, підтверджую" надали 92,32 % з тих, що взяли участь у голосуванні.

До експозиції увійшли постанови Верховної Ради, розпорядження Кабінету Міністрів, постанови, інформації, зведення Центральної виборчої комісії по виборах Президента України і Всеукраїнського референдуму, документи і матеріали (агітаційні листівки, звернення, газетні публікації) політичних партій і рухів, фотодокументи. На виставці можна побачити Декларацію про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р., Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 р., Постанову Центральної виборчої комісії по виборах Президента України та з Всеукраїнського референдуму № 60 від 4 грудня 1991 р., протоколи засідань Центрального Проводу Народного Руху України, Проводу Української Республіканської Партії, Національної Ради Демократичної партії України. Фотодокументи відтворюють збережену мить ланцюга єднання та Всеукраїнського народного віча, протестів шахтарів та студентів, мітингів і пікетів демократичних сил України у боротьбі за незалежність.

Під час проведення виставки демонструватиметься відеоролик "За поступ, щастя й волю...", підготовлений ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного за матеріалами інформаційних програм, кіножурналів та документальних кінофільмів українських кіностудій. На виставці також можна ознайомитися з експонатами Національного музею історії України та Національної бібліотеки ім. В. Вернадського НАН України.


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ
273-30-54, 097-14-90-493 (Світлана)
sromanovich@archives.gov.ua

На початок
На початок