Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Прес-реліз

На Аскольдовій могилі - український цвіт

У першій частині виставки розміщені публікації, статті про історію бою під Крутами та передумови даної події. Зокрема: cхема бою під Крутами, розроблена сотником Горячко, уривок із споминів про бій під Крутами, опублікований у Літописі Червоної калини у 1932 році, стаття "Бій під " із Календаря Просвіти за 1938 рік, а також світлини похорону героїв бою.

У другому розділі експонуються документи із фондів архіву про відзначення річниць подвигу героїв Крут на Тернопільщині.

Донесення постерунку поліції в Новому селі Збаразького повіту про відзначення річниці бою під Крутами читальнею "Просвіта" із с. Шили Збаразького повіту 11.12.1932 року та програма даного дійства.

Розпорядження Золочівського старости щодо конфіскації номерів повітового двотижневика "Золочівське слово" видавництва "Молода громада", головний редактор Володимир Заєць, від 15 січня та 15 лютого 1933 року із публікаціями "22 і 30 січня" та "15 роковини бою під Крутами".

Інформація постерунку поліції в с. Добромірка Збаразького повіту щодо закликів Василя Пастушенка із с. Шили Збаразького повіту проти польської влади 01 січня 1933 року під час вшанування пам'яті Данилишина і Біласа. На сцені була створена із вінків могила, на якій було встановлено бронзовий хрест, і виднівся надпис "Героям в бою під Крутами". В цьому надписі був вміщений тризуб.

Донесення поліції про проведення Академії товариством "Рідна школа" в с. Гаї Великі Тернопільського повіту 31 січня 1937 року та читальнею "Просвіта" 30 січня 1938 року за полеглих в бою під Крутами, експонуються програми даних дійств. Зокрема, інсценізація "Крутянська легенда", "Декламації", "Присяга Крутам", які польською владою було заборонено включати в програму проведення Академії "Свята Кру" читальнею "Просвіта" 30 січня 1938 року в с. Гаї Великі Тернопільського повіту.

Інформація слідчого управління в м. Тернополі про випуск поштових листівок до річниці бою під Крутами у 1937 році у Тернопільському воєводстві як доказ збору коштів для проведення політичних заходів, а також світлина такої поштівки.

Інформація постерунку поліції в Копичинцях про проведення Академії в 19 річницю вшанування пам'яті полеглих в бою під Крутами в м. Копичинці.

29 січня 1937 року, у якій брали участь відомі члени ОУН: Клим Ярослав, Гречка Микола, Демчик Іван, Левчук Тарас. Також було організовано збір коштів для проведення політичних акцій. Інформація про проведення даного заходу була надрукована в часописі "Новий час".

Розпорядження повітового старости в Підгайцях щодо дотримання порядку в Підгаєцькому повіті у зв'язку із відзначенням організацією ОУН річниць проголошення Соборної України 22.01.1939 року та бою під Крутами 29.01.1939 р. та донесення постерунку поліції в с. Соснові Підгаєцького повіту про відзначення річниці бою під Крутами 29 січня 1939 р. в с. Соснів Підгаєцького повіту. Панахиду відправили греко-католицькі священики Йозеф Чикало і Константин Шеремета. Донесення поліції в м. Підгайці Підгаєцького повіту про відзначення річниці бою під Крутами 29 січня 1939 р. в с. Теляче, Підгайці, Мужилів, Угринів Підгаєцького повіту.

Експонується матеріал із архівно-кримінальної справи: протокол допиту Даниліва Федора Юрійовича від 04 лютого 1940 р., де він повідомив про проведення Академії присвяченої загибелі 300 українських солдатів у боротьбі з більшовиками в м. Бучачі у 1938 році.

Оголошення Спілки незалежної української молоді про панахиду 28 січня 1990 року на місці побоїща, біля станції Крути, із автографом науковця Ігоря Герети.

Третій розділ виставки представлений спогадами сучасників про події під Крутами 29 січня 1918 року. Зокрема, стаття Андрія Яремчука "Немеркнучі Крути" із описом триптиху Олеся Солов'я "Бій під Крутами" опублікована у часописі "Українська культура" та Миколи Вірного "22 січня і Крути" - в журналі "Рідна школа" у 1998 році. А також Тернопільські видання: "Герої Крут - Герої України!" та "Крути - символ патріотизму і жертовності".

В експозиції чільне місце займає оригінальна робота Тернопільського художника Юрія Чумака "Крути".


На початок
На початок