Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України
Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва (ЦДАМЛМ) України
Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного

Прес-конференція
з висвітлення офіційної точки зору Держкомархіву щодо рішення суду про передачу картин відомого художника М. Глущенка його онуці та вилучення їх із фондів ЦДАМЛМ України

2 лютого 2010 р., 14.00

2 лютого 2010 р. о 14.00 у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва (ЦДАМЛМ) України (вул. Володимирська, 22а, м. Київ, територія "Софії Київської") відбудеться прес-конференція з висвітлення офіційної точки зору Державного комітету архівів України щодо рішення суду про визнання онуки відомого художника М. Глущенка єдиною спадкоємицею 54 картин, які зберігаються у ЦДАМЛМ України та є державною власністю.

Микола Петрович Глущенко (1901-1977), один із найвідоміших українських художників радянського періоду, неперевершений колорист і пейзажист, є автором понад 10 тис. живописних полотен, які зберігаються у численних приватних колекціях і експонуються в багатьох музеях України, Росії, Франції, Німеччини, США, Канади, інших країн світу.

У фондах Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України зберігається понад 50 картин відомого художника, переданих архіву його дружиною після смерті митця у 1977 р. для "обладнання меморіальної майстерні" - меморіальної кімнати-музею, яка відкрита для усіх відвідувачів архіву. Неодноразово картини М. П. Глущенка експонувалися у виставкових залах архіву. У 2001 р. їх було представлено широкій громадськості на ювілейній виставці з нагоди 100-річчя від дня народження художника, організованій Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України.

У 2008 р. онука митця Л. О. Глущенко, яка постійно проживає у США, звернулася до суду з позовом щодо витребування картин М. П. Глущенка для поповнення колекції майстерні художника, яка, за її словами, знаходиться у м. Києві. Однак на момент подання позову їй не було відомо навіть кількість та назви картин діда, що перебувають на державному зберіганні у фондах Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Під час судового розгляду, який тривав майже два роки, підтверджено, що 54 картини художника передано на постійне державне зберігання до ЦДАМЛМ України дружиною художника Марією Давидівною Глущенко як його спадкоємицею. Аргументом позивача була відсутність в акті передачі матеріалів інформації про їх дарування (такий порядок діяв відповідно до вимог Основних правил роботи державних архівів 1962 р.)

13 січня 2010 р. Шевченківський районний суд м. Києва прийняв рішення про передачу 54 картин художника орієнтовною вартістю 329 тис. грн (як зазначається у судовій справі) Ларисі Олександрівні Глущенко.

Серед них: "Біля Лаври весною" (1957 р.), "Вечір над морем", "Провансальский пейзаж", кілька етюдів і натюрмортів та одна з останніх робіт художника з умовною назвою "Квіти" (полотно, олія) - своєрідний гімн українській природі, яка надихала митця, зробила його майстром високої проби. Насичена палітра картини "Квіти" переносить глядача в яскраве барвисте літо: на передньому плані в темно-синій вазі - букет з різних квітів, далі - зелень трав та дерев.

Орієнтовна вартість цих картин зазначена як 329 тис. грн, проте справжня їх вартість набагато більша, а якщо взяти до уваги значення картин М. Глущенка для українського та світового мистецтва - то вона неоціненна.

Наразі рішення суду знаходиться на стадії апеляційного оскарження. Головною підставою для цього є те, що дружина відомого художника ще за свого життя передала згадані картини до музею, і вони не є частиною того спадку, власницею якого виступає онука художника Л. О. Глущенко.

Занепокоєння архівістів викликає також факт, що у разі набуття вищезазначеним рішенням суду законної сили буде створено загрозливий прецедент, який поставить під питання право державної власності на велику кількість картин, які належать до Музейного та Національного архівного фондів. У результаті саме держава, а не система державних архівних установ України, втратить мільйони доларів та шедеври видатних митців-українців, які можуть стати окрасою закритих приватних колекцій.

Участь у прес-конференції візьмуть Голова Державного комітету архівів України О. П. Гінзбург, перший заступник Голови Держкомархіву І. Б. Матяш, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Л. В. Скрипка, віце-президент Академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, проф. І. Д. Безгін.

За 10 хв. до початку прес-конференції транслюватиметься документальний фільм, створений за спогадами онуки художника Лариси у 1978 р. (з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного).

По закінченню прес-конференції представники засобів масової інформації матимуть можливість безпосередньо ознайомитися з картинами та експозицією меморіальної кімнати-музею М. Глущенка.

Акредитація обов'язкова.
Конт. особа - Романович Світлана Володимирівна
273-30-54, 097-14-90-493
sromanovich@archives.gov.ua

На початок
На початок