Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України
Центрального державного історичного архіву, м. Київ

19 липня 2010 р., 15.00


19 липня 2010 р. о 15.00 нащадки роду графів Галаганів, що зараз перебувають в Україні, відвідають Комплекс споруд центральних державних архівних установ (вул. Солом'янська, 24). Онука графа Миколи Костянтиновича Ламздорф-Галагана Єлизавета Блейк, яка завітала із США, планує проведення перемовин щодо можливого передавання документів з сімейного архіву для поповнення Родового фонду Галаганів (ф. 1475) ЦДІАК України.

Галагани - український козацько-шляхетський рід, який бере свій початок від козака Івана Галагана з містечка Омельника (тепер село Омельник Кременчуцького району Полтавської області). Найбільш відомими особами цього роду стали Гнат Галаган, син Івана, чигиринський, а потім прилуцький полковник, та його далекий прапраправнук - меценат Григорій Павлович Галаган. Перший із них, по суті, започаткував рід, на другому ж він фактично згас. Перший увійшов в історію України як зрадник і відступник, другий - своєю діяльністю зажив доброї слави, сприяв розвитку України, передусім у сфері освіти. Окрім того Григорій, мав графський титул Російської імперії та був достатньо впливовою особою свого часу. Єдиний син Григорія Галагана Павло трагічно загинув. В данину його пам'яті, за сприяння Григорія було створено Колегію Павла Галагана у Києві, де могли навчатися хлопчики з незабезпечених сімей.

Зі смертю Григорія Павловича у 1888 році рід Галаганів по чоловічій лінії припинився, однак через деякий час був відроджений. Онука Григорія Галагана Катерина Павлівна Комаровська (дочка сестри Григорія Павловича) вийшла заміж за генерала-лейтенанта графа Костянтина Миколайовича Ламздорфа. Йому царським указом від 1 вересня 1894 року дозволено іменуватися графом Ламздорфом-Галаганом з тим, щоб це прізвище в такому вигляді переходило до старшого в роді.

Онука графа Єлизавета Блейк уже не вперше відвідує батьківщину предків. Під час першого візиту в Україну вона передала Чернігівському обласному художньому музею унікальні документи та фотографії з сімейного архіву, що розповідають про життя її предків до революції.

Нині, з нагоди візиту почесних гостей, працівники Центрального державного історичного архіву, м. Київ підготували виставку оригіналів документів з фонду Галаганів, що зберігаються в архіві. Відкриття виставки відбудеться в приміщенні Державної наукової архівної бібліотеки, м. Київ. Серед експонованих документів представлені плани маєтку Галаганів і церкви в с. Сокиринцях, заповіт Павла Григоровича Галагана, учнівський зошит Григорія Павловича Галагана, листи, записки та інші документи з епістолярної спадщини роду Галаганів. Загалом, до експозиції ввійшло більше 20 архівних документів.

У відкритті виставки передбачається участь заступника Голови Державного комітету архівів України Тетяни Петрівни Прись, Голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Юрія Костянтиновича Савчука, директора Центрального державного історичного архіву, м. Київ, Івана Миколайовича Кісіля, директора Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства Ірини Миколаївни Маги, начальника управління державного архіву МЗС Олександра Олексійовича Шульги, начальника управління з питань закордонного українства Василя Дмитровича Боєчка, Голови Ради Чернігівського земляцтва у м. Києві Віктора Вікторовича Ткаченка, заступника Голови Ради Чернігівського земляцтва у м. Києві Володимира Володимировича Пушкарьова, директора Чернігівського обласного художнього музею Ірини Петрівни Ральченко, директора музею Остапа Вересая у Сокиринцях Валентини Григорівни Савченко, заступника директора Національного музею літератури України Галини Володимирівни Болотової, наукових працівників Інституту історії України НАН України, представників Чернігівського земляцтва, керівництва та відповідальних працівників державних архівних установ, представників громадськості та засобів масової інформації.


Конт. особа з акредитації ЗМІ -
Божук Наталія Степанівна
275-45-22, 050-351-44-22
nbozhuk@archives.gov.ua

На початок
На початок