Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу


Прес-реліз
Самчук
Улас Олексійович (1905-1987)

Уласа Самчука справедливо називають «Гомером українського життя ХХ ст.». Він створив неповторну художню панораму своєї епохи, показав рідний народ у часи великих випробувань. Сам митець у передмові до одного зі своїх творів писав: «Хочу бути літописцем українського простору в добі, яку сам бачу, чую, переживаю». Улас Олексійович Самчук народився 20 лютого 1905 року в с. Дермань на Рівненщині. У 1913 році родина Самчуків переїхала в с. Тилявка сучасного Шумського району. В 20-их роках майбутній письменник навчався в Кременецькій гімназії. В 30- их роках друкується на сторінках українських часописів «Студентський шлях» (Львів), «Літературно-науковий вісник» (Львів, Тернопіль), «Дзвони» (Львів), «Самостійна думка» (Чернівці). В 1941-1942 рр. був головним редактором газети «Волинь». У 1945-1948 роках жив у Німеччині, а в 1948 році виїхав до Канади, де й проживав до останніх днів.

9 липня 1987 р. Улас Самчук помер у м. Торонто.
У держархіві Тернопільської області експонується документально-книжкова виставка, приурочена 105-ій річниці від дня народження українського письменника і громадсько-політичного діяча Уласа Самчука. Основу експозиції складають документи архівних фондів: Кременецька приватна українська гімназія, Кременецьке повітове товариство «Просвіта» та особових фондів Гаврила Чернихівського, Василя Дідюка. Виставка сформована з кількох розділів: документи біографічного характеру; перші публікації творів; діяльність у період окупації; видання творів; документи про вшанування пам’яті письменника. У першому розділі експонуються класні журнали учнів Кременецької української гімназії за 1918-1919, 1922-1924 роки; прохання Власа Самчука про перенесення іспитів (1922 р.); список членів українського товариства «Просвіта» за 1922-1923 рр.; алфавітний список членів українського товариства « Просвіта» із зазначенням дати вступу в члени та адреси проживання за 1927-1931 рр. Цікавими є також копії витягу про народження Уласа Самчука та прохання про надання йому громадянства Карпатської України з фондів держархіву Закарпатської області.

Серед матеріалів другого розділу виставки оригінальний документ: гімназійний альманах «Юнацтво» від 16 лютого 1922 року, в якому опубліковано вірш Власа Самчука «Не любити не можу я свою країну». Мабуть, це одна з перших публікацій творів письменника. Також представлені твори письменника: «Бронзова дівчина», «Волинь», «Гори говорять», «Крик в порожнечу», «Кулак», «На двірці», «Останній Могикан», «По справедливому», «Скарби» , опубліковані у періодичних виданнях 1920-1930 років: «Студентський шлях» (Львів), «Літературно-науковий вісник» (Львів, Тернопіль), «Дзвони»(Львів), «Самостійна думка» ( Чернівці). Діяльність Самчука в період окупації висвітлюють публікації в газеті «Кремянецький вісник» за 1942-1943 роки. Це статті із циклу «У світі занепаду і руїни», дописи про літературу, театр та інші. В експозиції – стаття Уласа Самчука «Так було – так буде», опублікована в 1995 році у газеті «Русалка Дністрова». Після першої її публікації у 1942 році в газеті «Волинь», письменника було заарештовано і конфісковано частину тиражу. Роздуми письменника, висвітлені у цій статті, залишаються актуальними і в наш час.

У наступному розділі експозиції представлені видання творів письменника, а саме: романів «Юність Василя Шеремети» (1946), «Марія», першої частини трилогії «Волинь» «Куди тече та річка»; спогадів: «На білому коні», «На коні вороному», «На твердій землі», «Слідами піонерів. Епос Української Америки», «Втеча від себе». Цікаві також книги про життєвий та творчий шлях письменника: Андрія Жив’юка «Між Сциллою політики та Харибдою творчості. Громадсько-політичний портрет Уласа Самчука», М.І. Герца «Улас Самчук на Закарпатті: суспільно-політична та культурно-освітня діяльність періоду 1933-1939 рр.» та матеріали науково-практичної конференції та урочистої академії, приурочених ювілеям письменника.

На виставці експонуються світлини з урочин з відзначення 90-річчя від дня народження письменника в Києві, ювілейний конверт із спецпогашенням до 90-річчя від дня народження Уласа Самчука; розпорядження голови Тернопільської облдержадміністрації по відзначенню в області 95-річчя та 100-річчя від дня народження письменника, ювілейний конверт до 100-річчя від дня народження, інформація про вихід ювілейної монети «Улас Самчук», запрошення на святкування.

Сподіваємось, що наша виставка буде цікавою для всіх, кому не байдужа творчість та громадсько-політичне життя визначного українського письменника Уласа Самчука, а також засвідчить нашу шану письменнику, який все життя « пишався тим, що українець».


  

На початок
На початок