Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державної архівної служби України

Спільна українсько-російсько-білоруська документальна виставка "Чорнобильська трагедія та її відлуння"

26 квітня 2011 р., 14.00 (вул. Кутузова, 8, м. Київ)


26 квітня 2011 р. о 14.00 у Центральному державному архіві громадських об’єднань України (м. Київ, вул. Кутузова, 8) відкриється спільна українсько-російсько-білоруська документальна виставка "Чорнобильська трагедія та її відлуння", присвячена 25-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС.

Експонуватимуться документи з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного, Галузевого державного архіву МВС України, держархівів Житомирської, Київської, Львівської та Рівненської областей, Державного архіву Російської Федерації, Російського державного архіву новітньої історії, Національного архіву Республіки Білорусь, Білоруського державного архіву кінофотофонодокументів, Державного архіву Гомельської області.

Вперше на огляд громадськості представлено документи радянських і партійних органів влади, що відображають події катастрофи на Чорнобильській АЕС та ліквідацію її наслідків. Серед них: постанови Центральних комітетів КПРС та Компартії України, Рад Міністрів СРСР та УРСР, повідомлення, доповідні записки, інформаційні листи відділів ЦК КПУ, обласних комітетів партії, міністерств внутрішніх справ, охорони здоров’я, закордонних справ та інших міністерств СРСР і УРСР, Президій Верховної Ради СРСР і УРСР, Верховного Суду України та ін.

У документах міститься інформація щодо радіаційного рівня та дозових навантажень, морально-психологічного стану населення; заходів із розселення, працевлаштування, медичного та побутового обслуговування громадян, евакуйованих із зони Чорнобильської АЕС; роботи із організації оздоровлення учнів шкіл в піонерських таборах; проблем, які виникали в ході ліквідації наслідків аварії та вирішення питань щодо вшанування пам’яті її ліквідаторів, захисту їх соціальних прав тощо.

Особливий інтерес викликають протокол засідання оперативної групи Політбюро ЦК КПУ від 3 травня 1986 р., де розглядалися поточні питання щодо ліквідації аварії; висновки українських та білоруських науковців щодо прогнозів її наслідків; матеріали стосовно висвітлення ситуації в пресі та інформації, яка підлягала засекреченню; документи про судовий процес над винуватцями трагедії; доповідні записки стосовно міжнародного співробітництва з ліквідації наслідків аварії тощо.

Всього на виставці представлено понад 100 унікальних і маловідомих широкому загалу документів і фотоматеріалів, які дозволяють об’єктивно оцінити квітневі події 1986 року, розкривають масштаби аварії та дають уявлення про ситуацію, що склалася в країні внаслідок Чорнобильської трагедії.

У рамках виставки транслюватиметься також фрагмент документального фільму "Чорнобиль: Хроніка важких тижнів" (Укркінохроніка, 1986 р. Режисер В. Шевченко) з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного.

Рішенням експертної комісії архіву фільм було віднесено до унікальних. Він цінний з огляду на час та умови створення. Особливо значущою є інформація, яка висвітлює початок робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Фактично, це був один із перших фільмів, створених на основі матеріалів, відзнятих у зоні ліквідації аварії. 14 травня 1986 р. знімальна група режисера Укркінохроніки В. Шевченка виїхала до місця аварії. Члени групи провели сто днів у зоні аварії і знімали у найнебезпечніших ділянках. В. Шевченко здійснив зйомку 4-го реактора з вертольоту. На засвічені радіацією кадри він наклав удари лічильника Гейгера у якості звукового оформлення. Цей режисерський прийом надзвичайно посилює емоційну напругу під час перегляду кадрів кінохроніки. До кінофільму увійшли кадри засідання урядової комісії, будівництва укриття над 4-м енергоблоком, евакуації населення, дезінфекції забрудненої території, роботи медиків. Відзняті виступи М. Горбачова, В. Легасова, Є. Веліхова, І. Силаєва, Г. Бредова. Створений українськими кіномитцями фільм одержав призи 9 міжнародних кінофестивалів.

До участі у відкритті виставки запрошено Голову Державної архівної служби України О. П. Гінзбург, Надзвичайного і Повноважного Посла Білорусі в Україні Й. В. Пана В. Величка, Першого заступника Міністра Кабінету Міністрів України К. В. Любченка, Міністра юстиції України О. В. Лавриновича, Міністра закордонних справ України К. І. Грищенка, Міністра культури України М. А. Кулиняка, першого заступника Голови Держкомтелерадіо А. Л. Мураховського, Голову Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, народного депутата України В. О. Яворівського, Голову Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, народного депутата України А. І. Семиногу, Президента Всеукраїнської громадської організації "Союз Чорнобиль України" Ю. Б. Андреєва, заступника директора Державного архіву Російської Федерації О. А. Козлову, в. о. директора Національного архіву Республіки Білорусь М. К. Рудаковського, керівництво та відповідальних працівників державних архівних установ, представників ЗМІ та громадськості.


Конт. особи –
Божук Наталія Степанівна

275-45-22, 098-245-66-26
nbozhuk@archives.gov.ua

Романович Світлана Володимирівна
273-30-54, 097-14-90-493
pr@archives.gov.ua

Власенко Світлана Іванівна
285-74-05, 067-500-98-56
svlasenko@cdago.org.ua

На початок
На початок