Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державного комітету архівів України
та Меморіального комплексу "Національний музей історії
Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років"

Відкриття виставки "Війна. Документ. Пам’ять. Рік 41-й" (до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни)

16 червня 2011р., 15.00
Меморіальний комплекс "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" головний корпус вул. Лаврська, 24


Документальну виставку "Війна. Документ. Пам’ять. Рік 41-й" присвячено 70-річчю початку Великої Вітчизняної війни.

Це четвертий захід спільного проекту Державної архівної служби України та Меморіального комплексу.

Сконцентрований вперше за 70 років на одній виставці великий масив документів 1941 року (близько 400 одиниць) з центральних та обласних архівів України, фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни, федеральних архівів Російської Федерації, Служби зовнішньої розвідки України, Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського систематизований у тематичні розділи та крок за кроком відтворює сповнені трагічного героїзму події перших днів і місяців війни.

Надзвичайно цікавими є рукописний текст Заяви радянського уряду в зв’язку з віроломним нападом фашистської Німеччини на Радянський Союз, затверджені Політбюро ЦК ВКП(б) Укази Президії Верховної Ради СРСР "Про оголошення в окремих місцевостях СРСР воєнного становища", "Про мобілізацію військовозобов’язаних...", постанови з "Окремої папки" до протоколу засідання Політбюро ЦК КП(б)У 1941 року, розсекречені документи 1941 року, що донедавна зберігалися в архіві зовнішньої розвідки України.

Думки, враження, свідчення пересічних громадян постають з листів, щоденникових записів, широко представлених на виставці. Серед них щоденники прикордонника майора К. П. Сілуанова та льотчика П. С. Квача, уславленого партизанського ватажка Двічі Героя Радянського Союзу С. А. Ковпака, військовополоненого Г. З. Шершака, остарбайтера А. О. Улановської, департованого кримського татарина Р. І. Ісмаілова та багатьох інших учасників трагічних подій початкового періоду війни.

Указ Президії Верховної Ради СРСР про присвоєння Києву звання міста-героя, 6 грамот Героїв Радянського Союзу, удостоєних вищої відзнаки саме за бої 1941 р., інші нагородні документи свідчать про мужність та стійкість оборонців.

Окремий розділ виставки "Голоси з минулого" присвячений результатам дослідження науковцями Меморіального комплексу колекції з понад тисячі кореспонденцій червня-вересня 1941 року, які залишилися невідправленими на пошті м. Кам’янець-Подільський та були вивезені окупантами до Відня. Передані до музею Державною службою контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України на початку 2010 року, вони вже були представлені широкому загалу на попередньому заході виставкового проекту. Наразі – розповідь про долі 400 адресантів, родинам яких вручені копії листів.

У розділі – фотодокументи та карти, які ілюструють стрімкий наступ загарбників у 1941 році, зокрема 8-го армійського корпусу Угорських Збройних Сил; листи з розшифрованими науковцями музею номерами поштових скриньок; комплекси матеріалів, зібрані музейниками під час відряджень; інформація про вручення родичам листів 41-го ЗМІ, телепередачею "Жди меня", а також документи з архівів Австрії щодо осіб докторів Ольшлегера та Ріделя – людей, які, по-суті, не ставивши це за мету, врятували частину нашої культурної спадщини від вогняного смерчу.

Завершує виставку музейна інсталяція, яка нагадує про тих, перед ким ми у вічному боргу за наше мирне сьогодення. І ставить запитання: Чи завжди ми пам’ятаємо про них? Чи об’єднує нас ця пам’ять? Адже тільки народ, сильний своєю спільною генетичною пам’яттю, може протистояти повторенню трагедії, якою є війна.

Загалом на виставці "Війна. Документ. Пам’ять. Рік 41-й" представлено понад 1000 музейних предметів. Виставка розрахована на широкий віковий і соціальний склад відвідувачів.

Серед запрошених на урочисте відкриття – відповідальні працівники Верховної Ради України, Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств, відомств, провідні історики-науковці, архівісти, музейні працівники, представники ЗМІ.


Конт. особи –
273-30-54, 099 644 23 32, Даниленко Тетяна

tdanilenko@archives.gov.ua
sromanovich@archives.gov.ua


275-45-22, 050 351 44 22, Божук Наталія
nbozhuk@archives.gov.ua


285-94-52 Філатова Наталя
admin@nmhpw.kiev.ua
www.warmuseum.kiev.ua

На початок
На початок