Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталуДержавна архівна служба України вперше за часів незалежності підписала Меморандум
про співробітництво з громадським об’єднанням пошуковців

17 серпня 2011 р. укладено Меморандум про співробітництво між Державною архівною службою України та Всеукраїнським громадським об’єднанням "Союз "Народна пам’ять". Документ підписали голова Укрдержархіву Ольга Гінзбург та голова правління ВГО Ярослав Жилкін.

Як зазначено у вступній частині документу, сторони підписали його на виконання положень п. 2 Розпорядження Президента України В. Ф. Януковича № 204/2011-рп "Про додаткові заходи з пошуку, дослідження і впорядкування місць поховань жертв війни, політичних репресій та інших трагедій Українського народу" та п. 5, 6 "Плану заходів з увічнення пам'яті про події Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та її учасників на 2011-2015 роки", затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. № 199-р, а також усвідомлюючи суспільну значимість пошукової діяльності для відродження та збереження історичної пам’яті народу.

Предметом угоди є, зокрема, здійснення заходів із виявлення документів, що містять інформацію про місця поховання жертв війни, політичних репресій та інших трагедій Українського народу, забезпечення вільного доступу до розсекречених архівних документів представників громадських організацій та використання цієї інформації у пошуковій діяльності. Участь у безпосередньому виконанні угоди братимуть центральні та регіональні архіви – з одного боку, та представники громадських пошукових організацій і пошукових загонів, що входять до складу "ВГО "Союз "Народна пам’ять", – з іншого.

Як зазначила Ольга Гінзбург, символічно, що підписання цього документу відбувається напередодні 20-річчя незалежності України. "Відзначаючи ювілей української незалежності, ми зробили дієвий крок до об’єднання зусиль держави і громадськості у справі увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій. Це вагомий внесок у реалізацію положень розпорядження Президента України Віктора Федоровича Януковича, яким було поставлено пошукову роботу на якісно новий щабель. Наша постійна співпраця з пошуковими організаціями стане ще одним проявом вшанування героїв Великої Вітчизняної війни, які загинули в боях за свободу і незалежність нашої Батьківщини. Також це дозволить більш ефективно виконати надзвичайно важливе для збереження народної пам’яті розпорядження Президента України - щодо відзначення Дня партизанської слави та 70-ї річниці партизанського руху в Україні", - підкреслила Ольга Гінзбург.

"Цей документ без перебільшення можна вважати історичним, адже вперше в історії незалежної України Державна архівна служба України підписує договір про співробітництво з громадською пошуковою організацією, - сказав після підписання документу Ярослав Жилкін. – Більше того, вперше в історії СНД державна архівна установа рекомендуватиме партнерську громадську організацію для роботи у Центральному архіві Міністерства оборони Росії в місті Подольську. Це надзвичайно важливо для нас, адже архів у Подольську вважається найбільшим та найповнішим, у якому зберігаються документи різних штабів, управлінь та з’єднань, військових частин, учбових військових закладів та інших установ Міноборони Росії, починаючи з 1941 і закінчуючи 1980-ми роками. Це величезний обсяг інформації, яка вкрай необхідна при здійсненні пошукової діяльності. Адже понад 50 % нашої роботи – це саме робота в архівах: пошук документальних свідчень про ті чи інші військові дії, розташування військових формувань, про проведення поховань загиблих тощо. Отримання такої інформації значно підвищує якість нашої роботи, тому підписання цього меморандуму важко переоцінити".

На початок
На початок