Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз


Виставка документів і фотоматеріалів
з фондів державних архівів України та Російської Федерації

"Київ у полум’ї війни"
До 70-ї річниці визволення столиці України від фашистських загарбників

5 листопада 2013 р., 14.00
ЦДАГО України

5 листопада 2013 року о 14.00 у приміщенні Центрального державного архіву громадських об’єднань України (м. Київ, вул. Кутузова, 8) до 70-ї річниці визволення від фашистських загарбників столиці України відбудеться урочисте відкриття виставки “Київ у полум’ї війни”. Вона присвячується мешканцям міста Києва, в життя яких увірвалася війна, залишивши страшний слід у їхніх долях, але не зламавши їхні душі.

Експозиція виставки побудована на основі маловідомих документів і фотоматеріалів з фондів восьми державних архівів України та Російської Федерації: Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Державного архіву м. Києва. Також спеціально для цієї виставки надали свої документи Російський державний архів соціально-політичної історії, Російський державний військовий архів і Російський державний архів кінофотодокументів.

Представлені в експозиції документи розкривають основні аспекти життя столиці України в довоєнні роки, в перші дні війни та напередодні вступу до міста німецьких військ, у період нацистської окупації, в ході визволення Києва та під час його відбудови. Частина з них засвідчена підписами Й. Сталіна, М. Хрущова, В. Молотова, Л. Корнійця, М. Гречухи, Д. Коротченка, М. Ватутіна, О. Давидова та ін.

Серед матеріалів: план оборони м. Києва, розроблений командуванням Київського військового округу в липні 1941 р. та план захоплення партизанами переправ через річки Дніпро та Десну і сприяння Червоній армії в оволодінні Києвом, затверджений командуванням Воронезького фронту у вересні 1943 р.; оголошення окупаційної влади, які ілюструють жорстокий режим, встановлений у столиці України протягом 1941-1943 рр.; листівки, розвідувальні зведення київських підпільників, а також витяги зі звітів начальника поліції безпеки та СД про боротьбу з ними.

Широко представлені документи, що розкривають факти масового знищення окупантами цивільного населення м. Києва. Зокрема, вперше подаються письмові свідчення людини, якій пощастило вижити в пеклі Бабиного Яру.

На окрему увагу заслуговують документи про налагодження мирного життя в столиці після її визволення – постанови та довідки про відбудову житлово-комунального господарства, реевакуацію державних установ, промислових підприємств, наукових та культурних закладів міста тощо.

Особливий інтерес викликають твори образотворчого мистецтва, літератури, музики, автори яких відобразили свої відчуття в перші дні визволення Києва.

Важливе місце в експозиції займають фотографії, що гармонійно доповнюють документальний масив та є цінним джерелом для вивчення тих подій. Серед них – вперше представлені на огляд фотокартки зруйнованих та спалених центральних вулиць м. Києва (Хрещатик, Інститутська, Лютеранська та ін.), зроблені у вересневі дні 1941 року мешканцем окупованого міста та нещодавно виявлені архівістами у фондах ЦДАГО України.

Під час відкриття виставки будуть продемонстровані оригінали документів і матеріалів періоду окупації Києва – листи та записки, виготовлені на тканині, металеві печатки окупаційних органів влади; фотоальбом із зображенням злочинів фашистських окупантів, підготовлений для подання як доказ на Нюрнберзькому процесі; альбом із фотографіями вулиць міста Києва: квітучих – до війни та зруйнованих – після його звільнення тощо.

Виставка підготовлена Центральним державним архівом громадських об’єднань України. Під час презентації демонструватиметься хронікальний фільм про визволення міста Києва від фашистських загарбників з фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного.

У відкритті виставки взяли участь Голова Державної архівної служби Гінзбург О. П., народний депутат України Мартинюк А. І., голова Ради Організації ветеранів, народний депутат України Цибенко П. С., представник "Россотрудничества" Урбан О. М., відповідальний працівник Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України Мороз В. М., контр-адмірал, заступник голови Ради Організації ветеранів України, голова Комітету ветеранів війни Короткін Ю. Г., директори та відповідальні працівники державних архівних установ, ветерани Великої Вітчизняної війни, представники громадськості, ЗМІ.Державна архівна служба України

Конт. особа – Маркова Євгенія Олександрівна
тел. 273-30-54, 050 663 27 94
ymarkova@archives.gov.ua
Ярошенко Давид Володимирович
тел. 275-45-22, 063-165-31-02
dyaroshenko@archives.gov.ua


Центральний державний архів громадських об’єднань України
конт. особа – Власенко Світлана Іванівна
тел. 285-74-05, 067 500-98-56
archiv@cdago.org.ua

На початок
На початок