Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз

Виставка архівних документів і творів Кобзаря
"Душа поета – то душа народу,
вірші поета – то його думки" До 200-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка

4 березня 2014 р., 14.00 ЦДАГО України

До 200-річчя від дня народження великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка 4 березня 2014 року о 14.00 у приміщенні Центрального державного архіву громадських об’єднань України (м. Київ, вул. Кутузова, 8) відкривається виставка архівних документів і творів Кобзаря, присвячена цій знаменній даті.

Експозиція підготовлена Центральним державним архівом громадських об’єднань України разом з Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України.

Основу експозиції складають невідомі до сьогодні широкій громадськості документи з фондів ЦДАГО України, які дають уявлення про заходи щодо увічнення пам’яті Кобзаря протягом ХХ століття. Серед них: постанови Політбюро Центрального комітету Компартії України, експозиційні плани та каталоги експонатів музеїв Т. Г. Шевченка, тематичні плани українського кінематографу, літературні сценарії кінофільмів, рекламні проспекти програм шевченківських концертів, проекти пам’ятників тощо.

У документах висвітлюються заходи з відзначення 125-ї, 150-ї та 175-ї річниць з дня народження Тараса Шевченка та 90-х і 100-х роковин від дня його смерті; розкриваються питання створення та впорядкування Шевченківського національного заповідника, видання перекладів "Кобзаря", підготовки повнометражних художніх і документальних кінофільмів, спорудження пам’ятників, оновлення експозицій музеїв; про присвоєння ім’я Т. Г. Шевченка населеним пунктам, установам, школам, встановлення меморіальних дощок на будинках та ін.

Особливий інтерес викликають документи довоєнного періоду: доповідні записки Наркомату освіти УРСР, зображення проектів пам’ятників, вітальні телеграми у зв’язку з черговими урочистими заходами із вшанування пам’яті Великого Кобзаря.

Перлиною ж експозиції є твори Тараса Шевченка, які стали безцінним національним надбанням українського народу. Це рукописні вірші поета, листи, факсимільні видання захалявної книжечки, "Кобзаря" 1840 р., збірки поезій 1847 р., альбомів з малюнками 1845 р. з фондів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка. Серед них – вічні як саме життя рядки віршів "Доля" – "Ти не лукавила зо мною, ти другом, братом і сестрою сіромі стала…", "Майський вечір" – "Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть…", "Заповіт" – "Як умру, то поховайте мене на могилі, серед степу широкого на Вкраїні милій…" та інші.

Виставка експонуватиметься в читальному залі Центрального державного архіву громадських об’єднань України з 10:00 до 17:00 за адресою вул. Кутузова, 8.Конт. особа з питань акредитації ЗМІ
Власенко Світлана Іванівна
тел. 285-74-05, 067-500-98-56

svlasenko@cdago.org.ua

На початок
На початок