Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України

25 квітня 2014 року, в п’ятницю, о 16.00 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України в рамках літературно-музичного проекту "Мистецькі зустрічі в архіві-музеї" відбудеться перегляд документального фільму "ТАРАС ШЕВЧЕНКО. IDЕНТИФІКАЦІЯ", створеного режисером Сергієм Проскурнею та ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" ("Укркінохроніка") на замовлення Державного агентства України з питань кіно до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

Це повнометражний документальний фільм про міфологізацію образа великого Кобзаря в народній уяві різних часів та серед різних суспільних груп в сьогоденні. Зйомки відбувались на Черкащині, в Бессарабії, Карпатах, Донбасі, в Чорнобильській зоні відчуження, у Відні (Австрія), в Нью-Йорку (США).

Образ Шевченка в рушниках серед ікон у селянській хаті і обвітрені, обдерті білборди з деклараційним "Кобзар єднає Україну!" – це різні Шевченки. Буденне і епічне, суєта сувенірного ринку і музейна тиша, невігластво і мудрість – на протиставленні, на конфлікті "фактур" – такі ритми фільму. Множинність "популярного" Шевченка, набираючи сили, викликає інстинктивне бажання очистити метафізичний шевченківський простір і спробувати відчути його справжнього.

Після перегляду відбудеться зустріч з творчою групою фільму.


Режисер Сергій ПРОСКУРНЯ
Сценарна ідея: Володимир АРЄНЄВ і Михайло НАЗАРЕНКО
Оператори Олександр ЗАПОРОЩЕНКО і Валерій ЧИЖОВ
Монтаж Олени і Степана МАЙКОВСЬКИХ
Редактор Олена МОСКАЛЕНКО
Продюсер Наталія ШЕВЧУК
У фільмі звучить музика Валентина СИЛЬВЕСТРОВА.
Жанр – соціальна містерія
Хронометраж – 52 хвилини


Прем’єрний показ фільму відбувся – 9 березня 2014 у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі "Мистецький Арсенал" та на Майдані Незалежності в Києві.


Адреса ЦДАМЛМ України: вул. Володимирська, 22-А,
територія Національного заповідника "Софія Київська" (центральний вхід).
Вхід вільний. Тел. для довідок: +380 44 2784481; +380 97 2329784.


Довідково:


СИНОПСИС

Мета фільму – дослідити тему міфотворчої ідентифікації українським народом образу Тараса Григоровича Шевченка. Сюжет об’єднується невізуалізованою постаттю "Подорожнього" з малюнків Кобзаря, яка, тим самим, ототожнюється з образом самого Шевченка. Перед незримим Подорожнім, котрий опиняється у різних обставинах, збираючи по всій Україні "точки зору" з вуст простого народу, та в інших землях – думки вчених та науковців, вимальовується образ Шевченка, якого ми не розгледіли поміж ідеологічних, історичних, політичних та інших нашарувань. І, як потріскана глиняна форма – шмат за шматом – відпадає від скульптури Тараса Шевченка, яку упродовж фільму створює український скульптор Тарас Цюпа, так і образ Кобзаря очищується від нашарувань хибних уявлень про нього. Кадри кінохроніки радянських канонів вшанування "Т.Г.Шевченка" проходять контрапунктом, переплітаючись зі сценами розповідей гуцулки-мольфарки з Карпат, маргінала-філософа з донбаських копанок, чабанів з Бессарабії, чорнобильських самоселів, професорів з Відня і Нью-Йорку, допомагаючи розумінню глибинної суті істинного образу Шевченка.


Сергій Проскурня, режисер фільму:

"Запрошення студії "УкрКіноХроніка" працювати над фільмом співпало з моїми пошуками "свого" Шевченка – роками ідентифікую Тараса засобами театру. А тепер от зафільмували! Найважливіше зараз зберегти органіку героя в кадрі, знімати так, щоби унікальні особистості, які зустрічаються на нашому шляху до Тараса, могли максимально розкритись. Тарас Григорович Шевченко сприймається цими людьми, як живий. Вони вбачають в ньому істинного провідника народу і свого особистого заступника, охоронця вічних цінностей і свободи".


Володимир Войтенко, кінознавець, керівник проектів "KINO-KOЛО" та "Сценарна Майстерня", відник авторської телепрогами "Арґумент-кіно":

"Творчий задум фільму Сергія Проскурні "Тарас Шевченко. Ідентифікація" – надзвичайний, викличний, а ці якості прозрівають правдивий мистецький вимір та не менш правдивий суспільний резонанс – спроба впіймати вічне й водночас зникоме – "дух Шевченка, що летить над Україною, піднімається у Космос та обіймає український світ, світ, який він створив"!"


Алік Шпилюк, кінознавець, Член журі низки Міжнародних кінофестивалів, програмний директор Одеського Міжнародного Кінофестивалю: "Проект IDЕНТИФІКАЦІЯ видається сучасним, актуальним і, безумовно, інноваційним. Без банальної формалістичності. Талановитому Сергію Проскурні у всіх його попередніх працях – до якої б царини мистецтва вони не належали: театр, опера, кіно – завжди вдавалося передати найглибинніше і найважливіше у творі, в Художника, у Часі. Є відчуття, що так само станеться і з Шевченком: на тлі загальної "забронзовілості" ми отримаємо твір живий, яскравий і оригінальний, що відкриє нам щось нове в житті та творчості генія – і в нас самих."


Літературно-музичний проект "Мистецькі зустрічі в архіві-музеї" було започатковано у квітні 2012 року. Протягом 2012–2014 рр. у ньому взяли участь майстер художнього слова Анатолій Паламаренко; композитори Леонід Грабовський, Олександр Щетинський, баяніст Роман Юсипей, піаністи Олег Безбородько, Євгеній Громов, Вікторія Ільченко, Єлизавета Плужко, Ігор Савчук, скрипалька Катерина Суглобіна, музикознавець Ірина Тукова, етномузиколог Наталія Сербіна, співачка Оксана Казанцева-Кабка, бард Олеся Найдюк, дует "Брати Че" (Василь та Віктор Чернявські), драматург Тетяна Киценко, філософи Андрій Нікітін та президент фестивалю "Сходи до неба" Володимир Сімонов; ансамбль солістів "Sonor continuus" (художній керівник – Павло Колпаков), дитячий народний хор "Зірниця", київський театр "Відкритий погляд" та ін. митці. Зустрічі супроводжувалися виставками архівних документів, раритетних видань та музейних предметів ЦДАМЛМ України ("Баян в українській музиці", "Неофіційні обличчя класиків: шаржі та карикатури з фондів ЦДАМЛМ України"), тематичними оглядами ("Особові фонди фольклористів у ЦДАМЛМ України") та ін.

Автор ідеї та керівник проекту – директор ЦДАМЛМ України Олена Кульчий. Координатор програм – головний науковий співробітник відділу формування НАФ та діловодства Ілона Таміліна. Проект відбувається за підтримки Державної архівної служби України.

На початок
На початок