Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Виставка документів
"Кримські татари: право на Батьківщину"

До 70-ї річниці депортації кримськотатарського народу

16 травня 2014 р.
ЦДАГО України

18 травня 1944 року в історії кримськотатарського народу розпочалася сторінка, наповнена трагізмом та біллю тисяч людей, позбавлених права народжуватися, жити та помирати на рідній землі. Центральний державний архів громадських об’єднань України підготував виставку документів "Кримські татари: право на Батьківщину", присвячену 70-й річниці депортації кримськотатарського народу.

Основу експозиції складають маловідомі широкій громадськості документи з фондів ЦДАГО України, які висвітлюють труднощі та проблеми, що спіткали кримських татар внаслідок насильницького переселення з Криму - території їх історичного проживання. Серед представлених матеріалів: постанови Центрального комітету Компартії України та Ради Міністрів УРСР, пленумів і бюро Кримського обкому КПУ; доповідні записки, довідки, інформаційні повідомлення ЦК КПУ, Міністерства внутрішніх справ УРСР, Комітету державної безпеки при Раді Міністрів УРСР, Державного комітету Ради Міністрів УРСР з використання трудових ресурсів, Кримського і Херсонського обкомів партії; листування ЦК КПУ з ЦК КПРС та ін.

У документах розкриваються причини примусового переселення кримськотатарського населення, наводяться дані про кількість депортованих, вказуються місця їх спецпоселення. В них простежуються зміни в політиці радянської влади стосовно долі кримських татар впродовж 1944-1991 років. Головний акцент в експозиції зроблено на висвітленні проблем, пов’язаних із прагненням кримськотатарського народу повернутися на історичну Батьківщину, з вирішенням соціально-побутових і національно-культурних питань.

Особливий інтерес становлять звернення та заяви представників кримськотатарського народу до керівних державно-партійних органів УРСР та СРСР, української громадськості з метою привернення уваги до проблеми повернення до Криму осіб, виселених у 1944 р., їх реабілітації та відшкодування завданих збитків.

Виставка експонуватиметься в читальному залі Центрального державного архіву громадських об’єднань України з 10:00 до 17:00 за адресою вул. Кутузова, 8, а також частина документів представлена на веб-сайті ЦДАГО України.


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ – Власенко Світлана Іванівна
(тел. 285-74-05, 067-500-98-56 svlasenko@cdago.org.ua)

На початок
На початок