Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державної архівної служби України

Прес-конференція на тему
"Шляхами виборювання незалежності та демократії:
архівні документи свідчать"
(До 23-ї річниці незалежності України та 25-ї річниці створення
громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову"

27 серпня 2014 р. об 11.00 у приміщенні зали 1 прес-центру Укрінформу (вул. Б. Хмельницького, 8/16, м. Київ) відбудеться прес-конференція керівництва Державної архівної служби на тему "Шляхами виборювання незалежності та демократії: архівні документи свідчать" (До 23-ї річниці незалежності України та 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову").

Ідеї конституціоналізму і державності в Україні мають давні історичні витоки і сягають часів Київської Русі. На шляху до власної державності і демократії українському народу треба було долати чимало перешкод. Кінцевий результат - незалежність - окупив величезні жертви і втрати, принесені на вівтар свободи.

Відзначення на загальнодержавному рівні 23-ї річниці незалежності України та 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову" ставить перед архівною спільнотою завдання виявити та показати суспільству унікальні, маловідомі сторінки становлення української державності, розкрити історію становлення громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову", діяльність її засновників та активістів, і відобразити це у ювілейних виставках.

У рамках прес-конференції представникам ЗМІ буде презентовано документи з фондів Центрального державного історичного архіву України, м. Київ: договори Української козацької держави з Річчю Посполитою та Московським царством, інші документи, що визначали правовий її статус та регламентували всі напрямки державного життя, документи ХІХ - початку - ХХ ст., які відображають реакцію царського уряду на зростання свідомості українців: обмеження та заборону офіційного використання української мови, репресії проти української інтелігенції заборону їх творів.

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України представить документальні свідчення складного, багатого за формами і динамікою розвитку процесу українського національно-визвольного руху після падіння Російської й Австро-Угорської імперій, до складу яких входили українські землі, зокрема документи Союзу визволення України, утвореного в Східній Галичині 4 серпня 1914 року, головною метою якої було проголошення самостійності та соборності України. Цікаві документи фонду № 4405, який за радянських часів перебував на обмеженому режимі доступу, в якому збереглися чернетки цікавих видань, зокрема історично-політичної розвідки д-ра Л. Цегельського "Русь - Україна і Московщина - Росія".

Під час прес-конференції демонструватимуться унікальні документи з фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України про створення громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову". Серед них - ескізи його символіки; карта України із відмітками про проведення в областях установчих зборів НРУ; привітання народних фронтів Латвії, Литви, Естонії та поета Є. Євтушенко на адресу Установчого з’їзду Народного Руху України; лист Секретаріату НРУ українським громадам Австралії, Аргентини, Бразилії, Канади, США, Великої Британії, Франції та інших європейських країн про підняття на щоглі біля приміщення Київської міськради українського національного прапора; документи регіональних осередків Руху, серед яких, зокрема, Статут Донецької крайової організації Народного Руху України за перебудову.

Важливою складовою документального комплексу, що висвітлює зародження та багатогранну діяльність Народного руху України, є масив аудіовізуальних та кінофотодокументів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного. Це понад 100 документів, часовий простір яких окреслюється межами 1989-2006 рр. та складається з окремих кіно- і телесюжетів, відеосюжетів з інформаційно-аналітичних тижневиків; численних виступів керівників та активістів НРУ: І. Драча, Д. Павличка, В. Чорновола, Л. Танюка, Г. Удовенка, М. Косіва, А. Пашко, Ю. Ключковського, Б. Гориня, М. Гориня, Т. Гунчака та багатьох інших. Найбільш цікаві з них побачать учасники прес-конференції.

Це лише частина маловідомих широкому загалу фото-, фоно-, кіно- та архівних документів, що будуть представлені в експозиції виставки до 25-річчя створення громадсько-політичної організації "Народний Рух України за перебудову", яка відкриється 9 вересня 2014 року в приміщенні Центрального державного архіву громадських об’єднань України.

У прес-конференції Державної архівної служби візьмуть участь заступник Голови Укрдержархіву О. В. Музичук, директори Центрального державного історичного архіву України, м. Київ І. М. Кісіль, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України Н. В. Маковська, заступник директора Центрального державного архіву громадських об’єднань України, О. В. Бажан, директор Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного Н. О. Топішко.Державна архівна служба України
Конт. особа - Прилепішева Юлія Анатоліївна
тел. 275-45-22, 050-983-37-77

На початок
На початок