Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державної архівної служби України
Центрального державного архіву громадських об'єднань України

Презентація документальної виставки
"Битва за Україну"
та передавання на державне зберігання документів
з історії України періоду Другої світової війни
До 70-річчя звільнення України від нацистських загарбників

28 жовтня 2014 р., 12.00; ЦДАГО України

28 жовтня 2014 року о 12.00 в Центральному державному архіві громадських об’єднань України відбудеться відкриття виставки документів Національного архівного фонду "Битва за Україну", присвяченої 70-й річниці звільнення України від нацистських загарбників.

В рамках заходу відбудеться урочисте передавання на державне зберігання до архіву колекції оцифрованих документів з фондів Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації, що висвітлюють історію України періоду Другої світової війни. Зазначені матеріали, накопичені в результаті багаторічної діяльності Всеукраїнської громадської організації "Союз "Народна пам’ять", стануть вагомим джерелом для вивчення вітчизняними істориками перебігу військових дій на території України і змістовно доповнять документальну базу ЦДАГО України.

На виставці "Битва за Україну" будуть представлені документи з фондів архіву, що дозволяють відтворити поступове просування радянських військ на захід і вигнання з українських земель частин вермахту: визволення Лівобережної України та м. Києва, форсування р. Дніпро, звільнення Правобережної України та західних областей, вихід на державні кордони з сусідніми Білорусією, Румунією, Польщею, Угорщиною.

Видовий спектр документів експозиції різноманітний – це оперативні плани бойової діяльності Представництв Українського штабу партизанського руху при Військових радах Воронезького і Південно-Західного, 1-го і 2-го Українських фронтів; повідомлення першого секретаря ЦК КП(б)У М. Хрущова Й. Сталіну про звільнення міст Суми, Київ, Львів та про вихід військ на державний кордон; листівки про бойові дії та просування військ по території України й ін.

Особливий інтерес становлять документи про мобілізацію місцевого населення звільнених областей до лав Червоної армії та для відбудови комунікацій в напрямку руху військ фронтів.

На увагу також заслуговують документи про відзначення учасників боротьби за Україну: листи М. Хрущова Й. Сталіну з пропозицією заснувати орден Богдана Хмельницького та медаль "За визволення України"; накази, довідки та повідомлення про нагородження тощо.

Під час презентації виставки демонструватиметься хронікальний фільм про визволення України від нацистських загарбників з фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного.

До участі в заході запрошені керівництво Державної архівної служби України та Всеукраїнської громадської організації "Союз "Народна пам’ять", науковці Інституту історії України НАН України, архівісти, історики, представники громадськості та ЗМІ.

Виставка експонуватиметься в читальному залі Центрального державного архіву громадських об’єднань України з 10.00 до 17.00 за адресою вул. Кутузова, 8, а також частина документів представлена на веб-сайті ЦДАГО України.

Конт. особа з питань акредитації ЗМІ – Власенко Світлана Іванівна (тел. 285-74-05, 067-500-98-56 svlasenko@cdago.org.ua)

На початок
На початок