Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України

Урочиста передача документів українського композитора Бориса Миколайовича Лятошинського
та презентація видання "Борис Лятошинський. Романси 1920-х"
до 120-річчя від дня народження митця

У четвер 12 березня 2015 року о 15.00 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України в рамках літературно-музичного проекту "Мистецькі зустрічі в архіві-музеї" відбудеться урочиста передача документів українського композитора Бориса Миколайовича Лятошинського та презентація видання "Борис Лятошинський. Романси 1920-х".

4 січня 2015 року виповнилося 120 років від дня народження видатного українського композитора, фундатора української композиторської школи ХХ століття Бориса Миколайовича Лятошинського. До цієї знаменної дати Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України спільно з Кабінетом-музеєм Бориса Лятошинського підготували видання "Борис Лятошинський. Романси 1920-х". Мистецька громадськість має можливість ознайомитися з невідомими сторінками камерної творчості композитора цього періоду.

Під час зустрічі хранителька Кабінету-музею Бориса Лятошинського пані Тетяна Гомон передасть до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України автографи романсів періоду 1920-х років. Деякі з них будуть представлені на виставці. Звучатимуть прем’єри творів Бориса Лятошинського у виконанні відомих артистів Оксани Герасимчук, Тетяни Гомон, Тетяни Дзюбак, Олександра Козаренка, Ігоря Савчука, Олени Степанюк, Ірини Ушаньової. Виступлять знані культурні діячі та науковці Любов Дрофань, Олександр Козаренко, Маріанна Копиця, Леся Олійник, Андрій Пучков, Віктор Сидоренко, Кіра Шамаєва. Вечір веде Ігор Савчук.

Вхід вільний.


Організатори - Державна архівна служба України, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, Кабінет-музей Бориса Лятошинського, Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України.


Ігор САВЧУК, автор-упорядник видання, кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України, піаніст: "Саме у 1920-х роках композитор створив основний масив свого камерно-вокального доробку; згодом були тільки поодинокі звернення до цього жанру. Деякі романси 1920-х було видано "Музичною Україною" перед смертю митця у новій авторській редакції. До цьогорічного видання увійшло 39 романсів, більше 20-ти з них - досі невідомі… "Знову гай зазеленів" на слова Гейне, "Гостював в твоєму серці" на слова Сєвєрянина в українському перекладі Дмитра Гомона, Два романси на слова Метерлінка ("Когда жених ушел" та "О, дитя, мне страшно") й інші твори, які буде виконано під час зустрічі, звучатимуть уперше…".


Олена ЧИЖОВА, директор ЦДАМЛМ України: "Архів-музей вже майже півстоліття зберігає унікальні артефакти України. Особовий фонд Бориса Миколайовича Лятошинського започатковано у листопаді 1968 року, нараховуючи 54 одиниці зберігання за 1916-1971 роки. У 1970 році архів-музей придбав за 1000 карбованців автографи опери "Золотий обруч"; Другої, Третьої, П’ятої симфоній та ін. творів композитора. Перші надходження - від дружини композитора Маргарити Олександрівни. У 1973 році афіші та програми концертів передала племінниця композитора, піаністка Ія Сергіївна Царевич. У 1979 році від Маргарити Олександрівни було отримано низку друкованих видань та музейних предметів, у тому числі й диригентську паличку Маестро. Сьогодні, через тридцять п’ять років, з особливим відчуттям поваги й вдячності приймаємо нові документи, які дозволять дослідникам та виконавцям відкрити невідомі сторінки творчості композитора".


Адреса ЦДАМЛМ України:
вул. Володимирська, 22-А, територія Національного заповідника "Софія Київська" (центральний вхід).
Для отримання детальнішої інформації, будь ласка, звертайтеся за тел.:
+380 44 2784481; +380 97 2329784.
e-mail: cdamlm@bigmir.net


Літературно-музичний проект "Мистецькі зустрічі в архіві-музеї" було започатковано у квітні 2012 р. Метою проекту є популяризація та поповнення фондів ЦДАМЛМ України, що дозволяє тримати постійний зв’язок з минулим та сучасністю. Автор ідеї та керівник проекту - директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова. Координатор програм - головний науковий співробітник відділу формування НАФ та діловодства Ілона Таміліна. Проект відбувається за підтримки Державної архівної служби України.

На початок
На початок