Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Прес-реліз
Державна архівна служба України

Виставка документів Національного архівного фонду України,
присвячена 70-й річниці Перемоги над нацизмом в Європі
"УКРАЇНА: ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ"
7 травня 2015 р., 12.00
ЦДАГО України

7 травня 2015 року о 12.00 у читальному залі Центрального державного архіву громадських об’єднань України (вул. Кутузова, 8, 1 поверх, м. Київ) відбудеться урочиста церемонія відкриття виставки документів Національного архівного фонду України, присвяченої 70-й річниці Перемоги над нацизмом в Європі "Україна: шлях до Перемоги", підготовленої Укрдержархівом на виконання Указу Президента України від 24 березня 2015 року № 169/2015 "Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом в Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни".

Експозицію виставки підготовлено спільними зусиллями Центрального держав-ного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву зарубіжної україніки, Галузевого державного архіву Міністерства внутрішніх справ України.

Головна мета виставки – розкрити інформаційний потенціал документів Національного архівного фонду України у висвітленні ролі українського народу в Другій світовій війні та його вагомого внеску в Перемогу над нацизмом.

Основна частина експозиції буде представлена невідомими широкому загалу джерелами, що зберігаються в державних архівах України. Вони розкриють особливості війни на території України, відтворять боротьбу українського народу за визволення нашої держави та його участь у звільненні країн Європи від нацизму.

Зокрема, директиви нацистського керівництва під назвою "Коричнева папка" та "Зелена папка" дозволять встановити місце України в його завойовницьких планах; накази, оперативні зведення та донесення Київського особливого військового округу та окремих військових части допоможуть зрозуміти ситуацію на західному кордоні України в перші дні війни; постанови ЦК КП(б)У та РНК УРСР, доповідні записки, довідки, зведення розкриють заходи із перелаштування економіки та суспільства на воєнний лад; доповідні записки, листівки, акти, листи остарбайтерів, спогади громадян відобразять життя українців під нацистською окупацією; донесення, пові-домлення, газети відтворять звільнення українських земель від військ вермахту тощо.

Відвідувачі виставки матимуть змогу ознайомитися з документами архівно-слідчих справ громадян, репресованих радянською владою на початку війни та після звільнення території України від нацистських окупантів.

Представлені в експозиції листівки, шифротелеграми, щоденникові записи продемонструють ведення війни проти окупаційних військ представниками руху опору (націоналістичними силами та радянськими партизанськими формуваннями), а також засвідчать спроби пошуку компромісу в боротьбі зі спільним ворогом.

Репрезентовані на виставці документи розкриють участь українців у звільненні від нацизму країн Європи у складі партизанських з’єднань і загонів, що діяли на території Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Франції, Німеччини, а також участь представників української діаспори з Канади у складі союзницьких військ.

Гармонійним доповненням експозиції стануть фотодокументи, які в режимі реального часу закарбували важливі миті тієї війни.

Загалом, документи пропонованої виставки дозволять переміститися у події 70-річної давнини, усвідомити величезний жертовний внесок українського народу в Перемогу над нацизмом та зрозуміти його вистраждане прагнення до миру.

У відкритті виставки візьмуть участь Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова, заступник Міністра юстиції України Гія Гецадзе, Голова Ради організації ветеранів України Петро Цибенко, Надзвичайний і Повноважний Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Саймон Сміт, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Крістоф Вайль, Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкеню, Консул Посольства Канади в Україні Давид Лупу, радник Посольства Республіки Білорусь в Україні Юрій Колесов, Голова Комісії у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років при Верховній Раді України, Володимир Римар та відповідальний секретар Комісії Дмитро Кравчук, відповідальні працівники Мін’юсту та Укрдержархіву, директори та відповідальні працівники державних архівних установ, представники громадськості, ЗМІ.


Конт. особи з питань акредитації ЗМІ –
Палій Марина Миколаївна (тел. 273-30-54, 096-992-67-31; mpaliy@archives.gov.ua)
Власенко Світлана Іванівна (тел. 285-74-05, 067-500-98-56; svlasenko@cdago.org.ua)

На початок
На початок