МІЖНАРОДНІ КОНТАКТИ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ АРХІВІВ УКРАЇНИ

Засідання спільної Українсько-угорської комісії
у справі повернення культурних цінностей

10 квітня 2001 р. у м. Києві під головуванням О. К. Федорука, Голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України, та І. Ронаї, начальника управління Міністерства національної культурної спадщини Угорщини, відбулося чергове ІV засідання спільної Українсько-угорської комісії у справі повернення культурних цінностей, що потрапили під час Другої світової війни на територію іншої країни. У засіданні взяли участь представники архівних установ України: М. Делеган, директор Держархіву Закарпатської області, та Г. В. Папакін, начальник відділу інформації, використання НАФ та зовнішніх зв'язків Держкомархіву. Вони винесли на обговорення комісії питання пошуків в архівах обох держав інформації про вивезення культурних цінностей під час Другої світової війни, а також повернення архівних документів, що вивозилися із Закарпаття у 1939-1943 рр. У підписаному того ж дня Протоколі комісія зафіксувала рішення створити у своєму складі окремі робочі групи з архівів, музеїв та бібліотек і висловилася щодо доцільності проведення найближчим часом зустрічі керівників державних архівних служб України та Угорщини з обговорення питань реституції архівних фондів і документів та організації співпраці державних архівів обох сторін.


Візити Надзвичайного і Повноважного посла ФРН
в Україні п. Дітмара Штюдемана до Держкомархіву України

12 квітня 2001 р. Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні п. Дітмар Штюдеман відвідав Державний комітет архівів України. У ході зустрічі з Головою Держкомархіву Р. Я. Пирогом були обговорені перспективи виконання міжурядового Українсько-німецького Протоколу про передачу культурних цінностей, програма роботи групи німецьких експертів з вивчення складу та змісту ф. 441 ЦДАМЛМ України, а також загальний стан українсько-німецьких відносин у галузі реституції культурних цінностей. У зустрічі взяли участь аташе з питань культури Посольства ФРН в Україні доктор Сабіне Файєртаг і начальник відділу інформації, використання НАФ та зовнішніх зв'язків Держкомархіву України Г. В. Папакін.

* * *

31 травня 2001 р. Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні п. Дітмар Штюдеман відвідав Державний комітет архівів України. У ході зустрічі були обговорені перспективи виконання міжурядового Українсько-німецького Протоколу про передачу культурних цінностей, програма наступного спільного засідання групи німецьких і українських експертів, а також загальний стан українсько-німецьких відносин у галузі реституції культурних цінностей.


Робочі зустрічі українських і німецьких експертів
з питань визначення долі архіву Академії співу в Берліні

20-25 квітня 2000 р. у м. Києві відбулася робоча зустріч українських і німецьких експертів з питань визначення долі архіву Академії співу в Берліні (далі - Зінгакадемі), що нині зберігається в Центральному архіві літератури і мистецтва України (ф. 441 "Матеріали діячів західноєвропейського мистецтва і літератури XVI-XIX ст. Колекція").

Німецька делегація на чолі з Генеральним директором Баварських державних зібрань образотворчо го мистецтва д-ром Р. Баумштар ком перебувала в Києві на запрошення Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України. Українська група експертів у складі архівістів, істориків, музикознавців, композиторів працювала за дорученням уряду України під керівництвом директора ЦДАМЛМ України Ю. Я. Кулініча.

Під час засідання обговорено такі проблеми:

За результатами роботи було підписано спільний Протокол.

Висновки експертів, запропоновані урядам України і Німеччини до розгляду, відбивають узгоджені позиції спеціалістів.

Наступна зустріч українських і німецьких експертів запланована на червень поточного року.

* * *

18-21 червня 2001 р. відбулася друга робоча зустріч українських і німецьких експертів з питань визначення долі переміщеного під час Другої світової війни архіву академії співу в Берліні (Зінгакадемі), що зберігається в Центральному державному архіві літератури і мистецтва України. Під час зустрічі обговорювалися, зокрема, питання щодо встановлен ня ступеня збереженості архіву Зінгакадемі за результатами звірки інвентарних книг фонду 441 та Каталога Цельтера (бл. 1835 р.); правові та організаційні аспекти реституції. Здійснено обмін відповідних документів з німецьких і українських архівів щодо історії переміщення архіву Зінгакадемі. За результатами роботи підписано спільний Протокол.


Перебування українських архівістів у Швеції

За ініціативою Посольства України в Швеції на запрошення та за підтримки Інституту Швеції 22-29 квітня 2001 р. у Стокгольмі перебували директор ЦДІАК України О. Музичук та співробітник історико-архівного департаменту МЗС України Т. Семенець. Українські архівісти відвідали Національний архів, Військовий архів та архів м. Стокгольма, де їх детально ознайомили зі структурою згаданих архівів, напрямами роботи, проблемами та перспективами розвитку, комп'ютерними базами даних, розміщенням документів у сховищах, матеріально-технічною базою, реставраційними лабораторіями та бібліотечними зібраннями архівів. На виконання завдання Посольства України були опрацьовані документи шведських архівів з історії зв'язків України та Швеції з метою організації виставки до 10-ї річниці незалежності України. Серед виявлених документів - листування українських гетьманів Б. Хмельницького, І. Мазепи, П. Орлика зі шведськими королями, документи про діяльність дипломатичної місії УНР у Швеції тощо, копії з яких привезені в Україну. Шведські колеги були ознайомлені з принципами організації архівів України, проблемами забезпечення збереженості документів, роботи читальних залів, видавничої та інформаційної діяльності. О. Музичук дала інтерв'ю для культурної редакції Шведського міжнародного радіо.


Засідання Комітету з правових питань Міжнародної ради архівів ІСА/CLM

25-27 квітня 2001 р. У м. Базелі (Швейцарія) відбулося засідання Комітету з правових питань Міжнародної ради архівів ICA/CLM (керівник-заступник Національного архівіста Швеції Каес Гранстрем). В роботі Комітету взяли участь представники архівних установ Алжиру (Фуад Суфі), Бельгії (Роланд Депортер), Італії (Марія Піа Рінальді Маріані), Китаю (Сара Чу), Німеччини (Удо Шафер), Литви (Вікторас Домаркас), Палестини (Халід Абу Дайнс), Польщі (Владислав Стемпняк), Росії (Петр Стегній), Словаччини (Петер Картоус), України (Георгій Папакін), Фінляндії (Еліс Орман), Франції (Жан Ле Потті), Швейцарії (Йозеф Цвікер), а також консультанти Гарі М. Петерсон (США), Ленкарт Люндквіст (Швеція).

Вони проінформували про стан архівного законодавства та правові проблеми, які існують у кожній країні, обговорили завдання, структуру та методи роботи Комітету. Створено 6 робочих груп за такими напрямами роботи:

Представник Держкомархіву України увійшов до складу останньої робочої групи, яка намітила розробку таких документів:

Наступне засідання Комітету заплановано провести у Брюсселі (Бельгія) у квітні 2002 р.


Шляхи збереження пам'яті про Голокост,
дослідження та виклад його історії (Амстердамська Конференція Пам'яті)

З 2 по 5 травня Нідерландський національний комітет з проблем Голокосту, очолюваний паном Рінко Вільтоном, організував Міжнародну науково-практичну конференцію Пам'яті. Захід було проведено в контексті виконання проголошених у січні 2000 р. Стокгольмським Форумом зобов'язань 47 країн-учасниць щодо сприяння збереженню пам'яті про Голокост. Від України Декларацію Форуму підписав тодішній прем'єр-міністр Віктор Ющенко.

Організація та проведення Амстердамсь кої Конференції Пам'яті відбулися на високому державному рівні, за підтримки й активної участі міністерств закордонних справ, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та спорту. Сприяли її успіхові зусилля Нідерландського інституту військової документалістики, Національного інституту жертв війни, музею "Дім Анни Франк" Єврейського історичного музею, Національного оргкомітету з питань проведення Днів Пам'яті й Визволення. В заході взяли участь громадські діячі, вчені-політологи, історики, архівісти, а також викладачі - загалом понад 300 представників 24 країн світу, в т. ч. Австрії, Аргентини, Бельгії, Боснії, Великобританії, Греції, Данії, Ізраїлю, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Румунії, Словаччини, США, Угорщини, Франції, Чехії, Швеції. Від пострадянських держав на конференції були представники Латвії, Литви, Росії та України. Слухання та обговорення доповідей і повідомлень відбувалося в престижному амстердамському конференц-залі "Ренесанс".

Предметом дискусії тут стали стан і способи збереження пам'яті про Голокост шляхом його дослідження й викладу знань про Катастрофу європейського єврейства. Відкриваючи конференцію, прем'єр-міністр Нідерландів пан Вім Кок підкреслив готовність країни виконувати рішення, зафі ксовані в Декларації Стокгольмського Форуму, доказом чого і є це зібрання представників величезної частини людства, яка обстоює ідеали миру й свободи. У виступі міністра охорони здоров'я, соціального забезпечення та спорту пані Ельзе Берст-Айсперс зауважувалося, що знання сучасних молодих людей про злочини в період Другої світової війни не лише навчать їх розпізнавати такі негативні суспільні явища, як расова дискримінація, нетерпимість, ксенофобія, антисемітизм, але й допоможуть долати їх.

Стратегічні напрями роботи над проблемами дослідження й викладу історії Голокосту (Шоа) визначалися в доповідях провідних у цій галузі вчених. Професор Ієгуда Бауер (Ізраїль) визначив три генерації людей за їх відношенням до Голокосту:

Робота в тематичних семінарах (work shops) дала змогу одержати інформацію про нові документи з історії Катастрофи та освітні програми, ознайомитися з досвідом зарубіжних дослідників, архівістів у виявленні й публікації джерел, взяти участь у дискусіях. Ролі архівів, місцю документальних джерел у дослідженні й викладі історії Голокосту був присвячений семінар "Традиційні писемні джерела" (керівники: д-р Барбара Дістель, Центр Пам'яті, Дахау, Німеччина та д-р Генрі Маір, Музей Голокосту, Вашингтон, США). Глибоким джерелознавчим аналізом відзначалося полемічне повідомлення пані Аннеміке ван Боксмеір (Інститут військової документалістики, Нідерланди) про співвідношення з реальністю документальних комплексів щоденників і листів. Зроблено висновок, що особисті документи, спонтанно написані тими, хто зазнав переслідування в період Другої світової війни, більш правдиво відтворюють і пояснюють реальність Голокосту, ніж написані неспонтанно (як, скажімо, матеріали слідчих справ у концтаборах, НКВС тощо), оскільки останні записувалися під тиском і на допитах, природно, могли свідомо приховувати або перекручувати деякі факти. Дослідниця вважає більш цінними для істориків спонтанні особисті документи ще й з тих причин, що їх автори голландські євреї були переважно освіченими людьми, звикли передавати власні думки й почуття в письмовій формі та, пишучи щоденники, спогади, а особливо прощальні листи, керувалися великим бажанням розповісти правду про себе. На істотному значенні з'ясування мотивації вчинків людей у тих чи інших історичних ситуаціях наголосив д-р Йоганнес Гувінк тен Кейт (Інститут військової документалістики, Нідерланди). На підставі даних порівняльного аналізу матеріалів слідчих справ на осіб, визнаних голландськими та німецькими судами винними в здійсненні геноциду євреїв, учений висловив несподівану для значної частини науковців і вчителів зі Східної та Центральної Європи думку, що, можливо, війна перетворює звичайних людей на злочинців, які, проте, за умови їх сумлінного розпитування відновлюють свою індивідуальність та унікальність і позбуваються, за висловом Ханни Арендт, гаданої буденності зла.

У виступах учасників семінару і особистих свідченнях як освітньої стратегії у вивченні Голокостуі (керівники: д-р Стефан Сміт, директор музею Бет-Шалом, Великобританія; д-р Стефен Брухфельд, Упсальський університет, Швеція; пані Карен Полак, музей "Дім Анни Франк", Нідерланди) йшлося про непересічне значення особистих свідчень як історичних джерел. Вони передають життєвий досвід, емоції окремої людини, тому за ними можна не розпізнати історичного контексту. Водночас саме особисті документи роблять історію живою та яскравою і поряд з іншими джерелами є невід'ємною складовою освітньої стратегії вивчення Голокосту. Особливості збору свідчень осіб, які пережили Шоа на території Вінниччини, важливі аспекти формування й використання одноіменної архівної колекції, куди в т. ч. увійшли й документи особистого походження, відобразила в повідомленні заступник директора Держархіву Вінницької області, заслужений працівник культури України Фаїна Винокурова, яка була, на жаль, єдиною представницею України.

Проблеми збору й використання особистих документів розглядалися також на семінарі "Усна історія", який проводила д-р Еллі Таувен Боусма (Інститут військової документалістики, Нідерланди). Загальну увагу привернула презентована д-ром Робом Перксом (Британська національна бібліотека) своєрідна форма публікації документальних джерел - збірник відео- та аудіокасет "Голоси Голокосту" із записами свідчень тих, хто пережив Шоа. Гостра дискусія точилася на семінарі "Нові засоби масової інформації" (керівник Баррі ван Дріл, музей "Дім Анни Франк", Нідерланди). Полеміка стосувалася позитивних та негативних наслідків використання Інтернету: попри винятково важливу роль в обміні інформацією про дослідження в царині історії Голокосту, про нові документи й джерела, Інтернет містить і певну небезпеку у вигляді неонацистських та екстремістських wеb-сайтів, що пропагують расизм, антисемітизм, ксенофобію. Наголошувалося на необхідності всебічного аналізу інформації, диференційова ного підходу до її використання з метою здійснення позитивного впливу на формування світогляду дітей і молоді.

Окремі семінари розглянули ефективність впливу на розвиток людських уявлень про війну творів художньої літератури, музики, кіно- та фотодокументів; були продемонстровані можливості їх використання з освітньою метою. Знаменно, що семінар "Меморіали й пам'ятники" вів мер міста Апельдоорна пан Фред де Грааф, який розповів про небайдуже ставлення держави, королівської родини до увічнення пам'яті жертв Другої світової війни й Голокосту.

Досвід створення та методи реалізації навчальних програм, необхідність вироблення єдиної освітньої стратегії з урахуванням різного рівня знань про Голокост - ці питання обговорювалися учасниками семінару "Підготовка вчителя" після заслухання доповідей Стефена Фейнберга (Музей Голокосту, Вашингтон, США) та Шуламіт ім-бер (інститут Яд-Вашен, Ізраїль). Програмою Амстердамської Конференції Пам'яті було передбачене знайомство з науковою та навчально-методичною діяльністю, експозиціями, роботою архівіста бібліотек Нідерландського Інституту військової документалістики, музеїв Опору, "Дому Анни Франк", меморіалу "Табір Вестерборгі", Єврейського історичного музею Нідерландів, а також Національної галереї та музею Ван Гога.

Після прес-конференції в музеї "Дім Анни Франк" його директору панові Гансу Вестрі було передано книгу "Євреї Вінниччини в період Другої світової війни. Маловідомі документи й нові інтерпретації". Незабутні враження залишилися в учасників від урочистостей з нагоди Дня Пам'яті 4 травня і Дня Визволення 5 травня.

Вся робота Конференції Пам'яті була спрямована на вирішення завдань прискорення міжнародного об'єднання з метою дослідження, викладання історії Голокосту й увічнення пам'яті його жертв. Без сумніву, Україні слід бути значно активнішою в цьому процесі.


Заст. директора Держархіву Вінницької області Ф. Винокурова


Нідерландські науковці та архівісти відвідали ЦДІАК України

3 травня 2001 р. У ЦДІАК України відбулася зустріч із науковцями Нідерландів. Іноземні архівісти та історики, які перебували в Україні з туристичною метою, виявили бажання ознайомитися з організацією архівної справи в історичному архіві. Під час візиту для них було проведено двогодинну детальну екскурсію, продемонстровано умови зберігання документів у сховищах, роботу читального залу, висвітлено принципи роботи українських архівів, проблеми їхнього розвитку. Гості також побачили найцікавіші документи з колекції архіву, зокрема, про стосунки з Нідерландами. Наприкінці відвідування архівісти обмінялися літературою.


Візит американських мистецтвознавців до ЦДАМЛМ України
та НБУ ім. В. І. Вернадського

5 травня 2001 р. Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України і Відділ естампів і репродукцій Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського відвідала група американських мистецтвоз навців. Серед них, зокрема, - один з відомих у світі меценатів мистецтва, фундатор Музею сучасного мистецтва і дизайну при Міжнародному університеті Вольфсоніан - Флорида у Майямі Мітчел Вольфсон, а також колишній президент цього університету проф. Грегорі Вольф. Під час візиту оглянуто виставки плакатів з фондів архіву і бібліотеки. Обговорювалися проблеми реставрації творів мистецтва, перспективи видання каталогів і проведення виставок українського авангардного і соцреалістичного плакату 20-х - 40-х років.


Участь української делегації архівістів у VІ Європейській конференції архівів
"Архіви між минулим та майбутнім"

30 травня - 2 червня 2001 р. У Флоренції відбулася VI Європейська конференція архівів "Архіви між минулим і майбутнім". На конференції обговорювалися проблеми:

Українські архіви представляли начальник відділу Держкомархіву України К. Є. Новохатський, директор ЦДІАК України О. В. Музичук та заступник директора цього ж архіву Л. Я. Демченко.


Візит рівненських архівістів до польських колег

31 травня - 3 червня 2001 р. офіційна делегація м. Рівного побувала на Днях польського міста Пйотркува Трибунальського - побратима м. Рівного. У складі делегації був і керівник держархіву області. Це вже другий візит архівістів Рівненщини до своїх польських колег.

Перша зустріч відбулася у вересні минулого року, коли до м. Пйотрку ва Трибунальського прибула група працівників держархіву області. Протягом п'яти днів наші архівісти мали змогу ознайомитися з основним складом і змістом документів, умовами їх схоронності в Архіві нових актів у м. Варшаві, державних архівах міст Пйотркува Трибунальського, Лодзі та Ченстохова, взяли участь у Днях відкритих дверей архіву міста-побрати ма, які 15-16 вересня проводились у всіх державних архівах Польщі.

Нинішня зустріч дала змогу ознайомитись з архівом, музеєм та бібліотеками міста нашим представникам органів виконавчої влади, фізкульту ри і спорту, культури, керівникам обласного музею та бібліотеки. Члени делегації мали офіційну зустріч з президентом міста, взяли участь у відкритті днів міста разом з офіційними делегаціями з Німеччини та Угорщини.

Керівництво міста Пйотркува Трибунальського з вдячністю прийняло запрошення взяти участь у днях м. Рівного 14 жовтня цього року.

Основним досягненням цієї поїздки до Польщі для архівістів Рівненщини став факт позитивного вирішення питання мерією м. Рівного щодо довгоочікуваного виділення іншого, більш придатного для збереження документів, приміщення архівному відділу міськвиконкому.

Найцікавіші моменти візиту зафіксовані фотодокументами, які наді- йдуть у фонд архіву.


В. о. директора Державного архіву Рівненської області Г. І. Плахотнюк


Засідання організаційного комітету Міжнародної програми
"Спільна архівна спадщина країн та народів Центральної та Східної Європи"

7-8 червня 2001 р. У м. Варшаві (Республіка Польща) відбулося засідання організаційного комітету Міжнародної програми "Спільна архівна спадщина країн та народів Центральної і Східної Європи", ініційованої у 1997 р. на Сковронківских читаннях (Colloquia Jerzy Skowronek Dedicata)". До складу організаційного комітету увійшли представники державних архівних установ Австрії, Литви, Польщі, Словенії та України; співкоорди наторами програми є Генеральна дирекція польських архівів та Архів відкритого суспільства Центральноєвропейського університету (Будапешт).

Учасники зустрічі обговорили зміст та структуру Web-сайту "Спільна архівна спадщина країн та народів Центральної і Східної Європи", який відкриває згаданий Архів відкритого суспільства, форму архівного описування архівних фондів, що мають відношення до історії країн та народів Центрально- та Східноєвропейського регіону (за дескриптивним стандартом ISAD(G), розробленим Міжнародною радою архівів). Генеральна дирекція польських архівів взяла на себе підготовку пропозицій щодо подання згаданої програми у Європейський Союз для отримання міжнародної фінансової допомоги.


Міжнародний семінар-практикум з репрографії

12-15 червня 2001 р. у м. Тернополі відбувся міжнародний семінар-практикум з репрографії, організований Державним комітетом архівів України, Генеалогічним товариством Юта та Державним архівом Тернопільської області. В роботі семінару взяли участь зональний менеджер Товариства Р. Ріос, регіональний менеджер Н. Рощина, відповідальні працівники Держкомархіву Г. Папакін, Ю. Прилепішева, керівники та фахівці ЦДІАК, ЦДІАЛ, держархівів Донецької, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Сумської, Тернопільської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей. Учасники обговорили стан співпраці Генеалогічного товариства Юта з державними архівами України у мікрофільмуванні документів генеалогічного змісту, хід здійснення програми мікрофільмування та виготовлення страхових копій на генеалогічні документи, а також організаційно-технічні аспекти цієї роботи. Досягнуто згоди щодо розширення у майбутньому кола державних архівів, задіяних у програмі мікрофільмування генеалогічної інформації, за рахунок залучення держархівів Закарпатської, Донецької, Івано-Франківської областей та Кам'янець- Подільського державного міського архіву.


Архіви політичних партій у посткомуністичну епоху:
сучасний стан, проблеми інтеграції у систему державної архівної служби,
перспективи наукового використання

(Літні курси при Центральноєвропейському університеті, Будапешт)

Архів Відкритого суспільства при Центральноєвропейському університеті провів літні курси "Архіви політичних партій після краху комунізму" (Будапешт, 16 - 27 липня 2001 р.).

У роботі курсів взяли участь 29 вчених, викладачів і архівістів з 21 країни світу - Албанії, Білорусі, Болгарії, Бразилії, Грузії, Замбії, Казахстану, Латвії, Литви, Македонії, Мальти, Монголії, Польщі, Росії, Румунії, Словенії, США, Угорщини, України, Хорватії, Чехії.

Курси лекцій прочитали всесвітньовідомі спеціалісти - історики і архівісти. Серед них - Шарль Кечкеметі (колишній генеральний секретар Міжнародної ради архівів), Патриція Кеннеді Грімстед (Український науковий інститут Гарвардського університету, США), Джон Ерль Гейнз (Бібліотека Конгресу США), Деніз Печанскі (Сорбоннський університет), Кирил Андерсон (РДАСПІ, Росія).

Заступник Голови Держкомархіву України виголосив доповідь (country report) "Архіви Комуністичної партії України: сучасний стан, проблеми інтеграції у систему державної архівної служби, перспективи наукового використання". Під час дискусій учасники семінару висловили зацікавлення українським досвідом успішної інтеграції колишніх партійних архівів у Національний архівний фонд України. Як важливе досягнення украї- нських архівістів було відзначено такі особливості процесу інтеграції:

Слухачі курсів ознайомилися з досвідом підготовки сучасного фундаментального путівника по фондах колишнього Архіву ЦК КПУ та фондах обласних партійних архівів, що є логічним завершенням процесу інтеграції партійних архівів у склад НАФ. Відзначено інтеграційний характер путівника по фондах ЦДАГО України, що незабаром має побачити світ, - адже до основної його частини - анотації на фонди ЦДАГО - додаються довідки про історію формування, склад і зміст документів колишніх обласних партійних архівів з реєстрами основних фондів. Кожна область представлена кількома сотнями найважливіших і типових для регіону фондів (пересічно - 10-20% від загальної кількості партійних фондів архіву). При підготовці довідок широко практикувалися групові характеристики на однорідні за походженням, функціями або тематикою фонди, які дали можливість представити інформаційний потенціал усіх 65 тис. партійних архівних фондів, що склали новий масив архівних документів з новітньої історії.

У додатку до довідника подано повний реєстр описів усіх без винятку фондів архіву. Вперше у вітчизняній практиці тут відсутній традиційний для радянських путівників розділ "Неанотовані архівні фонди".

Слухачами курсів було зацікавлено обговорено перспективи наукового використання партійних архівів в Україні. Особливий інтерес викликали запропоновані можливі напрями опрацювання масової документації первинних партійних організацій - унікального джерельного масиву, що на сьогодні видається малоцікавим, одноманітним, заформалізованим і неперспективним, але який ще чекає на своїх дослідників. Відзначено, що унікальність масової партійної документації полягає в тому, що вона є продуктом діяльності "всевидячого партійного ока" - єдиної структури, яка охоплювала усі сторони і аспекти повсякденного життя і побуту. Очевидно, має сплинути певний час до того, як з'являться дослідники, а головне - опрацюють методики мікроісторичного дослідження специфічного архівного матеріалу з таких проблем, які спеціально ще не піднімалися в українській історіографії. Як окремі приклади можна навести лише деякі з них:

Активно і зацікавлено обговорювалися проблеми інформатизації архівної справи. Відбувся корисний обмін досвідом щодо публікації в Інтернеті архівних довідників, виставлення он-лайнових довідкових баз даних, а також презентація офіційного Web-сайту Державного комітету архівів України. Учасники відзначили надзвичайну інформативність сайту і оперативність його супроводу в Інтернеті, що включає, в першу чергу, систематичне оновлення інформації.

18 липня під час неофіційної зустрічі з Генеральним директором Національного архіву Угорської Республіки д-ром Лайошом Гечені було обговорено проблеми двостороннього співробітництва в галузі архівної справи. Зокрема, проведено консультації щодо зустрічі керівників архівних служб України і Угорщини для підписання договору про співробітництво, яку намічено провести у вересні в Будапешті або Києві; обговорено питання щодо використання гуманітарної допомоги в розмірі 40 млн. форинтів (бл. 160 тис. доларів США), яку має надати Угорська Сторона для реконструкції й обладнання приміщення, наданого Державному архіву Закарпатсь кої області в м. Ужгороді.

Як позитивний фактор слід відзначити, що Угорська Сторона нарешті пішла назустріч нашим пропозиціям не вкладати ці кошти у ремонт приміщення колишньої Берегівської в'язниці, що перебуває у катастрофічно му стані і де нині під серйозною загрозою знищення або розкрадання зберігаються унікальні документи Відділу обласного архіву у Береговому.

П. Лайош Гечені, зі свого боку, відзначив як важливий фактор вирішення проблеми збереження спільної архівної спадщини українців і угорців виділення урядом України в минулому році коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів для реконструкції наданого архіву нового приміщення в Ужгороді.

На особливу увагу заслуговує практика своєрідної довгострокової "акредитації" угорських спеціалістів-архівістів при Національних архівах зарубіжних країн або державних архівних службах з метою систематичного виявлення і реєстрації документів з історії Угорщини, що її активно підтримує уряд Угорщини. Так, три угорських архівісти працюють у Національ ному архіві Австрії; готується аналогічна угода з Федеральною архівною службою Росії (в Москві працюватиме один спеціаліст).

Відбулася зустріч з Головним архівістом Архіву Відкритого Суспільства п. Лєшеком Пудловським, під час якої обговорено питання надання фінансової допомоги на проведення у першій половині 2002 р. Міжнародної наукової конференції, присвяченої проблемам спільної архівної спадщини України і Угорщини. Досягнуто попередніх домовленостей про можливість фінансування цього важливого заходу.


Заступник Голови Державного комітету архівів України Г. В. Боряк


Підписання Угоди про співробітництво
між Державним комітетом архівів України та Національним архівом Угорщини

4 вересня 2001 р. у м. Ужгороді Голова Державного комітету архівів України Р. Пиріг та генеральний директор Національного архіву Угорщини Л. Гечені підписали міжвідомчу Угоду про співробітництво державних архівних служб країн. У церемонії підписання взяли участь: з української сторони - директор Державного архіву Закарпатської області М. Делегат, з угорської - керівник департаменту Міністерства культурної спадщини Й. Молнар, співробітник міністерства Г. Радойка, а також консул Угорської Республіки в Україні З. Сокач. Угорська делегація відвідала споруди Державного архіву Закарпатсь кої області у містах Берегово та Ужгороді, у тому числі виділеного нового приміщення. Відбулася розмова про напрями розвитку подальшої співпраці державних архівних служб України та Угорщини, особливостей користування документами НАФ, які зберігаються на території Закарпаття і мають стосунок до історії Угорщини.

Угорська сторона висловилася щодо можливості надання технічної допомоги в освоєнні нового приміщення Державного архіву Закарпатської області. Ця пропозиція була з вдячністю зустрінута українською стороною.


Презентація нового видання Патриції Кеннеді Грімстед
"Трофеї війни та імперії: Архівна спадщина України,
Друга світова війна та міжнародна політика реституції"

7 вересня 2001 р. у Держкомархіві відбулася презентація нового видання відомої американської дослідниці Патриції Кеннеді Грімстед під назвою "Трофеї війни та імперії: Архівна спадщина України, Друга світова війна та міжнародна політика реституції" (Grimsted Patricia Kennedy. Trophies of War and Empire: The Archival Heritage of Ukraine, World war II, and the International Politics of Restitution / Harvard Ukrainian Research Institute; State Committee on Archives of Ukraine; State service for the Control of the Transmission of Cultural Treasures Across the Borders of Ukraine. - Cambridge, MA, 2001 - (Harvard Papers of Ukrainian Studies). - 798 р.). Книга побачила світ під егідою Українського наукового інституту Гарвардського університету (США) за участю Державного комітету архівів України та Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України. Передмову до книги написав Генеральний секретар Міжнародної ради архівів у відставці Шарль Кечкеметі.

У презентації взяли участь представники засобів масової інформації, Державного комітету архівів України, Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України, академічних інститутів, державних архівів і бібліотек.


Заступник Голови Державного комітету архівів України Г. В. Боряк


Візит Голови Держкомархіву України Р. Пирога до Чеської Республіки

24-26 вересня 2001 р. Голова Держкомархіву Р. Пиріг відвідав Чеську Республіку на запрошення керівника державної архівної служби В. Бабічки.

Були проведені переговори щодо узгодження положень проекту Протоколу про співпрацю між архівними службами обох країн, який передбачає короткотермінові стажування фахівців, сприяння роботі дослідників, влаштування виставок документів, спільні публікації архівних матеріалів, обмін фаховими виданнями, нормативно-методичними актами тощо.

Йшлося також про шляхи виявлення архівних документів з історії міжвоєнної української еміграції, які відклалися в архівних, бібліотечних, музейних установах Чехії.

Р. Пиріг ознайомився з організацією зберігання документів у новозбудованому архівному комплексі Центрального державного історичного архіву Чехії.

Були також проведені робочі зустрічі з керівниками архівних служб Німеччини, Австрії, Польщі, на яких йшлося про стан двостороннього співробітництва в архівній галузі.АРХІВИ В СВІТІ

Міжнародний семінар
"Законодавство та жести доброї волі:
перспективи практичного застосування Закону РФ
"Про культурні цінності, переміщені в Союз РСР
в результаті Другої світової війни, що знаходяться на території РФ""

24-25 квітня 2001 р. в Москві у Всеросійській Державній бібліотеці іноземної літератури ім. М. І. Рудоміно (ВДБІЛ) відбувся Міжнародний семінар "Законодавство та жести доброї волі: перспективи практичного застосування Закону РФ "Про культурні цінності, переміщені в Союз РСР в результаті Другої світової війни, що знаходяться на території РФ".

Семінар організовано ВДБІЛ спільно з Фондом розвитку громадянської культури (ФРГК) та Товариством з наукового та інформаційного обміну (S.Е.C.co; Німеччина) за сприяння Міністерства культури РФ, а також за фінансової підтримки Інституту Відкритого суспільства. У роботі семінару взяли участь експерти з Росії, Німеччини, Польщі, Швейцарії, Англії.

У рамках семінару відбулась презентація "Міжнародного інформацій но-документального центру з проблем переміщення культурних цінностей", створеного в бібліотеці на базі Науково-дослідного відділу рідкісних книг ВДБІЛ.

Під час проведення міжнародного семінару експонувалась виставка трофейних книжок Шарошпатакського реформаторського коледжу (Угорщина), що зберігаються в Нижньогородській обласній універсальній бібліотеці. На виставці представлено 105 томів, серед яких - рукописи XV-XVI ст., 14 інкунабул, ряд ранніх пам'яток книгодрукування Східної Угорщини, Словаччини, Трансильванії, інші рідкісні видання ХVІ-ХVІІІ ст.

Семінар сприяв усвідомлення проблем переміщених культурних цінностей в дусі європейського добросусідства і співробітництва.


Нарада з питань створення віртуального архіву Радзивіллів

24-27 квітня 2001 р. у м. Мінську (Республіка Білорусь) під егідою Державної архівної служби Республіки Білорусь відбулася нарада з проблем створення віртуального архіву Радзивіллів. Обговорювалися концептуальні й методичні засади реалізації проекту "Автоматизована інформаційно-пошукова система Радзивілли", яка має стати одним з конкретних прикладів великої програми "Спільна архівна спадщина країн та народів Центральної і Східної Європи". В роботі наради взяли участь представни ки архівних служб Литви, Польщі та Росії.


Перший всеросійський науково-практичний семінар
з аудіокультурології, аудіоархівістики і нових технологій "Ехолот"

22-25 травня 2001 р. у Москві відбувся Перший всеросійський науково-практичний семінар з аудіокультурології, аудіоархівістики і нових технологій "Ехолот". Ініціатори проекту - Державний літературний музей і Московська державна консерваторія, за підтримки Інституту "Відкрите суспільство". Організаційна підтримка - Центр з проблем інформатизації сфери культури Міністерства культури Росії.

У програмі (Main topics):


Генеральна асамблея Європейського регіонального відділення
Міжнародної ради архівів (EURBICA)

29 травня 2001 р. у приміщенні Державного архіву Флоренції напередодні VІ Європейської конференції архівів відбулася Генеральна асамблея Європейського регіонального відділення Міжнародної ради архівів (EURBICA). На порядок денний Генеральної асамблеї виноситься обговорення проекту статуту EURBICA.


Звіт Європейської комісії із збереження і доступу

У червні 2001 р. Європейська комісія із збереження і доступу (European Commission on Preservation and Access), що функціонує під гаслом "Європейська ініціатива щодо забезпечення доступу до документів людства настільки далеко в майбутньому, наскільки це можливо", презентувала дворічний звіт (1999-2000), а також виступила ініціатором проекту "Забезпечення збереження європейської фотографічної спадщини задля удоступнення", підтриманого Радою Європи.


Засідання Міжнародного дорадчого комітету Програми "Пам'ять світу"

29 червня 2001 р. у м. Чеонджу (Республіка Корея) відбулася 5-та зустріч Міжнародного дорадчого комітету Програми "Пам'ять світу". Обговорювалися проблеми:

Номінацію пройшов 21 проект з 11 країн (Австралії, Австрії, Бельгії, ФРН, Угорщини, Кореї, Латвії, Малайзії, Норвегії, Росії, Туреччини). Зокрема, Російською Федерацією запропонований до включення до Реєстру проект "Історичні колекції (1889-1955) Санкт-Петербурзького архіву фонограм Інституту російської літератури" - корпус з 35 000 записів з етномузикології, етнолінгвістики і філології, понад 500 годин звучання.


Семінар з циклу "Оцифрована культурна спадщина 111 -
Довідники та засоби аналізу в архівах і "інституціях пам'яті"

11-14 липня 2001 р. Літній університет Амстердам-Маастріхт (Нідерланди) провів третій семінар з циклу "Оцифрована культурна спадщина 111 - Довідники та засоби аналізу в архівах і "інституціях пам'яті".

У програмі:

Серед викладачів - Петер Хорсман (Архівна школа, Амстердам ), Луі Бернар (Центр комп'ютеризації гуманітарної сфери, Оксфордський університет) та ін.

 

Бібліографія іспанської архівістики: база даних On-line в Інтернеті

Служба бібліографічної інформації Центру документальної інформації архівів (Генеральна дирекція державних архівів Іспанії) на базі бібліотеки Центру створила базу даних "Бібліографія архівів", що нараховує понад 31 000 бібліографічних позицій. База представляє зміст періодичного видання, що його видає Центр - Бюлетеня бібліографічної інформації за 1980-2000 рр.ІНФОРМАТИЗАЦІЯ АРХІВНОЇ СПРАВИ

Семінар з проблем створення електронних версій
фондових каталогів державних архівів України

28 травня 2001 р. Центр інформаційних технологій Держкомархіву провів семінар з проблем створення електронних версій фондових каталогів державних архівів України.

У семінарі взяли участь понад 60 спеціалістів з центральних, місцевих і галузевих державних архівів, архівних підрозділів НАН України, Міністерства культури і мистецтв України. Під час семінару обговорено питання:

Учасники семінару ознайомилися з Web-сайтами архівних служб різних країн світу, з роботою електронного Web-вузла Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Під час пробації програмного продукту "Архівні фонди України" внесено корективи у структуру бази. Повні електронні фондові каталоги на сьогодні створено по фондах Державного архіву Київської області та Кам'янець-Подільського міського державного архіву.


* * *

ДОВІДКА
про стан створення електронного Центрального фондового каталога (ЦФК)

Розвиток Національної інформацій ної мережі, належне представлення в ній національних інформаційних ресурсів є одним з пріоритетних напрямів державної політики в сфері інформатизації України, про що свідчить Указ Президента України від 31 липня 2000 р. № 928/2000 "Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні".

В умовах розбудови незалежної держави, творення нового суспільства набуває гостроти питання залучення до інформаційного обігу й використання усієї сукупності джерел з історії України, що складає Національний архівний фонд. Якісно новий підхід до історичних досліджень можливий лише за умов їх якісно нового інформаційного забезпечення. Формування єдиної інформаційної системи Національного архівного фонду України є об'єктивною закономірністю та настійною необхідністю, умовою створення єдиного інформаційного простору.

Перший крок на шляху створення Інформаційної системи на базі ЦФК був зроблений у 1989 р. Головархів України видав наказ "Про створення автоматизованої інформаційної системи (АІС) в Головархіві України". Для організації роботи було створено спеціальну групу, яка мала внести необхідні пропозиції щодо придбання техніки, навчання спеціалістів та включення до АІС відомостей карток ЦФК. Але не маючи у своєму складі спеціального підрозділу з питань комп'ютеризації, не зміг приступити до виконання цієї роботи; у 1991 р. дав згоду на участь у програмі "Архівна та рукописна Україніка" в архівах, музеях, рукописних відділах бібліотек України, Росії, інших республік та зарубіжжя, з якою виступив Інститут археографії України. Мета цієї програми полягала у створенні на базі ЦФК Головархіву зведеного централізованого банку даних про архівні джерела, які стосуються історії України, не тільки архівів, а й музеїв та бібліотек систем Мінкультури, Мінвузу, АН України.

У зв'язку з підготовкою технічного завдання цієї програми відділ обліку і зберігання НАФ Головархіву України розробив стандарт описування інформації та галузевий покажчик найбільш характерних типів фондів, що містяться у картках фондів ЦФК для пошуку інформації. За основу формату описування інформації була взята картка фонду ЦФК (в архіві це аркуш фонду), яка включає відомості розміщення, зберігання фондів, їх облік, інформацію про склад і зміст документів, час діяльності фондоутворю вачів. Центральним державним архівам, державним архівам областей та мм. Києва і Севастополя були надіслані для апробації зразки автоматизо ваного опису архівних фондів для зведеного банку даних.

Розроблена програма забезпечує введення даних, накопичення інформації, збереження, оновлення інформаційного масиву, розширення і вдосконалення бази (є місця для додаткових полів), багаторазове використання по запитах.

Пошук інформації здійснюється за номером, категорією, типом фонду, тематичною, географічною ознаками та по словнику, який накопичує комп'ютер у процесі введення інформації з назв фондоутворювачів. Передбачалося тиражування цієї програми для держархівів України та створення на основі єдиної програми відповідної інформаційної мережі. Але у 1994 р. через відсутність коштів всі роботи щодо супроводу, вдосконален ня БД, надання архівам допомоги були припинені. На базі ЦФК створена тільки електронна версія фондового каталогу Київської області (7,3 тис. карток), хоча і не в повному обсязі, оскільки картки фондів колишнього партархіву надійшли пізніше і не введені в комп'ютер. Крім того, нормування роботи показало, що інформацію про фонди одного архіву можна ввести одним працівником за рік, тобто для створення бази даних всього ЦФК знадобиться 25 років. Загалом створені і функціонують облікові бази даних у 14 державних архівах (ЦДКФФА України, ЦДАМЛМ України, Держархіві при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, держархівах Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Львівської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Черкаської, Чернігівської областей, Кам'янець-Подільському міському державному архіві). Структурно майже всі без винятку облікові комп'ютерні системи базуються на основному обліковому документі архіву - аркуші фонду. В них представлено близько 40 тис. фондів, що становить 20% від їх загальної кількості. Бази всі функціону ють самостійно, єдиного центру інформації не існує.

Робота з величезним масивом інформації в ЦФК здійснюється вручну. Зміни, що відбуваються у складі та обсязі фондів, вносяться працівником відділу упродовж поточного року. Виконання складних аналітичних завдань обробки інформації про фонди міжрегіонального, статистичного характеру, можливості використовувати інформацію по ряду важливих аспектів, а саме тематичному, ручна технологія виключає. На тепер пошук інформації у ЦФК утруднений, здійснюється тільки за номером фонду, цю функцію також виконують путівники, довідники, але вони практично невдовзі "застарівають" після їх видання, оскільки поповнення архівів новими фондами і справами відбувається постійно.

В архівах існують довідкові картотеки (тематичні, географічні, особові тощо).

Укази Президента України № 887/2000 від 14 квітня 2000 р. "Про вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення Президента України та органів державної влади" і № 928/2000 від 31 липня 2000 р. "Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні", а також Розпорядження Президента України № 273/2000-рп від 2 вересня 2000 р. "Про невідкладні заходи щодо розвитку архівної справи" знов поставили на порядок денний створення Інформаційної системи.

На виконання вищезазначених урядових документів проведено апробацію попередньої версії програми "Архівні фонди України", розробленої в Держкомархіві України з метою накопичення інформації, яка надалі має ввійти до базового блоку Національної архівної інформаційної системи - електронної версії Центрального фондового каталога, проведено всеукраїнський семінар з цього питання.

Але зроблено лише перший крок на шляху створення Інформаційної системи. Є потреба у подальшому розвитку програмного забезпечення ІС ЦФК, вдосконалення інформаційних, лінгвістичних питань, створенні робочої групи для методичного та практичного забезпечення ІС ЦФК, надання необхідної допомоги державним архівам у визначенні програмних завдань.

Об'єднання фондових каталогів державних архівів в єдину мережу дасть змогу створити єдиний банк даних, дасть можливість користувачам з будь-якого архіву відібрати необхідну інформацію, готувати на його основі переліки, покажчики, путівники та забезпечить додержання законодавчої норми щодо централізованого обліку Держкомархівом документів історико-культурної спадщини України.

При Держкомархіві України створено Центр інформаційних технологій, завданнями якого є методично-технічне забезпечення робіт, координація, супровід, підтримка користувачів, створення систем передачі, експортування даних з інших існуючих на cьогодні в архівах баз даних.

З метою поліпшення, вдосконалення подальшої роботи необхідно:

1. Розробити структуру бази даних ІС ЦФК відповідно до Державного стандарту описування архівних документів.

2. Створити робочу групу для методичного забезпечення і супроводу ІС ЦФК.

3. ЦДІАК, ЦДАМЛМ, Державному архіву при РМ Автономної Республіки Крим, держархівам Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Черкаської, Чернігівської областей, Кам'янець-Подільському міському архіву конвертувати інформацію існуючих баз даних "Аркуш фонду" в таблицю програми "Архівні фонди України" для подальшого вдосконалення і розробки моделі базового блоку ІС ЦФК.

4. Створювати електронні версії фондових каталогів в архівах, де працівники матимуть можливість ввести найточнішу інформацію про зміст та склад документів, у разі необхідності уточнити, доповнити, вдосконалити її або замінити.

5. Запровадити постійно діючий семінар для навчання працівників архівних установ створенню електронних версій фондових каталогів.


Головний спеціаліст відділу зберігання та обліку НАФ
Держкомархіву України Т. М. Захарченко


Оснащення архівів комп'ютерним обладнанням

У ході реалізації Програми збереження бібліотечних та архівних фондів на 2000-2005 рр., затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 199 р. № 1716, за рахунок коштів, виділених для оснащення технічними засобами бібліотек і архівів загальнодержавного значення, центральні державні архіви отримали комп'ютерне обладнання.

Застосування комп'ютерів сприятиме проведенню на сучасному рівні роботи щодо виявлення та обліку унікальних документальних пам'яток і включення їх до Державного реєстру національного культурного надбання. Крім комп'ютерів архівам надано копіювальні апарати "Canon".


Провідний спеціаліст відділу зберігання та обліку НАФ
Держкомархіву України Т. М. Соловова

На початок
На початок