МІЖНАРОДНІ КОНТАКТИ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ АРХІВІВ УКРАЇНИ

Урочистості з нагоди повернення до ФРН архівної колекції з фондів
Берлінської Співочої академії

З 14 по 16 травня делегація у складі заступника керівника Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України В. Б. Врублевської, начальника організаційно-аналітичного відділу Держкомархіву України К. Є. Новохатського, завідувача відділу зберігання архівних документів ЦДАМЛМ України Л. Д. Харалам пової, музикознавця Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського НАН України Л. В. Івченко на запрошення уряду Федеративної Республіки Німеччини відвідала Берлін.

Українські архівісти і працівники культури взяли участь у церемонії з нагоди повернення з України до ФРН колекції нотних рукописів і друкованих видань з фондів Берлінської співочої академії. Як відомо, ця колекція під час Другої світової війни потрапила до Київської консерваторії, звідки згодом була передана до ЦДАМЛМ. Відповідно до угоди між урядами України і ФРН минулого року більшість зазначених матеріалів було повернуто до Берліна. Урочисте відзначення цієї події відбулося 15 травня у Берлінській філармонії за участю Федерального міністра закордонних справ Й. Фішера, державного міністра Федерального уповноваженого з питань культури та засобів масової інформації доктора Ю. Ніда-Рюмелі на, культурної і наукової громадськості Німеччини, інших країн. Українську сторону на цій церемонії представляли посол України у ФРН доктор А. Г. Пономаренко, радник посольства з питань культури Л. І. Хоролець та інші працівники посольства.

У зв'язку з урочистостями у філармонії була розгорнута виставка, де експонувалася частина повернениих раритетів.

Українська делегація мала зустріч з керівництвом і співробітниками Державної бібліотеки у Берліні, у якій зараз перебуває колекція, ознайомилася з умовами її зберігання та порядком користування зазначеними матеріалами. Згідно з минулорічними домовленостями між українськими і німецькими експертами бібліотеці було передано останні публікації в "Архівах України" про долю культурних трофеїв у роки Другої світової війни.

Гості з України відвідали також Земельний архів Берліна, де ознайомилися з умовам зберігання документів у нещодавно реконструйованому архівному приміщенні. Під час зустрічі обговорювалися шляхи можливого співробітництва з багатьох професійних проблем, а також обміну архівознавчими виданнями.

Нач. організаційно-аналітичного відділу Держкомархіву України К. Новохатський


Засідання Комітету сприяння та обслуговування
користувачів Міжнародної Ради архівів

27 березня у м. Лунд (Швеція) відбулося І засідання Комітету сприяння та обслуговування користувачів Міжнародної Ради архівів (ICA/COU), керівником якого був начальник відділу обслуговування користувачів Національного архіву п. А. Лешассер. У засіданні взяли участь керівник служби Генерального директора Національного архіву Швеції п. Б. Лінд, керівник служби культурних зв'язків Національного архіву Швеції п. К. Богефельд, директор Державного архіву Мантови пані Д. Феррарі (Італія), директор архіву Центру досліджень жіночого руху при Туланському університеті (США), співробітник відділу освітньої роботи Національного архіву Сінгапуру п. Колман Чуа, директор Центрального державного історичного архіву України, м. Київ пані О. Музичук.

Засідання проходило в Регіональному архіві м. Лунд в рамках Тижня архівів Швеції.

Під час роботи учасники обговорили стан і особливості роботи з користувачами архівної інформації в різних країнах; робочий документ та рекомендації Міжнародної Ради архівів щодо напрямків діяльності комітету. Було вирішено спрямувати зусилля його членів на підготовку до ХV Міжнародного конгресу архівів у Відні (2004 р.), на анкетування та розроблен ня пропозицій щодо покращання обслуговування користувачів у читальних залах. Крім того, основну увагу рекомендовано зосередити на роботі з користувачами, які проводять генеалогічні дослідження. Актуальність цієї проблеми значно зросла після подій 11 вересня 2001 р. Саме через дослідження генеалогії народи світу повинні дійти думки про свою єдність, своє однокоріння. насамкінець засідання було розроблено план подальшої роботи та графік наступних зустрічей.


Засідання Комітету з архівного законодавства
Міжнародної ради архівів (ICA/CLM)

22-24 квітня у Брюсселі (Королівство Бельгія) під головуванням шведського архівіста К. Гранстрема відбулося чергове засідання Комітету з архівного законодавства Міжнародної ради архівів. В його роботі взяли участь 15 членів комітету (з 24) та три гостя. На відкритті засідання 22 квітня був присутній генеральний секретар МРА Ян ван Альбада, який виступив з промовою. В ній наголошувалося на тих докорінних змінах, що відбуваються останнім часом у світовому архівному середовищі, у діяльності МРА та Міжнародної конференції круглого столу архівів. Реформи викликані, на думку генерального секретаря, змінами у пріоритетах національних архівів, які вимагають розробки міжнародних стандартів, поліпшення роботи міжнародних органів та інформації про подальші реформи. Наступні конференції будуть присвячені експертизі, класифікації документів та зберіганню документів. Зокрема, конференція у Марселі розглядатиме проблему, як суспільство сприймає архіви.

Генеральний секретар МРА зупинився також на питаннях підготовки наступного Міжнародного конгресу архівів у Відні (2004). Під час його роботи мають відбутися більше 60 різних паралельних сесій та засідань комітетів. Одним з найважливіших питань у роботі СLМ були названі рекомендації з проблеми автентичності електронних документів, що розробляються за ініціативою ЮНЕСКО.

Представник Польщі В. Стемпняк розповів про підготовку великої архівної конференції в його країні, що відбудеться у травні 2003 р. Планується зібрати до 150 учасників для обговорення юридичних аспектів архівної справи та діловодства.

Представниця Китаю Сара Чу поінформувала про сесію Азійського відділення МРА (EASTICA), яке заплановано у Макао у грудні 2002 р. Одночасно тамвідбудеться семінар Комітету з архівного законодавства, на якому керівники робочих груп доповідатимуть про підготовку запланованих матеріалів.

Під час роботи комітету обговорювалися також питання правил щодо регулювання доступу до документів, що готує Рада Європи; підготовки бази даних з європейського архівного законодавства.

На наступних засіданнях голови робочих груп представили попередні результати розробки таких актуальних питань, як доступ до архівних документів, впровадження копірайту в архівну практику, оцінки автентичності електронних документів, аналіз архівного законодавства, архівні претензії щодо реституції документів.

В останній день, 24 квітня, відбувся семінар для бельгійських архівістів, на якому члени комітету розповідали про головні напрями своєї роботи.

Член комітету від України Г. Папакін


VIII Міжнародна конференція архівів
країн Центральної і Східної Європи

31 травня - 1 червня в мальовничій місцевості Попово під Варшавою відбулися чергові Сковронківські читання ("Colloquia Jerzy Skowronek dedicata") - VIII Міжнародна конференція архівів країн Центральної і Східної Європи. В рамках загальної теми "Роль архівів у інформаційно мусуспільстві" згідно з резолюцією минулорічного зібрання порушувало ся три проблеми: роль архівів у державному управлінні, сучасні тенденції в архівній освіті, гуманістична сутність архівів. Утім тематика доповідей, представлених учасниками читань, та питання, обговорювані під час дискусій, дещо розширили коло попередньо окресленої проблематики. Доповідачі й диспутанти висловилися за нагальну необхідність розв'язання проблеми зберігання електронних документів, удосконалення співпраці держави й фізичних осіб щодо експертизи й обліку приватних архівів, констатували наявність нерозв'язаної проблеми грошової оцінки унікальних архівних документів, відзначили важливість підвищення суспільного рейтингу професії архівіста.

Надійним партнером в організації міжнародної зустрічі архівістів для Генеральної дирекції державних архівів Польщі стала Європейська мережа культурної спадщини. Оргкомітет конференції на чолі з Генеральним директором архівів Польщі проф. Дарією Наленч створив всі умови для плідного наукового спілкування, забезпечивши учасників необхідними матеріалами, синхронним перекладом доповідей, доступом до мережі Інтернет, демонстраційними засобами, а також збірником текстів доповідей минулорічної конференції. Цінним було й те, що доповідачі отримали текст програми і доповідей електронною поштою ще до приїзду до Польщі. Робочими мовами конференції традиційно залишилися англійська та російська.

Крім господарів, у роботі конференції взяли участь 24 представники 17 країн (загалом 41 учасник із 18 країн): Польщі, Великобританії, Литви, Угорщини, Ізраїлю, Німеччини, Російської Федерації, Словенії, Хорватії, Македонії, Сербії, Боснії та Герцеговини, України, Білорусі, Латвії, Естонії, Словаччини, Югославії. Про досвід України в контексті окресленої тематики доповідали заступник Голови Державного комітету архівів України Геннадій Боряк, директор УНДІАСД Ірина Матяш та доцент Київського національного університету культури і мистецтв Наталія Маковська. Неодноразова участь у Сковронківських читаннях частини доповідачів засвідчила, з одного боку, стійкий інтерес країн Центральної і Східної Європи до обміну думками в такому форматі, а з другого - зростання міжнародно го авторитету Польщі в галузі архівної справи.

Згідно з програмою практично увесь перший день присвячувався обговоренню проблем управлінських функцій архівів. На ранковій сесії, яку вів Геннадій Боряк, виступили Моніка Андраш-Мрожек ("Архіви в структурі державної адміністрації в Польщі"), Даіна Клявиня ("Архіви та управління документацією в Латвії"), Моше Моссек ("Нові перспективи експертизи цінності документів управління Ізраїлю"), Тетяна Мещеріна ("Роль архівів у державному управлінні Росії"), Душан Вржина ("Значення і роль архівів у Сербії") та ін.

Позатематичним, але досить інформативним і корисним був перший виступ пані Марії Сливинської, яка висвітлила нові можливості програми CULTIVATE (Cultural Heritage Applications Network) - Мережа культурної спадщини, спрямованої на підтримку роботи музеїв, бібліотек, архівів, обміну досвідом у галузі збереження культурних цінностей, просвітницької діяльності. Функціонування трьох напрямів програми (для західних країн, для південноєвропейських - з 2001 р., для Росії - з 2002 р.) відкрило нові напрями розвитку архівної справи і міжнародного співробітництва в цій галузі, оскільки передбачає передусім рамочні програми за участю 3-5 країн-партнерів. Активізації такої роботи має прислужитися новий панєвропейський електронний журнал "Cultivate Interactive" (www. cultivate-int.org).

Лейтмотивом виступів усіх інших учасників ранкової сесії стала констатація підвищення ролі архівів у державному управлінні й необхідності удосконалення архівного законодавства.

Дискутувалися зокрема питання застосування міжнародних стандартів, актуальності прийняття законів про електронну документацію, можливості розв'язання проблеми 30-річної заборони доступу до архівів. Однак через складність згаданих проблем учасники конференції не змогли знайти конкретних засобів для їх розв'язання, лише окреслили основні підходи до них. Обговорення цих проблем продовжувалося і в кулуарах, під час товариського спілкування за кавою.

Денна сесія під головуванням Тамари Мазуре з Латвії акумулювала доповіді з новітніх проблем репрезентації інформаційних ресурсів архівів. Відкрите аналітичною доповіддю Геннадія Боряка "Електронні публікації в Інтернеті. Проблеми репрезентації архівних ресурсів" засідання мало високоінформативний, конструктивний характер. В ньому взяли участь Тетяна Седляревич (Білорусь) з доповіддю про роль системи науково-довідкового апарату державних архівів Республіки Білорусь в забезпеченні доступу до інформаційних ресурсів архівів; Томіслав Чепулич (Хорватія), який представив новий програмний продукт "Архіс", та Олівера Порубович-Видович (Югославія) з пропозиціями щодо застосування різних критеріїв відбору архівних ресурсів для оцифровування.

Дискусія за доповідями допомогла встановити контурну характеристику методів, що застосовувалися при аналізі документів з метою відбору для оцифровування, та констатувати брак конкретних критеріїв оцінки унікальних документів.

На ранковій сесії другого дня під головуванням Моше Моссека розглядалися актуальні питання підготовки кадрів для архівних установ у різних країнах. Професор Лондонського університету Гелен Форде висвітлила нові тенденції в архівній університетській освіті Великобританії. Детальну характеристику діяльності Архівної школи в Марбурзі, що з 1994 р. стала самостійним навчальним закладом світового значення, дав професор Райнер Поллей. Не менш цікавим був і детальний аналіз системи підготовки кадрів у Польщі, зроблений професором Люблінського університе ту ім. Марії Склодовської-Кюрі Кшиштофом Скупеньським. Подібність проблем підготовки архівних кадрів у пострадянському просторі засвідчили доповіді Віри Ларіної "Професійна підготовка архівістів у сучасній Росії" та Наталії Маковської "Моделі та імідж професійної освіти в Україні".

Денну сесію як голова відкрив заступник керівника архівної служби Литви Вікторас Домаркас, проанонсувавши тему засідання: "Гуманістич на сутність архівів". Першу доповідь "Проблема катастроф і гуманістична функція архівів у сучасному світі" репрезентувала Ірина Матяш. Практичні аспекти заголовної проблеми засідання розкрили Матко Ковачевич та Шабан Захирович "Воєнні втрати 1992-1995 рр. Архіви Боснії і Герцогови ни", Дане Марія Озолиня "Документи персоналу для забезпечення прав людини", Йоланта Незборала "Доступність архівних матеріалів для задоволення правових і соціальних потреб громадян у зв'язку з суспільною функцією архівів" та В'ячеслава Селеменєва "Діяльність Національного архіву Республіки Білорусь із забезпечення суспільства ретроспективною інформацією".

На заключному засіданні було підбито підсумки роботи, прийнято ухвалу конференції й визначено тематику наступного засідання в травні 2003 р. Для обговорення запропоновано проблему стандартів та законодавчого регулювання в галузі архівної справи та особливостей архівної професії. Активність у обговоренні проблем життєдіяльності архівів, одностайність прийняття ухвали, перспективи співпраці, що визначилися в ході роботи конференції, дозволяють констатувати високий авторитет Сковронківських читань серед європейської архівної спільности і їх позитивний вплив на поступ архівної справи в світі.

Директор УНДІАСД І. Матяш


Зустріч архівістів Сумської області з курськими колегами

В травні відповідно до заходів щодо проведення року України в Росії директор Держархіву Сумської області Л. Я. Заїка та провідний спеціаліст відділу використання документів, аспірантка Київського державного університету ім. Тараса Шевченка Н. В. Лобко відвідали Державний архів Курської області.

Директор архіву взяла участь у засіданні колегії головного архівного управління Курської області, де були обговорені спільні заходи, присвячені року України в Росії. Крім того, ознайомилися з роботою відділів держархіву Курської області, головного архівного управління і дійшли висновку, що не дивлячись на кордони у нас лишаються спільні досягнення, а ще більше спільних проблем. Щодо проблем, як підкреслювалося на засіданні колегії, більш за все це стосується роботи з підприємствами, установами, організаціями особливо недержавних форм власності, спостерігається поступова децентралізація архівної справи, що неминуче призведе до втрати цілого пласта документів. Держархіви Росії, як і України, перенасичуються документами з особового складу. Виникає проблема збереження документів реструктуризованих сільгосппідприємств. До архівної мережі Курської області входить головне архівне управління, архів області, центр документації новітньої історії, 28 районних архівних відділів, 2 муніципальні архіви. В області створено один трудовий архів. Керівництво мережею здійснює архівне управління. Робота архіву області та архівного управління багато в чому дублюється.

Російські колеги передали нам перелік фондів культових установ, де є відомості про Сумщину. Цей перелік буде використаний у роботі столу довідок. Крім того, готується до передання дублетна література краєзнавчого характеру з обмінно-резервного фонду бібліотеки архіву Курської області.

Російські колеги передали нам перелік фондів культових установ, де є відомості про Сумщину. Цей перелік буде використаний у роботі столу довідок. Крім того, готується до передання дублетна література краєзнавчого характеру з обмінно-резервного фонду бібліотеки архіву Курської області.

Повторний приїзд сумських архівістів до російських колег запланований на вересень. Програмою передбачено проведення круглого столу, спільних виставок документів, обмін друкованими архівними виданнями тощо.

Директор держархіву Л. Заїка

На початок
На початок