МІЖНАРОДНІ КОНТАКТИ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ АРХІВІВ УКРАЇНИ

Засідання Комітету по збереженню архівів у помірному кліматі
Міжнародної ради архівів

12-14 червня в м. Смоленіце (Словацька Республіка) відбулося перше засідання новоствореного Комітету по збереженню архівів у помірному кліматі Міжнародної ради архівів. За підсумками XIV Міжнародного конгресу архівів Номінаційний комітет включив до складу цього професійного комітету архівістів різних країн світу - США, Словенії, Франції, Польщі, Чеської Республіки, Угорщини, Італії, Естонії, Китаю, Німеччини, України, Словацької Республіки, Андори, Ватикану, Греції, Румунії. Україну в цьому комітеті представляє директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко.

У роботі першого засідання комітету взяли участь представники Генеалогічного товариства Юти, національних, центральних, обласних архівів, архіву-музею національної бібліотеки та архівних інституцій зі США (Брент Томрсон), Словенії (Єдерт Водопівек), Франції (Марія-Тереза Варламоф, Сібіль Монод, Марі-Клод Делмас), Польщі (Анна Міхас), Чеської Республіки (Міхаель Дуровік), Угорщини (Габріелла Албрехт-Кунсцері), Естонії (Рут Тідор), Німеччини (Ганс Будде, Марі-Ріта Сангстетер), України (Тетяна Клименко), Словацької Республіки (Йозеф Ханус).

Засідання відкрив голова комітету Тед Стімерс (Нідерланди). Головна мета комітету, зазначив він у своєму виступі, - визначення шляхів поліпшення збереження архівних документів, процедури оцінювання фізичного стану документів і бібліотечних матеріалів, визначення збитків архіву (архівного фонду), використання стандартів архівних установ різних країн світу для створення стандартів із забезпечення збереження документів і представлення їх на ХV Міжнародному конгресі архівів.

Габріелла Албрехт-Кунсцері з Національного архіву Угорщини та Ганс Будде з Рейнського архіву-музею (Німеччина) поінформували про створення в їхніх країнах універсальної процедури оцінювання фізичного стану документів, визначення характеристик загрози знищення документів та шляхи їх подолання.

Наступне засідання комітету заплановано провести в Любляні (Словенія) у червні 2003 р.

Директор Державного архіву Черкаської області Т. Клименко


Прийом у Генерального консула Словацької республіки

12 липня в готелі "Дружба" на запрошення Генерального консула Словацької Республіки в Ужгороді Ігоря Варто директор Держархіву Закарпатської області взяв участь в прийомі з нагоди офіційного завершення виконання його консульських обов'язків та від'їзду на батьківщину.На прийомі було висловлено щиру подяку пану Генеральному консулу за активне особисте сприяння у налагодженні тісних стосунків між архівістами Закарпаття і Східної Словаччини, України і Словаччини в цілому.


День добросусідства на українсько-польському кордоні

7 вересня на українсько-польському кордоні вперше проведено день добросусідства Закарпатської області України з Підкарпатським воєводством Польщі. З цієї нагоди Державний архів Закарпатської області підготував два стенди з копіями документів, що відображають українсько-польські взаємини на регіональному рівні з давніх часів. Привернули увагу документи про торговельно-економічні зв'язки жителів зазначених територій, які сягають у середні віки, а також про відкриття і діяльність в Ужгороді з 1928 по 1940 рр. польського дипломатичного представництва - спочатку віце-консульства, а з 1933 р. - консульства.

На стенді представлено публікацію директора держархіву області про закарпатсько-польські зв'язки та найновішу інформацію із згаданої проблеми, надіслану архівом голові Закарпатської облдержадміністрації, а також інформацію Архіву нових актів (Варшава), одержану держархівом області напередодні свята на українсько-польському кордоні.

Серед присутніх були голова Закарпатської облдержадміністрації Г. Г. Москаль та воєвода Підкарпатського воєводства З. Сіверські.

Директор Держархіву Закарпатської області М. Делеган


Інформація про участь
представників державної архівної служби України
в V засіданні українсько-угорської комісії
у справі повернення культурних цінностей,
що потрапили під час Другої світової війни
на територію іншої країни

10-11 вересня у Будапешті (Угорщина) відбулося V чергове засідання українсько-угорської комісії у справі повернення культурних цінностей, що потрапили під час Другої світової війни на територію іншої країни. У роботі комісії з української сторони взяли участь: В. Врублевська, заступник Голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України (співголова комісії), М. Делеган, директор Державного архіву Закарпатської області, Г. Папакін, начальник відділу інформації, використання НАФ та зовнішніх зв'язків Держкомархіву України, М. Держалюк, радник Посольства України в Угорщині; з угорської сторони: І. Ечеді, реституційний комісар Міністерства культурної спадщини (співголова комісії), Я. Лакош, Угорський державний архівний інспектор, Р. Майер, головний радник Міністерства культурної спадщини, Й. Молнар, заступник керівника відділу того ж міністерства, І. Ронаї, керівник відділу того ж міністерства, Л. Берец, представник 8-го територіального відділу МЗС.

Сторони обговорили хід виконання Протоколу попереднього засідання комісії, що відбулося минулого року в Києві, і відзначили позитивні практичні кроки у розвитку українсько-угорського співробітництва у реституційних питаннях. Зокрема, констатувалося, що укладання Угоди про співробітництво між Держкомархівом України та Національним архівом Угорщини (вересень 2001 р.) сприятиме розгортанню подальшої співпраці.

З конкретних кроків цієї співпраці називалося затвердження персонального складу робочих груп з архівної, бібліотечної та музейної спадщини, обговорення концептуальних засад їх діяльності та плану на найближчий період.

Українська сторона висунула ідею організації навесні 2003 р. робочої зустрічі групи з архівної спадщини у м. Ужгороді, яка була з вдячністю зустрінута угорською стороною.


Українсько-російська зустріч у Москві

23-24 вересня у Москві в рамках заходів Року України у Російській Федерації проходила зустріч керівників державних архівних служб та директорів центральних архівних установ обох країн. З української сторони в ній взяли участь керівник Держкомархіву Г. В. Боряк, начальники відділів Державного комітету Н. Г. Авраменко, К. Є. Новохатський, Г. В. Папакін, директори центральних архівних установ Ю. Я. Кулініч, В. С. Лозицький, І. Б. Матяш, О. В. Музичук, Н. М. Слончак. Російську сторону представляли керівник Росархіву В. П. Козлов, його заступники А. М. Артізов, В. О. Єремченко, В. П. Тарасов, відповідальні працівники Росархіву О. Б. Красносельська, К. Г. Черненков, керівники федеральних архівів Росії І. О. Гаркуша, Т. М. Горяєва, Л. П. Запрягаєва, В. І. Кляйн, В. О. Коляда, В. І. Коротаєв, М. В. Ларін, Є. Л. Луначарський, С. В. Салтиков, Н. Г. Томіліна, О. О. Тюріна, В. М. Шепелєв; головний редактор журналу "Отечественные архивы"Т. І. Бондарєва, голова Управління у справах архівів Московської області Б. К. Абрамов, директор ЦДА Московської області Л. О. Наумова.

У перший день українські архівісти відвідали архівне містечко на В. Пірогівській, де ознайомилися з роботою РДАДА, ДАРФ, РДАЕ, Центру комп'ютерних технологій. У програмі зусрічі було також відвідання архівосховищ ЦДА Московської області та два робочі засідання на базі Інституту підвищення кваліфікації державних службовців Московської області у м. Івантєєвці. Два дні обговорювалися спільні проблеми діяльності архівних установ, був оприлюднений досвід роботи російських та українських архівів з окремих напрямів їхньої діяльності. Зокрема, йшлося про роботу Виставкового центру федеральних архівів у Москві, описування й приймання документів центральних відомств економічного профілю, досвід роботи ЦДАМЛМ та ЦДАГО України.

Учасники зустрічі зацікавлено обговорили порушені питання та весь комплекс проблем сучасної архівної справи і домовилися про наступну зустріч, що має відбутися в 2003 р. у рамках заходів Року Російської Федерації в Україні.


Відкриття спільної українсько-російської документальної виставки
"Україна та Росія. Історія XVII-XVIII ст."

24 вересня в рамках заходів Року України в Російській Федерації відбулося урочисте відкриття спільної українсько-російської виставки "Україна та Росія. Історія XVII-XVIII ст.". На виставці були представлені оригінали і копії документів з фондів ЦДІАК, ЦДАМЛМ, Інституту рукопису НБУ ім. В. І. Вернадського, РДАДА, Державного історичного музею Росії,які розповідали про складну історію взаємин обох держав та процес поступової інкорпорації України (Війська Запорозького) до складу новоствореної Російської імперії.

Відкриттю виставки передувала прес-конференція для засобів масової інформації, яку дали керівник Росархіву В. П. Козлов, керівник Держкомархіву України Г. В. Боряк, директори РДАДА М. Р. Риженков, ЦДІАК О. В. Музичук. Вони розповіли про роботу над виставкою та висвітлили склад документів, представлених в експозиції.

На церемонії відкриття виставки виступили В. П. Козлов, Г. В. Боряк, серед присутніх були представники МЗС Росії та посольства України в Росії, наукова громадськість.


Архівний самміт держав СНД
та засідання Євразійського регіонального
відділення МРА EURASICA

26-27 вересня у казахстанській столиці Астані відбулися кілька важливих архівних заходів міжнародного значення. У рамках Консультативної зустрічі керівників державних архівних служб СНД пройшло обговорення стану архівної справи в кожній з цих країн, багатостороннього та двостороннього співробітництва. Зацікавлену участь у дискусії з цих проблем взяли керівники сімох країн СНД (Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Казахстану, Киргизії, Росії та України). Українська делегація у складі керівника Держкомархіву Г. В. Боряка і начальника організаційно-аналітичного відділу Державного комітету К. Є. Новохатського проінформувала колег із СНД про загальний стан архівної справи в Україні, повідомила про прийняття у грудні 2001 р. нової редакції Закону України "Про Національний архівний фонд та архівні установи", про роботу Держкомархіву з вдосконалення законодавства про діловодство.

Тими ж днями в Астані відбулися засідання Євразійського регіонального відділення Міжнародної ради архівів EURASICA і міжнародна наукова конференція "Правові питання архівної справи в Євразійському регіоні". Під час цих заходів колеги з СНД та казахська наукова громадськість була проінформована про стан законотворчої роботи з архівної справи в нашій державі.

Під час перебування в Астані з керівництвом державноїархівної служби Казахстану обговорено перспективи подальшої співпраці, зокрема підготовки міжархівних довідників з історії українсько-казахських відносин упродовж XVIII-XX ст.

Під час зустрічі у Посольстві України у Республіці Казахстан обговорювалася ідея проведення 2004 р. Року України у Республіці Казахстан, якщо таке рішення буде схвалено на міждержавному рівні, і можливості використання при цьому архівної інформації.

На початок
На початок