МІЖНАРОДНІ КОНТАКТИ
ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ АРХІВІВ УКРАЇНИ

Екслібриси ЦДАМЛМ України
на Міжнародній виставці в Лейпцізі

З 20 березня до кінця травня у виставкових залах Польського інституту в Лейпцізі (ФРН) експонувалася виставка "Історія та культура України в дзеркалі мистецтва українського екслібрису XX сторіччя", організована Центром гуманітарно-наукових досліджень історії і культури Центральної та Східної Європи в Лейпцізі (ФРН) спільно з Польським інститутом в Лейпцізі та Українським екслібрис-клубом у Києві. На виставці було представлено 37 робіт з колекції екслібрисів Р. Олексіїва (фонд № 1138) ЦДАМЛМ України.

Екслібриси ЦДАМЛМ України включено до каталога Міжнародної виставки, в якому німецька сторона вказала на внесок з боку архіву-музею літератури та мистецтва України у здійсненні наукового проекту "Візуальні та історичні культури Центральної та Східної Європи в процесі державної та суспільної модернізації". Виставці передувала велика організаційна робота, а саме: пропозиції керівника Центру гуманітарно-наукових досліджень історії та культури Центральної та Східної Європи доктора Ш. Трьобста щодо демонстрації екслібрисів в Лейпцізі, приїзд в Україну наукового співробітника Центру п. В. Їльге, який уклав угоду щодо передачі та вивезення екслібрисів з фондів ЦДАМЛМ України. Науковими співробітниками відділу використання інформації документів разом з п. В. Їльге було відібрано 37 екслібрисів. Книжкові знаки з колекції Р. Олексіїва стосуються історії та культури України XX ст. Серед авторів досить значні постаті в мистецькому житті України XX ст.: К. Агніт-Следзевський, І. Батечко, Є. Безніско, К. Болсуновський, Стефанія Гебус-Баранецька, М. Бутович, Я. Гніздовський, П. Ковжун, В. Кричевський, Я. Музика, О. Усачов та ін. Екслібриси належать відомим діячам літератури та мистецтва України - М. Рильському, І. Батечку, Л. Костенко, Є. Храпливому, М. Терлецькій, С. Єфімову, Я. Стешенку, Ю. Яновському, Л. Гецу та ін. Різноманітна й техніка виконання робіт залежно від самого художника. Для К. Агніта-Следзевського та М. Бутовича - цинкографія, І. Батечка та С. Гебус-Баранецької - ксилографія, Є. Безніска - ліногравюра. За цими роботами - епоха національно-визвольних змагань, "українського ренесансу" 1920-х років, жахливих 1930-1940 рр., ідеї "шестидесятництва" 1960-1970 рр.

Зацікавлення іноземних спеціалістів українським екслібрисам XX ст. неабияке. Українська школа екслібрисів відома ще з часів середньовіччя. Експоновані книжкові знаки з архівної колекції ЦДАМЛМ України на Міжнародній виставці мистецтва екслібрису в Лейпцізі є виявом уваги міжнародної громадськості, культурних кіл до історії України, її мистецтва, духовної спадщини XX ст. - однієї з найбільших держав Європи.


Директор ЦДАМЛМ України
Ю. Кулініч

Переговори щодо надання гуманітарної допомоги
для подолання наслідків пожежі у Кам'янці-Подільському

5 травня у Кам'янці-Подільському відбулися переговори Голови Державного комітету архівів України Геннадія Боряка із заступником Генерального директора державних архівів Польщі Генріком Куровським. У переговорах також брали участь начальники відділів Держкомархіву: інформації, використання НАФ та зовнішніх зв'язків Г. Папакін, збереження НАФ та обліку Г. Рижкова, директор Державного архіву Хмельницької області П. Слободянюк, представники міської влади м. Кам'янець-Подільського. Обговорено пропозицію щодо надання польською стороною технічної допомоги у транспортуванні, розморожуванні, просушуванні та дезинфекції документів, що постраждали від пожежі, на обладнанні фірми "Konvak" (м. Вроцлав).

Презентація "Руської (Волинської) Метрики" у Варшаві

20 травня у Варшаві відбулася презентація спільного українсько-польсько-російсько-американського видання "Руська (Волинська) Метрика", проведена Генеральною дирекцією державних архівів Республіки Польща та Головним архівом давніх актів. У церемонії взяли участь близько 80 осіб, в тому числі - керівники архівних служб України та Польщі, автори і упорядники видання, урядовці, дипломати України, США та Росії.

V Міжнародна Кримська конференція з релігієзнавства

20-23 травня в Національному заповіднику "Херсонес Таврійський" (м. Севастополь) відбулася V Міжнародна Кримська конференція з релігієзнавства "Культові пам'ятники у світовій культурі: археологічний, історичний і філософський аспекти". Її організаторами є Ягеллонський університет у м. Кракові, Севастопольський національний технічний університет і Національний заповідник "Херсонес Таврійський". На конференції були присутні вчені з України, Польщі, Росії, Білорусії, Йорданії.

Наукові доповіді подали вчені Інституту релігієзнавства Ягеллонського університету (м. Краків), Університету ім. А. Міцкевича (м. Познань), Варшавського університету, Севастопольського національного технічного університету, Уральського державного університету (м. Єкатеринбург), Російського гуманітарного університету (м. Москва), Кримського відділення Інституту сходознавства НАН України (м. Сімферополь), Інституту російської історії РАН (м. Москва), національних історико-культурних заповідників України (м. Київ, м. Чернігів, м. Мінськ, м. Судак), наукові співробітники Херсонеського заповідника і Державного архіву м. Севастополя.

Директором Держархіву м. Севастополя В. В. Крестьянніковим була підготовлена доповідь "Роль митрополита Агафангела (Тібальдо) у відродженні Балаклавського Георгіївського монастиря". Документи цього монастиря збереглися в держархіві з 1794 р. Метричним книгам XIX - початку XX ст., як джерелознавчої бази з вивчення історії православних греків була присвячена доповідь заступника директора, головного охоронця фондів Н. М. Терещук. Греки, як і представники багатьох етнічних груп, знайшли в багатонаціональному Севастополі свою другу батьківщину. Вони не жили відокремлено, досить частим явищем були змішані шлюби, кумівство. Багато з них зробили значний внесок в економіку і культуру Криму. Подальша доля греків була драматичною. Ті, хто дожив до звільнення Севастополя, у 1944 р. були депортовані. Нині нащадки севастопольських греків повертаються на свою другу батьківщину. Доповідь головного фахівця відділу збереження й обліку А. А. Фесенко "Позбавлення виборчих прав мусульманських священнослужителів у перші роки радянської влади як різновид політичних репресій у Криму" показав, як проводилася антирелігійна політика органів радянської влади по відношенню до численних мусульманських релігійних організацій та їхніх священнослужителів у Севастополі і його сільській зоні в 1920-ті роки.

За матеріалами конференції буде підготовлений і виданий збірник наукових доповідей.


Заст. директора Державного архіву
м. Севастополя
Н. Терещук

На початок
На початок