Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Документальні виставки on-line

До 90-ї річниці подвигу героїв Крут

З фондів ЦДАМЛМ України

Бій під Крутами

Рівно 90 років тому відбулася подія, яка стала одночасно трагічної та героїчною сторінкою в історії Української революції 1917-1921 років. На залізничній станції Крути, що на Чернігівщині, маленький загін київської студентської та учнівської молоді зійшовся у двобої з більшовицькими частинами, надісланими із Ставки Верховного головнокомандування в Могильові для приборкання українського руху.

Результати бою були передбачуваними, оскільки необстріляна молодь не могла протистояти добровільним загонам загартованих світової війною фронтовиків та матросів. Інших військ Українська Центральна Рада на той час просто не мала. Але героїчна загибель студентів не була марною - на їхньому прикладі виховувалися наступні покоління українських патріотів.

На жаль, історичні джерела надають дуже мало можливостей щодо з'ясування конкретних обставин бою під Крутами 29 січня 1918 р. Тому на виставці представлені документи, що розкривають загальну ситуацію - прийняття IV Універсалу з проголошенням незалежності України, ультиматум Раднаркому Центральній Раді, демобілізація війська, намагання створити народну міліцію, діяльність окремих загонів українського війська, а також мобілізація більшовицьких сил на боротьбу з незалежною Україною.

Окрема сторінка виставки - спогади сучасників, мистецька реакція на подвиг Героїв Крут, до якої залучилися провідні тогочасні поети: Павло Тичина, Олександр Олесь. Це засвідчує суспільну реакцію на героїчну загибель студентів під Крутами, говорить про те, що їх подвиг був високо оцінений вже сучасниками.

На виставці представлені документи з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного та Державної наукової архівної бібліотеки України.

На початок
На початок