Документальні виставки on-line

Алчевська Христина Олексіївна
(1882–1931)
До 130-річчя від дня народження

Христя Алчевська - видатна українська поетеса, педагог, перекладач. Народилася у Харкові 16 березня 1882 р. в родині фінансиста, промисловця Олексія Алчевського та письменниці, прославленого діяча народної освіти Христини Данилівни Алчевської. Брала активну участь в українському культурно-просвітницькому та національно-визвольному русі. Навчалася в Першій жіночій гімназії м. Харкова, на учительських курсах в Парижі, після закінчення яких довгий час викладала французьку мову в харківській alma mater. У 1914 р. вступила до Харківської художньої школи, але через рік покинула навчання. У 1920-х рр. була членом Українського товариства драматургів і композиторів. Брала участь у роботі редколегії молодіжного часопису "Червона калина".

Перший вірш поетеси "До дітей мого краю" був надрукований 1905 р. у м. Лубни на Полтавщині в газеті "Хлібороб". Першу її збірку "Туга за сонцем" (1907) позитивно оцінив І.Я. Франко. Серед найпомітніших збірок наступного десятиліття - "Сонце з-за хмар" (1910), "Пісня життя" (1911), "Вишневий цвіт" (1912), "Пісні серця і просторів", "Моєму краю" (1914). В поезії найчастіше зверталася до жанрів елегії, етюду, пісні, маршу, романсу, легенди, ліричної і драматичної поеми. Чимало віршів присвячені видатним діячам української культури. Прозові твори Х. О. Алчевської можна охарактеризувати як лірико-психологічні. Літературно-критичні статті присвячені українським та російським письменникам ХІХ - поч. ХХ ст.

За радянських часів Х.О. Алчевська продовжувала педагогічну діяльність, видала останні дві збірки поезій, здійснила низку перекладів творів О. С. Пушкіна, К. Ф. Рилєєва, І. С. Нікітіна, О. К. Толстого українською мовою. З французької на українську перекладала твори В. Гюго, з української на російську - поему I. Я. Франка "Мойсей" та його ліричні вірші; поезію Т. Г. Шевченка та П. Г. Тичини - французькою.

Померла поетеса 27 жовтня 1931 року в Харкові.

Ім’ям Христі Алчевської названо одну з вулиць Львова. 100-річчя від дня народження поетеси (1982 р.) було внесено до переліку пам'ятних дат ЮНЕСКО.

Оn-line виставка, присвячена 130-річчю від дня народження Христі Алчевської, представляє архівні документи та прижиттєві видання її творів, що зберігаються в фондах ЦДАМЛМ України. Поряд з родинними фотографіями різних років, обкладинками поетичних збірок, нотних видань з присвятою Х. О. Алчевській можна ознайомитись з унікальними документами - альбомом 1904 р. з її поетичними начерками та художньою графікою, листуванням з батьками, бібліографом та літературознавцем М. А. Плевако, письменником В. С. Кузьмичем; фотографією першого випуску Харківської української гімназії ім. Б. Д. Грінченка, у якій викладала Х. О. Алчевська. До експозиції долучено документи рідних Х. О. Алчевської: титульні аркуші книг матері, видатного діяча народної просвіти Христини Данилівни, а також одного з перших підручників з ботаніки українською мовою, укладених Іваном Верхратським (видання НТШ у Львові). В цілому матеріали експозиції охоплюють понад століття - 1862–1973 рр. Сподіваємося, що документи ЦДАМЛМ України, пов’язані з життям та творчістю видатної української поетеси рубежу ХІХ–ХХ ст., привернуть увагу як спеціалістів, так і широкого кола тих, хто цікавиться минулим українського мистецтва.

На початок
На початок