Головна сторінка | Архів новин | Архіви в світі | Корисні посилання | Контакти | Карта порталу

Документальні виставки on-line

До 130-річчя від дня народження Михайла Львовича Бойчука (1882-1937)

З фондів ЦДАМЛМ України

Михайло Львович Бойчук – видатний український художник-монументаліст, графік, фундатор потужної школи художників-бойчукістів. Народився 30 жовтня 1882 р. в с. Романівка (нині Теребовлянський р-н Тернопільської обл.) в сім’ї незаможного селянина. У 1898 р. переїхав до Львова. Отримавши матеріальну допомогу від Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка та митрополита А. Шептицького, у 1899–1905 рр. навчався у Віденській академії. Згодом продовжив навчання в Краківській академії мистецтв у відомого польського живописця Леона Вичулковського, був активним учасником виставок у Кракові та Львові. Протягом 1906-1907 рр. навчався в Мюнхенській академії.

У 1907 р. М. Л. Бойчук переїхав до Парижа, де жив до 1910 р. Протягом цих років брав активну участь у художньому житті французької столиці, об’єднав навколо себе групу художників, які прагнули відродити традиції середньовічного мистецтва. М. Л. Бойчук заглиблювався у вивчення давнього українського народного мистецтва, демонстрував свої роботи на численних виставках, створив власну мистецьку школу (М. Касперович, С. Налепінська та ін.), прагнув відродження українського мистецтва, яке мало б спиратися на художню спадщину Київської Русі.

У 1910–1911 рр. М. Л. Бойчук подорожував по Італії, де найсильніше враження на нього справило мистецтво італійського проторенесансу. Після цієї поїздки повернувся на батьківщину, працював над монументальними розписами у Львові, провів разом зі своєю дружиною Софією Налепінською реставраційні роботи ікон та розписів старих церков (1912–1914 рр.).

У 1912 р. Російське археологічне товариство запросило художника зайнятися реставрацією старих церковних розписів. Наступні два роки працював у Росії. На початку Першої світової війни (1914 р.) його як австрійського підданого було вислано на Урал. У 1917 р. оселився у Києві, став одним із професорів-фундаторів Української Академії мистецтв, на базі якої у 1924 р. було створено Київський державний художній інститут. Працював як реставратор Софійського собору, Музею Свято-Успенського монастиря. Відіграв видатну роль у заснуванні й розбудові вищої мистецької освіти в Україні.

У 1925 р. став членом Академії революційного мистецтва України. М. Л. Бойчук – художник-новатор, піонер українського монументального мистецтва. Серед його учнів – Т. Л. Бойчук (рідний брат майстра), А. М. Іванова, С. Г. Колос, І. В. Липківський, О. Т. Павленко, І. І. Падалка, В. Ф. Седляр, М. А. Рокицький, О. В. Мизін та ін.

У 1930-1932 рр. викладав на кафедрі композиції в Ленінградській Академії мистецтв. Останні розписи М. Л. Бойчука – це Харківський Червонозаводський театр, де майстер працював разом з великою групою художників.

25 листопада 1936 р. заарештований за звинуваченням в українському буржуазному націоналізмі й керівництві терористичною організацією. 13 липня 1937 р. М. Л. Бойчук був розстріляний, а більшість його творів - знищені. Разом з ним загинули його учні й послідовники І. І. Падалка, В. Ф. Седляр, дружина С. О. Налепінська-Бойчук. Реабілітований у 1956 р.

Документи, що склади основу ювілейної он-лайнової експозиції, були виявлені в особовому фонді учениці М. Л. Бойчука, відомої української художниці О. Т. Павленко (ф. 356). Окремі матеріали про життя та творчу діяльність майстра також зберігаються у фондах письменника та перекладача Г. П. Кочура (фотографія фундаторів Української Академії мистецтв), художника В. Ф. Овчинникова (спогади фондоутворювача про Тимка Бойчука, брата М. Л. Бойчука), письменника П. Ф. Кочури (екслібрис М. Л. Бойчука) та художника В. І. Касіяна (його спогади про М. Л. Бойчука). Близько сорока представлених документів охоплюють 1910-1989 рр., систематизовані за тематико-хронологічним принципом. Частина з них, що публікуються вперше, сподіваємося, стануть суттєвим поштовхом для продовження роботи над вивченням життєвого шляху та творчої спадщини художника.

На початок
На початок