• Українська
 • 22 січня 1919 року відбулася доленосна подія в історії України. Того зимового дня на Софійському майдані Києва делегації Української Національної Ради ЗУНР і Директорії УНР оприлюднили рішення про утворення єдиної держави. Акт злуки став найвагомішим  свідченням нестримного прагнення українців до консолідації і соборизації.

  Знакові віхи того часу яскраво і переконливо відображені у численних документах державних архівних установ України. Саме вони сформували тематичну основу виставкових проєктів, які нинішнього року з відомих причин реалізуються переважно в режимі онлайн.

  Державна архівна служба України запрошує відвідувачів офіційного вебпорталу до екскурсу в минуле, аби в котрий раз відчути гостроту історичних моментів, що з’єднали в єдиний ланцюг східні і західні землі й сформували Соборну Україну.

  До свята, яке офіційно відзначається в Україні з 1999 року, Центральний державний архів вищих органів влади та управління України оприлюднив на вебсайті установи виставку архівних документів «Вітаючи з великою радістю цей історичний крок».

  Добіркою цікавих документів долучився до відзначення Дня Соборності України Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного, розмістивши їх на власному вебсайті  установи.

  Про зародження і відзначення цього свята в сучасній Україні Центральний державний архів громадських об’єднань України пропонує дізнатися з архівних документів фонду Народного Руху Україну – наймасовішого альтернативного Компартії громадського об’єднання  наприкінці 1990-х років.

  Державний архів Вінницької області підготував онлайн виставку «Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна».

  Оновлену виставку «Соборна Україна» до 102-ї річниці проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки презентує  Державний  архів Дніпропетровської області.

  Одразу дві виставки відкрилися у читальному залі Державного архіву Закарпатської області м. Берегово та фойє м. Ужгород. У процесі підготовки  фахівцями архіву виявлені документи, що вартують уваги дослідників, зокрема: Лист президента ЗУНР  д-ра Є. Петрушевича на адресу голови Центральної Ради угорських українців  д-ра М. Бращайко про вимогу Центральної Ради возз’єднатися з Україною; Протокол з’їзду русинів у Хусті від 19 січня 1919 р. з вимогою возз’єднання з Україною; Протокол сільських зборів с. Кіштарна від 18 січня 1919 р. з вимогою возз’єднання з Україною; Універсал Директорії УНР про злуку Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою та інші архівні «родзинки» про той буремний період нашої історії. Організатори виставок висловлюють слушну надію на те, що з огляду на нинішню суспільно-політичну ситуацію та події останніх років ці промовисті документальні свідчення зацікавлять як науковців і дослідників, так і широке коло відвідувачів архіву.

  На електронних ресурсах Державного архіву Запорізької області представлено документи до Дня Соборності України.

  «Акт Злуки: на шляху до створення Української держави» – таку назву отримала онлайн виставка Державного архіву Івано-Франківської області.

  У розділі «Документальні виставки онлайн» Державний архів Кіровоградської області  оприлюднює на вебсайті серію документів і матеріалів до 102-ї річниці Акта злуки.

  «Єднаймося, братаймося В товариство чесне, Хай братерством, щирими трудами Вкраїна воскресне!» – ці слова великого українця Івана Франка стали епіграфом до тематичної виставки, організованої Державним архіву Луганської області.

  У рамках заходів з нагоди відзначення Дня Соборності України та Дня пам’яті Героїв Крут на офіційному вебсайті Державного архіву Одеської області розміщено інформаційно-довідкові матеріали, у яких акцентується увага на рішеннях, пов’язаних з історією формування органів влади, становлення війська, спадкоємності традицій УНР і сучасної держави.

  Вікопомні події, що відбулися 102 роки тому, тернистий і кровопролитний шлях, який здолав наш народ до утвердження своєї державності сфокусовано також у документах державних архівів Полтавської, Сумської, Харківської, Черкаської, Чернігівської областей.