• Українська
 • State Archival Service of Ukraine
  Official webportal

  The portal works in test mode. Please send comments and
  suggestions to [email protected]

  Архіви – це не лише відомості про трудовий шлях та родинні зв’язки. Архів – це історія, яка потребує дослідження. Це клондайк маловідомих та неоприлюднених даних про визначних особистостей, історичні події та ухвалені рішення.

  Наша мета – максимально полегшити пошук архівних документів завдяки онлайн доступності їх довідкового апарату. Власне, саме архівні описи містять вичерпну інформацію про склад і зміст документів фонду на рівні одиниці зберігання та допомагають досліднику обрати правильний напрямок.

  Паралельно в архівних установах триває робота з формування електронних баз архівних документів. На вебсайтах переважної більшості архівів вже зараз у режимі онлайн можна переглянути описи справ постійного зберігання та документи у спеціальних рубриках на кшталт «Електронний каталог» чи «Е-архів».

  Для зручності нижче наводимо інформацію щодо наявності оцифрованих описів справ чи документів в архівних установах та лінки для переходу на відповідний інтернетресурс.

  Центральний державний архів вищих органів влади та управління України одним із перших почав публікувати електронні версії описів документів Національного архівного фонду, що пройшли редагування. Нещодавно була викладена чергова добірка, присвячена Українській революції 1917-1921 років.

  Центральний державний історичний архів України (м. Київ) запустив нову рубрику «E-Archive/Документи онлайн»,  яка містить цифрові копії 505 справ 9 фондів (незабаром їх побільшає). Ще одне нововведення – розділи «E-Directory» та «E-Service» для онлайн користування довідниками та оформлення електронного замовлення.

  На вебсайті Центрального державного науково-технічного архіву України всі бажаючі мають можливість скористатись оцифрованими описами на проєктну, конструкторсько-технологічну, науково-дослідну документаці  (19 тисяч одиниць зберігання).
  У березні цього року ЦДНТА вже переведено в електронний вигляд 300 одиниць зберігання. Серед них відомості про проєкти: «Сирена-1» (СИстема РЕзервування На Авіалініях) – перша в СРСР автоматизована система масового резервування авіаквитків 1972 року; «Ворошиловградська теплоелектростанція» (сучасна назва – «Луганська ТЕС») – приклад вдалого досвіду швидкісного спорудження станцій великої потужності. Крім того, в онлайн доступі представлені топографічні матеріали комплексу  «Кременчуцька гідроелектростанція, Полтавська область», розсекречені картографічні документами територій Полтавської, Черкаської та Кіровоградської областей.

  Державний архів Кіровоградської області доповнив рубрику «Електронний архів» оцифрованими фільтраційними справами громадян Кіровоградщини, вивезених на примусові роботи до Німеччини та інших держав гітлерівської коаліції під час Другої світової війни (фонд «Управління служби національної безпеки України у Кіровоградській області»).

  Державний архів Харківської області у рубриці «Електронний архів» продовжує публікацію описів справ постійного зберігання дорадянського періоду.

  Державний архів Київської області вже виклав на сайті у рубриці «Е-архів» майже 200 оцифрованих справ фонду «Канцелярія Київського губернського комісара Тимчасового уряду» з історії Київщини початку ХХ століття.

  На вебсайті Державного архіву Сумської області відтепер доступні метричних книги, книги РАГСів та документи репресивних органів тоталітарних режимів

  У Державному архіві Хмельницької області рубрика «Довідковий апарат. Описи» (підрубрика «Радянський період») поповнилася 140 файлами описів фондів радянського періоду.

  Державний архів Херсонської області на власному вебсайті розмістив 419 описів архівних фондів.