• Українська
 • State Archival Service of Ukraine
  Official webportal

  The portal works in test mode. Please send comments and
  suggestions to [email protected]

  Позаду залишився доволі плідний міжнародний тиждень архівів, впродовж якого переважна більшість вітчизняних архівних установ мала нагоду закцентувати увагу загалу на нових напрацюваннях та досягненнях у професійній царині.

  Державна архівна служба України висловлює щиру вдячність усім архівістам за організацію просвітницьких, інформаційних, виставкових заходів. Ваша активність не залишається непоміченою та популяризується, зокрема й Міжнародною радою архівів. На переконання очільника Укрдержархіву Анатолія Хромова, українська архівна система, безумовно, має потенціал для розвитку та посилення власних спроможностей.

  Своєю чергою протягом минулого тижня цифровий фонд користування наших архівів поповнився новими електронними копіями документів та описів, відтепер доступними онлайн.

  На вебсайті Державного архіву Харківської області у рубриці «Електронний архів» продовжують викладати скани ревізьких казок. На сьогодні у форматі .djvu розміщено «Ревизские сказки на крестьян Харьковского наместничества Богодуховского округа. 1782 г.»

  І це ще не все. Держархівом оприлюднено ще шість кримінальних справ репресованих громадян Харкова та Харківської області.

  Оновлену вебсторінку нещодавно запустив Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г.С. Пшеничного. Це поки що тестовий варіант і архівісти прагнуть почути критичні зауваження та побажання, що саме слід удосконалити та допрацювати.

  Державний архів Одеської області почав оприлюднювати на вебсайті у розділі «Електронний архів: фонди, описи, документи» «Алфавітні книги Одеського равинату». Гадаємо, це значно спростить дистанційну роботу дослідників у галузі історії та генеалогії.

  Для надання доступу до довідкового апарату Державного архіву Київської області у віддаленому режимі на вебсайті архіву опубліковано цифрові копії описів справ 131 фонду установ і організацій 1920-1930-х років та періоду нацистської окупації України. Зокрема, Управління Південно-Західної залізниці, сільськогосподарських об’єднань 1920-1930 років, а також органів місцевої влади на Київщині 1941-1943 років. Серед останніх виокремлюються дані про гебітскомісаріати міст Умані і Таращі, управи Бориспільського і Рокитнянського районів Київської області, м. Таращі і численні сільські управи та громадські господарства Київщини.

  На офіційному вебсайті Державного архіву Херсонської області триває розміщення описів власних архівних фондів. За останній тиждень розділ «Фонди. Довідковий апарат» доповнено 26 описами фондів радянського періоду: комітетів незаможних селян та частини виконавчих комітетів сільських рад. Загалом наразі доступними є 538 описів.

  Не може не тішити той факт, що процеси оцифрування та оприлюднення довідкового апарату на власних інтернет-ресурсах торкнулися і архівних відділів. Так,  архівний відділ Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області вперше представляє цифрові копії описів справ п’яти фондів радянського періоду на офіційному вебсайті Чугуївської районної державної адміністрації у розділі архівного відділу «Електронний архів».

  Звертаємо увагу, що через обставини, пов’язані з переміщенням чи вибуттям архівних документів, залишенням їх на тимчасове зберігання для роботи в установах тощо, може мати місце часткова невідповідність між кількістю внесених до опису справ і їх фактичною наявністю станом на дату оприлюднення.

  Наприкінці вкотре хочемо ангажувати вас до перегляду унікальних прадавніх скарбів нашої нації. Берестяні грамоти початку XII століття з фондів Центрального державного історичного архіву України, м. Львів, нарешті оцифровані. На жаль, технічні причини завадили нам вчасно презентувати найдавніші документальні реліквії НАФ. Однак усі перепони позаду і відтепер цифрові копії берестяних грамот доступні на нашому вебпорталі для вільного завантаження та у найкращій якості.